Yazarlar

MOBİSAD-IMEX fuarı mobil iletişim sektörünün bayramı olacak

Mobil telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri sektörlerinin ulusal ve uluslararası katılımcıları, sektörün en büyük buluşması olarak öne çıkan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği MOBİSAD-IMEX Fuarı ve Konferansı'nda ilk kez bir araya gelecek. 14-17 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ve yurt içinde bu kapsamda gerçekleşecek tek uluslararası etkinlik olan MOBİSAD-IMEX’te “Mobile Entegre Yaşam’’ ana temasını ele alınacak.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası06.09.2023
MOBİSAD-IMEX fuarı mobil iletişim sektörünün bayramı olacak

Mobil telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri sektörlerinin ulusal ve uluslararası katılımcıları, sektörün en büyük buluşması olarak öne çıkan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği MOBİSAD-IMEX Fuarı ve Konferansı'nda ilk kez bir araya gelecek. 14-17 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ve yurt içinde bu kapsamda gerçekleşecek tek uluslararası etkinlik olan MOBİSAD-IMEX’te “Mobile Entegre Yaşam’’ ana temasını ele alınacak.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı ve Marmara Fuarcılık Genel Müdür/Kurucu Ortağı Ferhat Bayram’ın ev sahipliğinde Raffles İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında MOBİSAD-IMEX Fuar ve Konferansı’nın detayları ele alındı. Toplantıda MOBİSAD liderliğinde hazırlanan 2023 Mobil İletişim Sektörü Raporu’nun detayları da paylaşıldı. Paylaşılan detaylarda dünya genelinde her gün 10 milyar saatin sosyal medyada geçirildiği bilgisi dikkat çekti.

MOBİSAD ve Marmara Fuarcılık ev sahipliğinde gerçekleştirilecek MOBİSAD-IMEX Fuar ve Konferansı ülkemizde mobil iletişim sektörünün ilk fuarı olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin coğrafi konum avantajı kullanılarak fuarda 45 yerli ve 27 yabancı olmak üzere 72 katılımcı firma ürünlerini sergilerken, 40’ın üzerinde ülkeden ziyaretçiler de fuarı takip edecek. Ziyaretçilere farklı sektörlerden gelen şirketlerin stantlarında, yenilikçi ürünlerden en son teknolojilere kadar geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi tanıtılacak. Fuarda oturumlar ve sunumlarla, sektör liderleri deneyimlerini paylaşarak katılımcılara ilham verirken yeni ürünler, projeler ve araştırmalar hakkında bilgi alma fırsatı da sunulacak.

Fuara dair açıklamalarda bulunan MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “İsteğimiz bu fuarı sürekli bir hale getirerek sektörel gelişimi arttırmak. Sektörel gelişimi arttırma adımlarının başında da bu tarz fuar etkinlikleri büyük önem taşır. Bu kapsamda MOBİSAD olarak bir ilke imza atarak tüm sektör temsilcilerini bir araya getireceğimiz MOBİSAD-IMEX fuarımızı hayata geçiriyoruz. Fuarımız, ulusal ve uluslararası rekabetin zirvesinde, 'Mobil Entegre Yaşam' teması altında, uçtan uca bir global perspektifte sektörümüze ilişkin konular ele alınacak. Fuarda tartışılacak konferans konuları, kamunun dikkatini çekecek ve önemli bir gündem oluşturacak nitelikte belirlendi.” " açıklamasında bulundu.

MOBİSAD-IMEX Fuar ve Konferansı’na ilişkin konuşan Marmara Fuarcılık Genel Müdür/Kurucu Ortağı Ferhat Bayram şunları söyledi:

“Bizim ana amacımız hayatımızın ve sektörlerin her alanında var olan mobil iletişim fuarını sektörünün bayramı haline getirebilmek. Bunu geçmişte birçok fuarımızda başardık.  Mobil iletişim ve teknoloji sektörünün en seçkin paydaşlarını bu ölçekte ve kapsamda ilk kez bir araya getiriyoruz. MOBİSAD-IMEX fuarımız ile sektörün tüm önemli firmalarının, kurumlarının, STK’ları, akademisyenleri ile tüm diğer paydaşlarını buluşturacak örnek teşkil edecek bir etkinlik olacak. İlk yılından itibaren uluslararası bir buluşma olarak gerçekleşecek etkinliğimizde ve yerli-yabancı markalar ürünlerini sergilerken ziyaretçiler de alıcı olarak fuarı takip edecek. Ayrıca sektörün bütün sorunlarının da ele alınacağı geniş kapsamlı konferanslar ve paneller de düzenlenecek.”

MOBİSAD-IMEX’İN MOTİVASYONU

Bayram; "Pandemi döneminde de online etkinlikler çok arttı. Ancak hiçbir etkinlik yüz yüze temastan alınan verim gibi olmuyor. Dolayısıyla ben fuarcılığın kan kaybetmediğini düşünüyorum. Aksine güç kazanıyor ama farklılaşıyor. Yön değiştiriyor ve spesifikleşiyor.  Başarısız fuar girişimleri elbette olacaktır. Biz bu konuda motivasyonumuzu kırmak yerine başarısız girişimlerden almamız gereken dersi alıyoruz." dedi

Mustafa Kemal Turnacı motivasyon kaynağını; "Her zaman ifade ettiğimiz gibi bizim sektörümüz diğer sektörlerden daha genç. Bir sektörün yetkinliğini kanıtlaması ve kabullenilmesi ortalama 40 yıl sürüyor. Bizim sektörümüz ise ortalama 25 yıllık. Çok hızlı da gelişen bir sektör. Sektörün hızına ayak uydurmaktan başka konularda eksiklerimiz oluyor bunu biz öz eleştiri olarak söylüyorum. Artık doğru bir STK kültürü oluşmalı, sektör, kamu ve kullanıcı tarafında bu STK kültürü bir köprü vazifesi görmeli. Biz fuar alanında tanıtım yapmanın dışına çıkarak sektör kurallarını, sorunlarını ve geleceğini konuşabileceğimiz birçok alanda paneller düzenleyerek fikir alışverişi yapmak ve bunları değerlendirmek istiyoruz. Amacımız ülke menfaatini de gözeterek sektöre hizmet etmek. Biz bazı olumsuzlukları göz önünde bulundurmak yerine onlarla mücadele ediyoruz." sözleriyle açıkladı.

FUAR’IN BEKLENTİSİ EN AZ 20.000

MOBİSAD-IMEX fuarı 27.si düzenlenen ISAF fuarı ile ayrı salonlarda eş zamanlı yapıyoruz. Şu an yurt dışından 27, yurt içinden 45 firma ile yapıyoruz. Bu firmalar arasında Turckcell, Turktelekom Vodafone, Samsung gibi sektörün büyükleri yer alıyor. Eş zamanlı düzenlenen ISAF tarafında ise 250 katılımcımız var. Bunların 75 tanesi yabancı firma. Bütün olarak baktığımızda 325 firma ile açıyor olacağız. Ziyaret kısmında ise MOBİSAD-IMEX tarafı için beklentimiz 10.00 civarı bir ziyaretçi. ISAF tarafında kemikleşmiş 15.000 katılımcımız var. 2 proje için toplam hedefimiz ise 25.000. Kendimize koyduğumuz alt sınır ise 20.000.

MOBİSAD-IMEX İŞ BİRLİKLERİYLE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Ferhat Bayram sözlerine “Fuarımızda KOSGEB desteği var. O anlamda devlet desteği alıyoruz. Tabi desteği biz değil katılımcı firmalar alıyor. Onun dışında bizim yıllardır devletimizden tek istediğimiz fuarımıza katılmaları ve ilgili kurumları yönlendirmeleri. Onun dışında bizim bekleyebileceğimiz çok bir destek yok aslında. KOSGEB desteği bizim için yeterli oluyor.” diyerek devam etti.

Turnacı; “Fuarımız ilk olma özelliğini taşıması sebebiyle iş birliklerini elbette biz de arzu ediyoruz. Çünkü amacımız bu olayın etkisini arttırmak. Aynı zamanda sektörün ülkemize olan katkısını arttırmak istiyoruz. Tüm kurumlarla zaten iç içeyiz.” diyerek hedeflerini açıkladı.

TÜRKİYE’DE 81,68 ADET AKILLI TELEFON KULLANILIYOR

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, 2020 yılından bu yana mobil iletişim sektörüne ışık tutan raporla ilgili açıklamalarda bulundu. Turnacı; “Raporumuzla sektörümüze hem küresel hem de Türkiye ölçeğinde bakış açısı sunuyoruz. Raporumuz, sektörün öncüleri, analistleri ve uzmanlarının bir araya gelerek gerçekleştirdiği kapsamlı araştırmaların sonunda hazırlandı. Mobil iletişim alanındaki son yenilikleri, trendleri ve dönüşümü ele alan bu rapor, paydaşlarımızın karar alma süreçlerini desteklemek ve sektörün sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla hazırlandı. BTK’nın 2023 ilk çeyreği raporuna göre, sektörde faaliyet gösteren işletmecilerimizin 2023 yılının birinci çeyreğinde net satış gelirleri toplamı yaklaşık 41,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Hızla büyüyen bir sektör olan mobil iletişim artık hayatlarımızın ayrılmaz birer parçası haline geldi. Türkiye’nin dijital dünyadaki hızlı ilerleyişi, bağlı cihazların ve hizmetlerin yaygın olarak benimsenmesine ve kullanılmasına işaret ediyor. Türkiye, dijital dünyada hızla büyüyen bir oyuncu haline gelirken, dijital teknolojilerin hayatın her alanına entegre olmasıyla, Türkiye’nin küresel dijital sahnede daha da etkili bir rol oynaması bekleniyor. MOBİSAD olarak hazırladığımız 2023 Mobil İletişim Sektör Raporumuza göre; Türkiye’de 81,68 milyon adet akıllı telefon kullanıyor. Ülkemizde internet kullanıcı sayısı 71,38 milyon; aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 62,55 milyon kişiden oluşuyor. İnternette geçirilen günlük süre 7 saat 24 dakika olurken; 14,21 milyon kişi internet kullanmıyor” dedi. Geçirilen günlük süre 7 saat 24 dakika olurken; 14,21 milyon kişi internet kullanmıyor” dedi.

DÜNYA GENELİNDE 6 BİN 925 MİLYAR KİŞİ AKILLI TELEFON SAHİBİ

MOBİSAD’ın açıkladığı ‘Mobil İletişim Sektör Raporu’na göre; dünya genelinde 6 bin 925 kişi akıllı telefon kullanırken, Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmaya göre dünya nüfusu 2023 Temmuz başında 8,05 milyarı aştı ve bu verilere dayanarak dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 86’sı bu teknolojiyi kullanıyor. 2016 yılında sadece 3 bin 668 milyar kişi akıllı telefon sahibiyken günümüzde kişi sayısı 6 bin 925 milyara ulaştı. 2026 yılına kadar akıllı telefon sahipliğinin artması ve 7,52 milyar kişi sayısına ulaşması bekleniyor. Dünya genelinde en gelişmiş ilk 10 ülkenin nüfusunun yüzde 73,47’si akıllı telefon sahibi iken, Güney Kore yüzde 94’le en yüksek akıllı telefon kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor. Akıllı telefon kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor.

DÜNYADA TELEFON EKRANI KAYDIRILARAK YILDA 4,8 KİLOMETRELİK İÇERİK ÜRETİLİYOR

18-47 yaş arasını kapsayan ve 5 bin kişi ile yapılan küresel bir araştırmaya göre; kullanıcılar telefon ekranları kaydırarak yılda ortalama 4,8 kilometrelik içerik tüketiyor. Her 10 kişiden biri günde beş saatten fazla telefona bakıyor. Dörtte biri ise günde en az üç saatini ekrana bakarak geçiriyor. Kullanıcıların yüzde 75’i uyandıktan sonra ilk üç dakika içerisinde telefonunu kontrol ediyor. Küresel kullanıcıların yüzde 89’u günde 144 kez telefonlarını kontrol ediyor. Araştırmaya göre insanların yüzde 47’si şarjı yüzde 20’nin altına düştüğünde kaygılanmaya başlıyor. Bu veriler, günümüzde mobil cihazların günlük yaşamımızdaki önemini ve insanların teknolojiye bağımlılığını yansıtıyor.

DÜNYA GENELİNDE HER GÜN 10 MİLYAR SAAT SOSYAL MEDYADA GEÇİRİLİYOR

Dijital çağın getirdiği en büyük devrimlerden biri, sosyal medyanın küresel çapta yaygınlaşması. Dünya genelindeki toplam sosyal medya kullanıcı sayısı 4.80 milyarı geçti. Bu rakam, belirli ağlara erişimi olmayan nüfusu içermemekte ve aslında sosyal medyanın yaygınlığının daha da geniş olabileceğini göstermektedir. Şu anki verilere göre, küresel nüfusun %75’ten fazlası sosyal medya platformu kullanıyor. Son 12 ay içinde, aktif sosyal medya kullanıcılarının sayısı %4,2 büyüyerek 190 milyon arttı. Bu büyüme ile saniyede ortalama 6 yeni kullanıcı, sosyal medya dünyasına adım atmıştır. Tipik bir sosyal medya kullanıcısı günde ortalama 2,5 saatini bu platformlarda geçiriyor. Bu da dünya genelinde her gün toplamda 10 milyar saatten fazla zamanın sosyal medyada geçirildiği anlamına geliyor.

KÜRESEL 5G PAZARI BÜYÜYOR

Rapora göre 2023 yılında 5G teknolojisinin dünya genelinde büyük bir etki yaratması bekleniyor. 5G'nin hızlı veri transferi ve geniş bant genişliği sağlaması, bağlantılı cihazların sayısını artırarak çalışma ve yaşam tarzlarını değiştirecek. Bu büyümeyi etkileyen önemli faktörlerden biri müşteri deneyimi; mobil cihazlarla hizmetlere erişimi tercih eden müşteri sayısının artması bekleniyor. Ayrıca, bağlantılı araçlar ve IoT işletme sektöründe popüler hale gelerek 5G talebini artıracak. Ancak, 5G'nin yaygınlaşması için ağ kapasitesi ve dağıtım maliyetleri dikkate alınmalı. ABD ve Çin, 5G endüstrisini büyütmek için yatırım yaparken, Güney Kore ve Japonya gibi gelişmekte olan pazarlar da büyümeye katkı sağlayacaklar. Japonya'nın 5G bağlantılı cihaz sayısının 2026'da 4G'yi geçmesi bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye'de 2024 yılı içerisinde 5G teknolojisi aktif hale getirilecek ve Türkiye'nin 5G yol haritasında öncelikli hedeflerden birini yerli ve milli ürünlerin kullanılmasını oluşturuyor. Bu amaçla, kamu Ar-Ge destekleri içinde önemli bir bütçe, 5G geliştirme projelerine ayrıldı.

Yorum Yaz