Yazarlar

Memur sendikalarının kırmızı çizgisi "Seyyanen zamları"

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri devam ederken Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, "Memur sendikalarının en önemli kırmızı çizgisi verilen seyyanen zamların memur emeklisine de bağlanması olmalı ki memur maaşlarındaki kök ücret sorunu kalksın” dedi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası07.08.2023

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri devam ederken Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, "Memur sendikalarının en önemli kırmızı çizgisi verilen seyyanen zamların memur emeklisine de bağlanması olmalı ki memur maaşlarındaki kök ücret sorunu kalksın” dedi. Karakaş seyyanen zammın memur emeklilerine de yansıtılması halinde aylıkların 15 bin 400 lira olabileceğini ifade etti.

Yaklaşık dört milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7'inci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Karakaş, görüşmelerde memur sendikalarının seyyanen zamların emeklilere yansıtılması konusunda ısrarcı olmaları gerektiğini ifade etti.

EMEKLİNİN KAYBI YÜZDE 23,5

Karakaş, en düşük memur maaşının 22 bine çıkarıldığını, asgari ücrete ise yüzde 34 oranında zam yapıldığını hatırlatarak, emekliye ise 25’lik zam geldiğini dile getirdi. Asgari ücretin haziran ayında net olarak 8 bin 500 lira, en düşük SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşının ise 7 bin 500 lira olduğunu belirten Karakaş, emeklilerin haziran ayında asgari ücretin yüzde 88’i kadar maaş aldığını hatırlattı. 

Karakaş, asgari ücrete yapılan zam ile ücretin 11 bin 400’e çıktığını dile getirerek, “Asgari ücrete yüzde 34 oranında zam geldi fakat en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lirada kaldı. Bu durumda yeni asgari ücret 11 bin 402 lira, emekli ise 7 bin 500 lira almaya devam edince, emekli maaşının asgari ücret bazında yüzde 65’e düştüğünü görüyoruz. Yani hazirandan temmuza geçerken emeklinin asgari ücret bazında dahi yüzde 23,5 civarında bir kaybı olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

YÜZDE 25'LİK ZAMMIN YÜZDE 10'U ENFLASYONA BAĞLI DÜŞTÜ

Karakaş, kök ücreti 7 bin 500 liranın üstünde olan emeklilerin de yüzde 25 oranında zam aldığını hatırlatarak, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinde temmuz enflasyonunun yüzde 10’a yakın olduğunu, dolayısıyla verilen yüzde 25’lik zammın yüzde 10’unun enflasyona bağlı olarak düştüğünü söyledi.

SEYYANEN ZAM MEMUR EMEKLİLERİNE YANSIMADI

Karakaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı olarak memur emeklilerinin emeklilik sistemlerinin çalışan memura endeksli olduğunu belirtti. En düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarılırken seyyanen zam yapıldığını ve bunun memur emeklilerine yansımadığını dile getiren Karakaş,  “Çalışan emeklilere verilen seyyanen zammın memur emeklisine yansıtılmamasından dolayı memur emeklileri zor duruma düştü. En düşük memur emekli maaşının 74 yıldan beri süregelen uygulamada olduğu gibi yansıtılırsa 15 bin 400 lira olması gerekmekte. Fakat yansıtılmaması nedeniyle 9 bin 800 lirada kaldı" diye konuştu.

KIRMIZI ÇİZGİ SEYYANEN ZAM OLMALI

Karakaş, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde memur sendikalarının özellikle memur emeklilerinin haklarını savunmaları gerektiğini dile getirerek, “22 bin lira olan en düşük çalışan memur maaşını göz önünde bulundurduğumuz zaman en düşük memur emeklisinin maaşı yüzde 44,5’e kadar düştüğünü görüyoruz.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz