Kapak Söyleşisi

Mehmet Tevfik Nane başarısını göklere taşıdı

“Bence başarı; kendin olarak, inanarak, değer katarak ve en önemlisi hiç vazgeçmeyerek çalışıp ulaştığın şeylerdir” diyor Mehmet Tevfik Nane . Bizlere başarılı olmanın reçetesini tükenmez kalemle yeniden yazdırıyor adeta. Tarsus Amerikan Koleji’nde eğitim için girdiği kapıdan Boğaziçi Üniversitesi’ni tamamlayarak çıkıyor. Sahip olduğu akademik donanımla birçok önemli kuruluşa değer kattıktan sonra Pegasus Hava Yolları ile kariyerini göklere çıkarıyor.

6dk okuma
05.12.2023
Mehmet Tevfik Nane başarısını göklere taşıdı

Adım attığı her basamağı altına çeviren bir isim Mehmet T. Nane… Mütevazı tavrı ve örnek yaşamıyla biliniyor iş dünyasında. O kadar çok unvana sahip ki yazmaya mürekkep yetişmez. Birini söylesek diğerinin hatırı kalır ama Türkiye’nin en iyi hava yolu şirketlerinden olan Pegasus Hava Yolları'nda Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirtmeden olmaz. Çünkü burada kariyerini adeta göklere taşıyor Mehmet Tevfik Nane. Şirket yönetimindeyken bir dönem Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin de (IATA) ilk Türk Başkanı olarak uluslararası havacılığın seyrini değiştiriyor. Biz de değişen bu seyri dilimiz döndüğünce Mehmet T. Nane'den aldığımız yanıtlar çerçevesinde sizler için kaleme alıyoruz.

“HERKES YÖNETİCİ OLUR AMA LİDER OLAMAZ”

Türkiye’nin en iyi kuruluşlarına uzun soluklu hizmetler sunduktan sonra buradaki başarılarını daha yükseklere taşıyan Nane, Pegasus Hava Yolları'nda Yönetim Kurulu Başkanı olmaya kadar giden yolunu şöyle anlatıyor; “Ben hep yöneticiliktense liderliğin gücüne inanan biri oldum. Çünkü liderlik, kişiye verilmiş bir unvan değil; bir kişilik özelliği, davranış biçimidir. Biri sizi yönetici yapabilir ama lider yapamaz. Ancak siz kendiniz lider olabilirsiniz

Bu konuda İngiliz yazar ve liderlik teoristi John Adair’in bir sözü var; 'Liderlik pozisyon değil, aksiyondur' diye. Yani bir lider olup olmadığınızı, kararlılıkla aldığınız aksiyonlarınız belirler. Bu nedenle ben ömrümce hep bunun için çabaladım. Sosyal bir kişi olduğum ve insan ilişkilerini önemsediğim için öğrencilik yıllarımdan itibaren insanlara dokunabildiğim, büyük takımlarda ekip üyeliği ve liderlik yapabildiğim bir kariyer hedefledim. Ayrıca farklı iş kollarında tecrübe edinerek 'sektör bağımsız bir yönetici' olmak da hedeflerim arasındaydı. Çok şükür ki bunu başarabildim. Yönetim anlayışıma vurgu yapmak gerekirse; ben ekip çalışmasının gücüne inanan, her gün yeni bir şeyler öğrenmeye açık, duyarlı ve değer katmaya odaklı bir liderlik biçimini benimsiyorum. Bunu da herkese tavsiye ediyorum.

“GENÇLERE İLHAM OLABİLİYORSAM NE MUTLU BANA”

 Aynı zamanda Türkiye'nin en çok tanınan ve sevilen iş insanları arasında yer alan Mehmet Tevfik Nane bu yönünü pek muteber şu ifadelerle anlatıyor; "Tanınmak değil ama eğer yaptıklarımla, söylediklerimle, duruşumla gençlere, iş dünyasına ve bulunduğum zaman dilimine bir nebze bile olsa ilham olabiliyorsam ne mutlu bana."

“GAYET BAŞARILI BİR ŞİRKETİ GAYET BAŞARILI BİR LİDERDEN DEVRALDIM”

Türkiye’nin önemli hava yolu şirketleri arasında yer alan Pegasus'un konumuna yönelik değerlendirme yapan Nane; “Pegasus Hava Yolları’nın bir sloganı var: ‘Türkiye’de havacılığı biz başlatmadık ama biz değiştirdik’ diye. Tam da böyle… Pegasus Hava Yolları, tüm dünyada başarıyla uygulanan ‘düşük maliyetli hava yolu’ iş modelini, hava yoluyla ulaşımın herkesin hakkı olduğuna inanarak ülkemize uyarladı. Bu model, Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyor. Ben de Pegasus Hava Yolları gibi öncü bir şirkette önce CEO ve şimdi de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım için kendimi şanslı sayıyorum. Bununla birlikte hayatta “ol” dediğinizde olmayı sağlayacak sihirli bir değnek yok açıkçası… Gayet başarılı bir şirketi gayet başarılı bir liderden devraldım. Amacım her zaman şirketimizi daha da başarılı kademelere taşımak için var gücümüzle çalışmak ve değer oluşturmak olmuştur. Ben de tam olarak bunu yaptım, yapmaya da devam ediyorum” diyor.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM HIZI İVMELİ OLARAK ARTACAK

