Yazarlar

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası eylül ayı faiz kararını açıkladı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltti.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası21.09.2023
Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Merkez Bankası eylül ayı faiz kararını açıkladı. Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltti.

Piyasaların odağında bulunan Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Para Politikası Kurulu politika faizini 500 baz puan arttırdı.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYORDU

Anket sonuçlarına göre, 250 ila 600 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi son beklentileri yüzde 27,50 ile yüzde 31, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 35 ile 45 arasında yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 36 olarak ifade ediliyor.

AĞUSTOS AYI MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLMUŞTU

Merkez Bankası ağustos ayında politika faizini yüzde 25'e yükseltti. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 750 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardı.

Bir önceki kararda, Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermişti.

Enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret edilmiş, "Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemeleri belirleyici olmaktadır. Bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu'ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Bununla birlikte Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmektedir." ifadeleri metinde yer almıştı.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz