Yazarlar

Merkez Bankası'ndan deprem bölgesi için kredi ve bağış kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) geri ödemelerinin vadelerinin uzatıldığını duyurdu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası07.02.2023
Merkez Bankası'ndan deprem bölgesi için kredi ve bağış kararı

Merkez Bankası, Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesinde firmaların reeskont krediler ile YTAK geri ödemelerinin vadelerini uzatma kararı aldı. Ayrıca yardım kuruluşlarına yapılacak bağışlar için transfer ücreti de alınmaması kararı verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) geri ödemelerinin vadelerinin uzatıldığını duyurdu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

KREDİ GERİ ÖDEMELERİ 6 AY UZATILDI

"TCMB deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) geri ödemelerinin vadelerinin uzatılması konusunda deprem/afet bölgesindeki illerde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) kurulu firmaların; 6 Şubat 2023 (dahil) ila 30 Nisan 2023 (dahil) tarihleri arasındaki ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile yatırım taahhütlü avans kredileri geri ödemelerine 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı imkanı tanınmıştır. 6 Şubat 2023 (dahil) tarihi öncesinde kullanılmış olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine 6 ay ilave ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü kapatma süresi verilmiştir."

DEPREM BAĞIŞLARINDA TRANSFER ÜCRETİ ÜCRETSİZ

Açıklamada, deprem bağış hesaplarına yapılan transferlerde de ücret alınmaması istenerek, "Ülkemizde meydana gelen depremlere yönelik AFAD ve Kızılay gibi yardım kuruluşlarımız başta olmak üzere deprem bağış hesaplarına yapılan para transferlerinden ücret alınmaması yönünde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi bankalara talimat gönderilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz