Gündem Koridoru

MÜSİAD EXPO'dan 5 milyar Dolarlık ticaret hedefi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde dün kapılarını açtı. Açılışını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un yaptığı fuar 5 Kasım'a kadar devam edecek. 

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası03.11.2022

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde dün kapılarını açtı. Açılışını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un yaptığı fuar 5 Kasım'a kadar devam edecek. 

Etkinliğin açılışında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, "MÜSİAD EXPO çerçevesinde gerçekleşecek işbirlikleri ve yatırım projeksiyonlarıyla yaklaşık 5 milyar dolarlık iş bağlantısına vesile olmayı hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ının da altını çizdiği üzere Türkiye 2023 yılında 300 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedeflemektedir. Ülkemiz küresel salgının ardından bu yıl üretim, ihracat ve iş birliği stratejileri açısından katma değerli bir sürece imza attı" dedi.

HİZMET İHRACATI 20 YILDA 4 KAT ARTTI

MÜSİAD EXPO'da konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Detaylarını paylaşacağım üzere, ekim ayında da ihracat artışımıza devam ettik. İhracatımızı sürdürülebilir kılma adına var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyanın dört bir köşesine gerçekleştirdiğimiz hizmet ihracatı, son 20 yılda 4 kattan fazla artmıştır. İnşallah kısa bir zaman içerisinde 100 milyar dolarlık eşik de aşılmış olacaktır" dedi. Bakanlık olarak geçmişte olduğu gibi bugün de iş dünyasının yanında olduklarını belirten Bakan Muş, şunları söyledi: "Bu çerçevede, bildiğiniz gibi 1 Mart'ta İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi'ni kısa ismiyle İGE A.Ş.'yi hayata geçirdik. Ağustos ayında 20 bankanın da ortaklığıyla İGE A.Ş.'nin sermaye yapısı güçlendirildi. İGE A.Ş. ile, kredibilitesi olan ancak teminat sorunu yaşayan, başta KOBİ'lerimiz olmak üzere tüm ihracatçılarımız için finansmana erişimi daha da kolaylaştırdık. Kefalet sorununa çözüm bularak firmalarımızın krediye erişim işlemlerini hızlandırdık. Teminat sorunları kolaylıkla çözüyor ve ihracatçılar artık kredi almak için fabrikasını, arsasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca, Eximbank ve İGE A.Ş. ile imzaladığımız protokol ile yeni bir prefinansman modeli ortaya koyuyoruz. Prefinansman modeli ile bu yükü ortadan kaldırıyoruz ve ihracatçımızın kredi kabiliyetini geliştirmiş oluyoruz."

"MÜSİAD TÜRK EKONOMİSİNE VE VİZYONUNA YETENEK KAZANDIRDI"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç de MÜSİAD fuarcılığında yeni bir zirve oluştuğunu belirterek, "MÜSİAD fuarlarının, fuar olmanın ötesinde bir anlamı daha vardır. O da, Türk iş dünyasının en büyük hayali olan yerli ve milli üretimin hayata geçtiği platformlar olmasıdır. Bu özelliği aslında büyük bir fırsat da veriyor" diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç "Bizler MÜSİAD fuarlarını takip ederek, yerli üretimin gelişimini de izleyebiliyoruz. Bundan dolayı çok rahatlıkla diyebiliriz ki, MÜSİAD üyelerinin taşın altına ellerini koymalarıyla birlikte, Türkiye'de üretimin yapısı da, tarihi de değişmiştir. Anadolu insanının ticarete ve üretime aktif bir şekilde dahil olması, Türkiye ekonomisine yeni bir vizyon ve yetenek kazandırmıştır. Bunu sağlayan da MÜSİAD olmuştur" dedi. MÜSİAD EXPO 2022'yi Türkiye ekonomisinin barometresi olarak gördüğünü dile getiren Avdagiç, sözlerine şöyle sürdürdü: "Ekonominin nabzı burada atıyor. Dünya ekonomilerinin durgunluktan bahsettiği bir ortamda, MÜSİAD EXPO katılımcıları üretimi, ticareti konuşuyorlar. Küresel ticareti artırmayı gündemlerine alıyorlar. IBF'te yeni arayışları dillendirip D-8 ile ortak bir ekonomik çıkış noktası oluşturuyorlar. Bunu çok önemli buluyorum."

Gündem Koridoru
Yorum Yaz