Mesleki tecrübelerine dayanarak havacılık sektörünü dünü ve bugünü ile değerlendiren Mehmet Tevfik Nane gelecek için öngörülerini yapay zekâ ve metaverse teknolojisini de içine alacak şekilde şöyle anlatıyor; “Havacılık sürekli gelişen, dinamik bir sektör. Diğer birçok sektörde olduğu gibi en büyük değişimlerden biri de ‘dijitalleşme’ kavramı çerçevesinde yaşanıyor. Pandemi öncesi başlayan ve pandemi dönemiyle birlikte ciddi bir ivme kazanan dijitalleşme kavramı açısından yepyeni bir dönemin başladığını söyleyebiliriz. Halihazırda belli bir dijitalleşme zemini oluştu.

Bundan sonra da dijital dönüşüm hızı ivmeli olarak artacak. Nesnelerin İnterneti (Internet of Things: IoT), Bağlı Cihazlar (Connected Devices), Yapay Zekâ (AI), Makine Öğrenmesi/ Machine Learning (ML), Artırılmış Gerçeklik/Sanal Gerçeklik (AR/VR), Büyük Veri (Big Data), Bulut (Cloud) gibi yeni teknolojiler bu ivmeyi destekliyor.”

METAVERSE PENCERESİNDEN GELECEĞE KUŞBAKIŞI

Havacılığın geleceğine metaverse penceresinden bakan Nane öngörülerini şöyle anlatıyor; “Metaverse evreninde ne tür hizmetler sağlanacağı konusunda çalışmalar devam ediyor. Örneğin; bu sanal dünya, bir uçuş deneyimini AR/VR teknolojileriyle yaşayarak üzerindeki korkuyu atmak isteyen misafirlerimizin de işine yarayabilecek. Öğretici olmasının yanında, seyahatin tamamen sanal dünyada yapılması gibi deneyimler de yaşanabilecek. Elbette bir diğer önemli konu da sınırların olmadığı bu evrenin kurallarının konulması olacak. Olumlu birçok özelliğinin yanı sıra, teknolojinin hızlı gelişimi siber saldırı konusunda ciddi tehditler de oluşturacağa benziyor.

Şirketlerin teknolojinin yeni nimetlerinden yararlanırken, bir yandan da güvenlik yatırımlarını artırmaları gerekecek. Özetle; bugün birçok kişiye uzak gelen, anlaması zor, karmaşık teknolojiler, yakın gelecekte günlük hayatımızın doğal bir parçası olacak. Bize düşen ise değişime ve dijital çağa uyum sağlamak, yeni düzenin koşullarını düşünerek hazırlıklı olmak ve teknolojiyi kullanarak +1 değer üretebilmek.”

Tüm dünyayı hizaya getiren sürdürülebilirliğin havacılığa etkisinden söz eden Nane şu ifadelere kırmızı ışık yakıyor; "Pegasus Hava Yolları olarak, sürdürülebilirliği şirket kültürümüzün bir parçası haline getirmeyi stratejik bir öncelik olarak belirledik. 'Rotamız Sürdürülebilir bir Gelecek' sloganıyla üç ana başlıkta birçok anlamlı girişimi ve çalışmayı bir araya getiriyoruz: Daha temiz bir gelecek için '2050 Net Sıfır Emisyon' hedefimize doğru yolculuğumuzu başlattık. Bu yolda 2023 yılı için ara hedef koyan dünyadaki ilk hava yolu şirketlerinden biriyiz. Ayrıca, özellikle cinsiyet eşitliğini odağımızda tutarak daha eşit ve çok sesli bir gelecek için 'Harmoni' programımızı hayata geçirdik ve birlikte daha iyi bir gelecek için tüm değer zincirimize etki edecek iyi yönetim uygulamalarımızla buradayız diyoruz."

Pegasus Hava Yolları olarak sürdürülebilirlik yolundaki amaçlarından söz eden Nane; “Çevresel hedefler anlamında bizim yol haritamızın temel kilometre taşlarını, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile birlikte verdiğimiz ‘2050’ye kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu’ taahhüdü ve bu taahhüdümüzü pekiştirmek amacıyla belirlediğimiz 2030 ara dönem karbon emisyon azaltım hedefimiz oluşturuyor. Buna göre, birim yolcu kilometre başına düşen uçuş kaynaklı karbon emisyonumuzu, 2030’a kadar 2019’a kıyasla yüzde 20 azaltmayı hedefliyoruz. Filomuzun gençleştirilmesi, yakıt tasarrufu sağlayan düşük emisyonlu uçak modellerine yatırım yapılması, uçaklarda ağırlık azaltma çalışmaları, rota optimizasyonu gibi operasyonel tedbirlerle sürecin kaynağında emisyon azaltma çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızdan ve burada hızla kat ettiğimiz mesafeden dolayı çok mutluyuz. Türkiye’nin en yeni uçaklarına sahip filoya ve aynı zamanda tüm dünyada düşük maliyetli taşıyıcılar arasında en genç filolardan birine sahibiz. Bu verimliliğin yakıt tüketimi ve emisyon azaltımına ciddi katkısı var. Önem verdiğimiz bir diğer konu da Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF). Özellikle Türkiye’de Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) üretimi için paydaşlarla çalışmalarımızı sürdürürken, operasyonlarımızda SAF kullanımımızı artırarak sürdürüyoruz” ifadelerini kullanıyor.

KADINLARA TAM DESTEK

Pegasus Hava Yolları'nın cinsiyet eşitliği konusunda hassas tavrına dikkat çeken Nane; “Cinsiyet dengesine yönelik olarak IATA’nın sektörde kadın istihdamını yüzde 25 oranında ve en az yüzde 25’e artırmaya yönelik “25by2025” girişimini Türkiye’de destekleyen ilk hava yoluyuz. Aslında sektör ortalamalarına göre genel ve idari kadrolarda kadın çalışan oranımız yüksek fakat cinsiyet temsil dengesinin büyük ölçüde bozulduğu farklı birimlere yönelik gelişim ihtiyacı olduğunun farkındayız. Harmoni programımız kapsamında cinsiyet dengesine ve eşitliğe yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında eğitim ve iş hayatına katılım konusunda çeşitlilik ve kapsayıcılığı destekleyen farklı uygulamalarımız var. Bunların tamamını bu bağlamda daha ileriye taşımayı umuyoruz” diyor.

Her kuruluşun boynunun borcu olan sosyal sorumluluk projelerinden de söz eden Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane gençlere işaret ederek şunları söylüyor; “Gençleri önemsiyoruz ve topluma değer katmaları için gençleri desteklemenin önemine yürekten inanıyoruz. Onların güçlenmesiyle ilgili üretilen kıymetli fikirlerin hayata geçirilebilmesi için desteğin şart olduğunu da biliyoruz. Bu düşüncelerle başlattığımız “Yarınlara Uçuyoruz” projemize 2018 yılında başladık. İlk günden bu yana birçok projeye destek verdik. 2023- 2024 uygulama döneminde de projemiz devam ediyor.”

Kadınlara tanıdıkları önceliği Cumhuriyet'in 100. yılıyla taçlandırdıklarını anlatan Nane, “Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacaklarını bilerek, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile üniversiteli bin kız öğrencinin eğitimine destek oluyoruz. Deprem bölgelerindeki gençlerimize destek verebilmek adına bir karar aldık; bursiyerlerimizin yüzde 25’i depremden etkilenen illerimizden geliyor. Bu destekle, TEV tarihinde tek seferde en yüksek desteği veren kurum olmaktan gurur duyuyoruz. Hedefimiz; gelecek için değer oluşturmak adına eğitimi ve ekonomik sebeplerle eğitimden uzaklaşma ihtimali daha yüksek olan genç kızları kapsayan bir fayda sağlayabilmek” diyor.

“YENİ NESİL UÇAKLARIMIZLA FİLOMUZU DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Gelecek projeksiyonlarına yönelik konuşan Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Nane; “Öncü dijital dönüşüm çalışmalarımız, yeni nesil uçaklarla gerçekleştirdiğimiz filo dönüşümümüz, her geçen gün genişlettiğimiz uçuş ağımız, teknoloji ve insana yaptığımız yatırım, havacılığın sürdürülebilirlik hedeflerine desteğimiz, kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki mücadelemiz; sürdürülebilir başarımızın mimarları olmaya devam edecek. 2024 yılında da filomuza yeni nesil uçaklar katacağız, yani kapasite yatırımlarımız devam edecek. 2024 bütçemizi de bu paralelde çalışıyoruz. Bir yandan da ana merkezimiz olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kapasite artışı çalışmaları yapılıyor. Bunun ilk önemli adımı hava alanındaki ikinci pistin devreye girmesidir, buna uzun süredir hazırlanıyoruz. Ancak büyüme planlarımız sadece Sabiha Gökçen ile sınırlı değil, başta Antalya olmak üzere başka şehirlerde de mevsimsel talep hareketlerini de dikkate alarak kapasite arzımızı artıracağız. Airbus ile mevcut siparişimiz 150 yeni nesil uçak üzerine, 2029 sonuna kadar bu takvim dahilinde 70 adetten fazla uçağı daha filomuz ekleyeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Kapak Söyleşisi
Yorum Yaz