Yazarlar

Otelcilikte marka olmanın altın kuralları

Konu turizm olunca akla ilk gelen alan otelcilik sektörü oluyor. Amacı dinlenmek olan tatilcileri konfor ve güvenle bütünleştirmenin yolu da otelcilikte marka olmaktan geçiyor. Dünyada en fazla franchising sahibi olan otellerin başında gelen Wyndham, bu özelliği sayesinde otelcilikte marka olmayı bir kalemde özetliyor. Wyndham Hotels & Resorts Türkiye Ülke Direktörü Murat Özel, Türkiye pazarının Wyndham için öneminden bahsettiği bu yazımızda, otelcilikte marka olmanın altın kurallarını büyük harflerle anlatıyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası16.08.2023
Otelcilikte marka olmanın altın kuralları

Konu turizm olunca akla ilk gelen alan otelcilik sektörü oluyor. Amacı dinlenmek olan tatilcileri konfor ve güvenle bütünleştirmenin yolu da otelcilikte marka olmaktan geçiyor. Dünyada en fazla franchising sahibi olan otellerin başında gelen Wyndham, bu özelliği sayesinde otelcilikte marka olmayı bir kalemde özetliyor. Wyndham Hotels & Resorts Türkiye Ülke Direktörü Murat Özel, Türkiye pazarının Wyndham için öneminden bahsettiği bu yazımızda, otelcilikte marka olmanın altın kurallarını büyük harflerle anlatıyor.

Tatil kültürünü rahatlıkla buluşturmak isteyen bir de üstüne güven kaygısını en aza indirmeyi amaçlayan turistlerin uğrak noktası olan Wyndham Hotels & Resorts‘un Türkiye Direktörü Murat Özel, dünyanın gözdesi olan bir otel markası için olmazsa olmazları tek tek anlatıyor. Murat Özel otelcilikte marka olmanın yollarını araştırdığımız bu yazımızda gerçekleştirdikleri yatırımları referans göstererek anlatıyor.

Türkiye pazarının Wyndham için öneminden bahseder misiniz? Türkiye’de açık ve faal durumda olan 95’in üzerinde otelimiz bulunuyor ve tesis sayısı bazında ülkemizdeki en büyük uluslararası otel şirketi konumundayız. Türkiye, Wyndham’ın dünya genelinde beşinci büyük pazarı ve bizim için çok önemli bir büyüme pazarı olmayı sürdürüyor. Burada yakaladığımız olumlu ivmeyi ve Türkiye’nin yeni markalar açısından taşıdığı güçlü potansiyeli dikkate aldığımızda, ülkedeki marka çeşitliliğimizi artırmaya devam edeceğimizden eminiz.

İstanbul’daki bölge merkezimizde görev alan güçlü ve giderek büyüyen ekibimiz, Türkiye ve EMEA bölgesi genelindeki otellerimize operasyonel destek sağlıyor ve buralardaki varlığımızı daha da ileri noktalara taşımak için devamlı çalışıyor. Operasyonel ve yönetim açısından baktığımızda ise Türkiye’yi konaklama sektörüne yetenekli profesyoneller kazandıran bir ülke olmasının yanı sıra, Wyndham Hotels & Resorts içinbüyük önem taşıyan bir diğer bölge olan Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine açılan kapımız olarak da görüyoruz.

Dünyanın gözdesi bir otel markası için olmazsa olmaz dediğiniz özellikler nelerdir?

Konaklama sektöründe güvenilirlik esastır ve markalarımızın isimlerindeki “by Wyndham” eki hem misafirlerimiz, hem de ortaklarımız açısından değerli bir güven unsuru oluşturuyor. Otelde konaklayarak seyahat etmeyi herkes için mümkün kılma misyonumuzu, yaptığımız her işin merkezinde tutuyoruz. Doğru markayı, doğru yerde, doğru hedef kitleyle buluşturmanız gerekiyor. Dünya genelinde tanınırlığa sahip 24 markamızın ekonomiden en üst segmente kadar uzanıyor olması, konforlu ve modern konaklama olanaklarını her ziyaretçinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sunabilmemizi sağlıyor.

Bir marka ile yapacağınız konaklamanın aynı zamanda size bir getirisinin de olması gerekir. Konaklama deneyiminin yanı sıra, misafirler için ilerideki fırsatların kapılarını açmak da önem taşıyor. Yaklaşık 101 milyon kayıtlı üyesinin 50 binden fazla otel, resort tatil kulübü ve kiralık tatil evinde puan kullanabilmesine olanak tanıyan Wyndham Rewards sayesinde, sektördeki en cömert sadakat programına sahip olduğumuzu gururla söyleyebiliyoruz. Wyndham Rewards üyelerimiz arasında düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz anketlerin sonuçları, çevresel ve sosyal konulardaki bilincin giderek arttığını bize tekrar tekrar gösteriyor. Seyahat edenler, sürdürülebilirliğe ve küresel ayak izlerini azaltmaya bağlılıklarını proaktif bir şekilde ortaya koyan markaları giderek daha çok tercih ediyor. Değerlere dayalı bir kültür inşa etme vizyonumuz çerçevesinde, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir değer oluşturabilmek için doğal sermayemizi ve kaynaklarımızı korumanın hayati öneme sahip olduğunun bilincindeyiz.

Wyndham, şehir merkezlerinde iş turizminin gelişmesine nasıl yardımcı oluyor?

Türkiye’deki portföyümüz şehir otelleri ve resort tesislerin güzel bir dağılımından oluşuyor. İstanbul’daki 30’dan fazla otelimiz ve önde gelen turizm merkezlerinin yanı sıra, ikincil şehirlerde de güçlü bir varlığa sahibiz. Türkiye’deki otellerimiz Edirne’den Van’a kadar 40’tan fazla şehir ve noktada bulunuyor. Türkiye’deki otelle[1]rimizin büyük çoğunluğu, iş amacıyla nereye seyahat ederlerse etsinler misafirlerimizin yararlanabilecekleri esnek kullanımlı toplantı alanları ve etkinlik planlama desteği de sunan, tam donanımlı otellerden oluşuyor. Bu tesislerin tamamı Wyndham Rewards kapsamında yer alıyor ve bu sayede İstanbul, Samsun veya Erzurum’da yaptıkları konaklama veya gerçekleştirdikleri etkinlikler[1]den puan kazanan profesyoneller, bu puanları Frankfurt, Milano veya Londra’da yapacakları konaklamalarda veya düzenleyecekleri etkinliklerde de kullanabiliyor.

Dünya genelinde tesis sayısı en büyük otellerin başında yer alan Wyndham Hotels & Resorts, bu başarıyı neye borçlu? Bizim başarımız, otel sahiplerimizin ve dünyanın dört bir yanında görev alan, dünya genelinde 9 binden fazla otelimize ulaşan ve onlara destek sağlayan ekip üyelerimizin başarısıdır. Wyndham olarak konaklama sektörünün en heyecan verici sektörlerden biri olmayı sürdürdüğüne inanıyoruz ve böylece yetenekli profes[1]yonelleri kendimize çekebilmeyi sürdürüyoruz. Yeni yetenekler yetiştirmeye, ekipte kalmalarını sağlamaya ve birlikte çalışmaya olan ilgilerini artırmaya yardımcı olan kaynak ve araçlar, franchise iş modelimiz çerçevesinde otel ortaklarımıza sunduğumuz desteğin her zaman önemli bir parçasını oluşturuyor. Mevcut ve potansiyel ekip üyeleriyle iletişimde en iyi uygulamaları öne çıkaran Yetenek Katılım Programımız gibi, franchise sahiplerimizin rekabetin giderek arttığı bir yetenek piyasasında yol alması[1]na yardımcı olan çeşitli girişimlerimiz bulunuyor. Aynı zamanda, bilgi arzının bol olduğu ve kararların hızlı alındığı bir çağda yaşıyoruz. Misafirler rezervasyonlarını yalnızca birkaç dokunuşla yapabilmeyi ve kendileri açısından en önemli bilgilerin her zaman parmakları ucunda bulunma[1]sını talep ediyorlar. Otellerin bu talebe cevap verebilme kapasitesi, rekabet açısından giderek daha belirleyici hale geliyor. Gelişen trendlerin bir adım önünde yer alabilmek için biz de hem misafirlerimize hem de otellerimize yönelik teknolojilere sürekli yatırım yapıyoruz. Tüm bu unsurların, otellerimizin başarısında ileride de önemli rol oynamayı sürdürmesini ve dünya genelinde stratejik büyümemizi desteklemeye devam etmesini bekliyoruz.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz