Almanya'da İş Dünyası

Ordu'da doğdu dünyaya açıldı

Bentaş Bentonit 2007 yılında Türkiye’de başlayan başarı yolculuğuna aynı kararlılıkla devam ediyor. Ürünlerini bugün 75'den fazla ülkeye ihraç eden firmanın toplam cirosu ise 50 milyon Euro’nun üzerinde. Kedi kumunda istedikleri başarıyı yakaladıklarını söyleyen Bentaş Bentonit CEO’su Turgay Ömür, “Amacımız kedi kumundaki başarıyı daha katma değerli bir noktaya taşıyarak kârlılığını artırmak ve kalitedeki sürdürülebilirliğini devam ettirmek” diyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası21.03.2023
Ordu'da doğdu dünyaya açıldı

Bentaş Bentonit 2007 yılında Türkiye’de başlayan başarı yolculuğuna aynı kararlılıkla devam ediyor. Ürünlerini bugün 75'den fazla ülkeye ihraç eden firmanın toplam cirosu ise 50 milyon Euro’nun üzerinde. Kedi kumunda istedikleri başarıyı yakaladıklarını söyleyen Bentaş Bentonit CEO’su Turgay Ömür, “Amacımız kedi kumundaki başarıyı daha katma değerli bir noktaya taşıyarak kârlılığını artırmak ve kalitedeki sürdürülebilirliğini devam ettirmek” diyor.

Öncelikle bize biraz Bentaş Bentonit’ten bahseder misiniz?

Şirket olarak 2007 yılında kurulduk ve 2009 yılında üretime başladık. Başlangıçta Avrupa’daki büyük markalara tedarik sağlıyorduk. Zamanla paketleme tesisimizi kurarak paketli ürün satışına başladık. Firmamız şu an 400’ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Paketli üründeki başarımızdan sonra kendi markalarımız olan VanCat, RoCat, WhiteSand ve CatsWhite’a yatırım yapmaya başladık. VanCat markamıza sosyal medyada ciddi yatırımlar yaptık. VanCat’i 13 yıl önce diğer markalarımızla birlikte tescil etmemize rağmen ülkeye özgü Van kedisinden esinlendiğimiz için Avrupa’da üst düzey satıldı. Hal böyle olunca bizde yatırımlarımızı VanCat’e yaptık. Sadece sosyal medya değil radyo yayınları, televizyon ve kısa filmlerle VanCat reklamları yaptık. Kendi distribütörlerimize de böylece dağıtımını sağlamış olduk.

75 ÜLKEYE İHRACAT

Kaç ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Almanya bu ihracatta hangi noktada yer alıyor? Gelecekte hedeflediğiniz pazarlar var mı?

75’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Almanya bizim için çok önemli bir pazar yeri. Almanya’daki market zincirlerine 5-6 yıl önce bir denemeyle başladık. DM market zinciri bizden 100 bin kutu ürün alıp test etti ve Almanya ile yolculuğumuz bu şekilde başlamış oldu. Beş ana branşın olduğu test aşamasında üç branşta lider olduk. 100 bin kutu ile başladığımız serüvenimize şu an 12 milyon kutu ürün ile devam ediyoruz. Rossman, DM, Aldi, Kaufland, Edeka, Fressnapf, Müller gibi market zincirlerin raflarını ürünlerimizle dolduruyoruz. Toplam ciromuz yaklaşık 50 Milyon Euro’nun üzerinde.

Almanya’dan sonra Danimarka, İspanya, Rusya, Finlandiya, İngiltere, Ukrayna ve Yunanistan sıralanıyor.

Bentaş Bentonit’in pazardaki yeri ve yıllık üretim hacminizden bahseder misiniz?

Bentaş Bentonit olarak VanCat markamızı 65 ülkeye ihraç ediyoruz. CatsWhite 30 ülke, RoCat 28 ülkeye gidiyor. WhiteSand markamız ise süper premium olarak geçiyor yani diğer ürünlere göre üst segment bir ürün. Şu an yeni proje aşamasında olmasına rağmen 12 ülkede bulunuyor. Toplamda 75’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Toplam dört tesisle 240 bin ton üretim kapasitemiz var. Tamamı paketli ürün olmak üzere tüm ürünlerimizi dünyaya sunuyoruz. Üretimimizin Yüzde 95’ini paketli satış olarak gerçekleştiriyoruz. Avrupalılar bizden aldıkları ürünün yalnızca kendi grafik tasarımını bize gönderiyor. Dolumundan ambalajlamasına kadar ki diğer tüm iş ve işlemlerle biz ilgileniyoruz.

YENİ YATIRIM ATAĞI

Bentaş Bentonit’in gelecek planlarında neler yer alıyor?

Bentaş Bentonit olarak kedi kumunda istediğimiz başarıyı yakaladık. Amacımız kedi kumundaki başarıyı daha katma değerli bir hale taşıyarak kârlılığını artırmak ve kalitedeki sürdürülebilirliğini devam ettirmek. Nevşehir ilimizdeki madenlerimizin çok çeşitli olması nedeniyle kedi kumu yanında seramik bentoniti, sondaj bentoniti ve kâğıt bentoniti gibi alanlarda Ar-Ge çalışmalarımızdan elde ettiğimiz başarıya bağlı olarak yeni yatırımlar yeni ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz. Amacımız Türkiye’nin ihracatına katkıda bulunmak. Firmamız markalardaki başarılarını taçlandırmak adına Kırklareli’de Maya Family adında yeni kurulan bir fabrika ile iş ortaklığı kurduk. Kurulan fabrikada kedi ve köpek maması ürünleri geliştiriliyor. RoCat-RoDog seri premium ürün gamı Türkiye’de satışa sunuldu bile. Yakında Avrupa’ya açılacak. Bu ayın sonunda ise VanCat-VanDog markalarımız ile super premium kuru mama serisinin üretimini yapacağız Böylece, üretim sürecinde taze et de kullanılan kuru mamayı tüm dünya piyasasına sunacağız.

Kısa sürede büyük başarılara imza atarak birçok ödüle layık görüldünüz… Bu başarınızın sırrı neydi?

vrupa’nın her noktasına ulaşmış olmanın verdiği mutlulukla, son 5-6 yıldır markalarımıza yaptığımız yatırımlarla dünyanın dikkatini çektik. VanCat markamız 2019 yılında ve 2021 yılında Viyana’da kâr gütmeyen ve İngiltere menşeili bir organizasyon olan World Branding Forum tarafından, “Temizlik ve Hijyen” alanında yılın markası ödülüne iki kez layık görüldü. Türkiye’de bu dalda ödül alan ilk ve tek firmayız. 2023 yılında da yine başarılarımızı taçlandırmak istiyoruz. Türkiye de ise son 3 yıl içerisinde çeşitli dallarda yirminin üzerinde ödüle layık görüldük.

Söyleşi
Almanya'da İş Dünyası
Yorum Yaz