Yazarlar

Otomotiv endüstrisi ihracatta birinci oldu!

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi nisan ayında da en çok ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Geçen ay 2,7 milyar dolar ihracat yapan otomotivin Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 13,9 olarak gerçekleşti.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası08.05.2023
Otomotiv endüstrisi ihracatta birinci oldu!

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi nisan ayında da en çok ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Geçen ay 2,7 milyar dolar ihracat yapan otomotivin Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 13,9 olarak gerçekleşti. 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik "Otomotiv endüstrisi olarak bu yılın ocak-nisan döneminde yüzde 11 artışla 11, 3 milyar dolar ihracata imza attık. Nisan ayında Binek otomobiller ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatında çift haneli artış kaydettik. En büyük pazarımız Almanya'ya ihracatımızda düşüş olsa da Fransa'ya yüzde 31, İtalya'ya yüzde 19 gibi önemli oranda artış kaydettik" dedi. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi nisan ayında da en çok ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Nisanda bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 1,8 azalışla 2,7 milyar dolar ihracat yapan otomotivin Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 13,9 olarak gerçekleşti. Otomotiv, yılın ilk dört ayında ise yüzde 11 artışla 11 milyar 311 milyon dolar ihracata imza attı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik "Otomotiv endüstrisi olarak bu yılın ocak-nisan döneminde yüzde 11 artışla 11, 3 milyar dolar ihracata imza attık. Nisan ayında Binek otomobiller ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatında çift haneli artış kaydettik. En büyük pazarımız Almanya'ya ihracatımızda düşüş olsa da, Fransa'ya yüzde 31, İtalya'ya yüzde 19 gibi önemli oranda artış kaydettik" dedi. 

EN BÜYÜK ÜRÜN GRUBU TEDARİKTE YÜZDE 6 AZALMA

Nisan ayında en büyük ürün grubu Tedarik endüstrisinde ihracat yüzde 6 azalarak 1 milyar 80 milyon dolar olurken, Binek otomobiller ihracatı yüzde 10 artarak 886 milyon USD, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 26 azalarak 342 milyon USD, Çekiciler ihracatı yüzde 0,4 azalarak 180 milyon USD ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 75 artarak 174 milyon USD olarak gerçekleşti.

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya'ya ihracatta %6 oranında azalış görülürken, yine önemli pazarlardan İtalya'ya yüzde 0,2, Fransa'ya yüzde 10, Rusya'ya yüzde 144 artış, Birleşik Devletler'e ise yüzde 34 düşüş yaşandı. 

Binek otomobillerde önemli pazarlardan olan Fransa'ya yüzde 65, İtalya'ya yüzde 75, Almanya'ya yüzde 11, İsrail'e yüzde 14, Slovenya'ya yüzde 29 ihracat artışı, İspanya'ya yüzde 4, Birleşik Krallık'a yüzde 29, Polonya'ya yüzde 23 ihracat düşüşü oldu. 

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Slovenya'ya ihracatta yüzde 34, İtalya'ya  yüzde 23, İspanya'ya yüzde 8 düşüş görülürken, Birleşik Krallık'a yüzde 19, Fransa'ya yüzde 3, Belçika'ya yüzde 8 artış kaydedildi. 

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülkeler olan Fransa ve Almanya'ya ihracat artışı, yine Çekiciler ürün grubunda da Fransa ve İspanya'ya ihracat artışı oldu. 

ALMANYA'YA İHRACAT DÜŞERKEN, FRANSA'YA YÜZDE 31 ARTTI

Ülkeler bazında en büyük pazar olan Almanya'ya 351 milyon USD'lik ihracat yapıldı. En büyük pazarlardan Fransa'ya ise %31 artışla 332 milyon USD'lik ihracat oldu. İtalya'ya da %19 artışla 251 milyon USD ihracat kaydedildi. Yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık'a %6, Polonya'ya %15, Amerika Birleşik Devletleri'ne %63 ihracat düşüşü, İspanya'ya %7, Slovenya'ya %2, Belçika'ya ise %13 ihracat artışı yaşandı. 

AB ÜLKELERİNE YÜZDE 5 ARTIŞ

Nisanda ülke grubu bazında ihracattan %70 pay alan Avrupa Birliği Ülkelerine %5 artışla 1 milyar 877 milyon USD ihracat yapıldı. Diğer Avrupa Ülkeleri %11 pay ile ülke grupları arasında ikinci sırada yer aldı. Bu ülke grubuna yönelik ihracat %5 azaldı. Bağımsız Devletler Topluluğu'na yönelik ihracat ise yüzde 50 arttı.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz