Yazarlar

Merkez Bankası'ndan KKM için yeni karar

Merkez Bankası, kur korumalı mevduat uygulaması için yeni karar aldı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası31.07.2023
Merkez Bankası'ndan KKM  için yeni karar

Merkez Bankası, kur korumalı mevduat uygulaması için yeni karar aldı.Bankalara gönderilen yazıda, kur korumalı mevduat hesaplarına önden prim ödemesi yapılmaması istendi. 1 Haziran'dan itibaren açılacak veya yenilenecek KKM hesaplarında prim ödemesi vade sonunda yapılabilecek. Prim ödemeleri TL olarak yapılacak. 

Merkez Bankası'nın bankalardan istediği döviz hesaplarının TL'ye dönüşüm hedeflerini yakalayamayan bankalar, cezai nitelikte yükümlülüklerle karşı karşıya kaldığı için KKM hesaplarına önden prim ödemesine başlamıştı. Seçimler öncesinde dövize olan talep çok artış kaydettiği için bankalar müşterilerini dövizden TL'ye çevirmeye ikna etmek için ödedikleri primi artırmışlardı.

KKM'DE ARTIŞ 32,6 MİLYAR DOLAR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, KKM'deki toplam tutar 2,4 trilyon liraya çıktı. Kur korumalı mevduat dolar cinsinden ise 121 milyar doları aştı. Faiz üst sınırının kaldırılmasından bu yana KKM hesaplarına giriş hızlandı. Son 7 haftada KKM'deki artış 32,6 milyar Dolar olarak kaydedildi. KKM uygulaması Aralık 2021'de dolardaki hızlı yükseliş sonrası döviz piyasasının dengelenmesi için devreye sokulmuştu.

Finans Dünyası
Yorum Yaz