Gündem Koridoru

Lokumdan lezzet köprüsü kuruldu

Nostima, geçmişle gelecek arasında lokumdan lezzet köprüsü kuruyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası16.05.2023
Lokumdan lezzet köprüsü kuruldu

“Geleneksel lezzetlere modern dokunuşlar” sloganı ile sektöre hızlı bir giriş yapan Nostima, herkes tarafından bilinen standart Türk lokumlarının yanı sıra kaymaklı, kadayıflı ve benzeri birçok inovatif ürünle bu geleneksel lezzete farklı modern bir bakış açısı katıyor. Bir nevi Nostima, geçmişle gelecek arasında lokumdan lezzet köprüsü kuruyor.

Lokum konusunda Afyon, Safranbolu, Osmaneli Ayva, Bafra Kaymaklı, Beypazarı Havuç, Bursa ,Cevizli ve Rize Enişte gibi ürettikleri farklı lezzetler ile Türk Patent Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili almış başarılı il ve ilçelerimiz bulunuyor. Henüz tescil olmasa da Isparta’da Gül Sarması ve Konya ilimizde de geleneksel usütllerle yapılan harika lokumlar var. Belki bu listenin başına İstanbul’u eklemek gerekir. Çünkü yüzyıllardır bu kentte inanılmaz lezzette lokum üretiliyor. İşte Konyalı Coşan Göksel, ortakları ile lokumda bir dünya markası olma heyecanıyla yola çıkıyor ve Konya’nın en iyi ustasını getirterek İstanbul’da lokum üretmeye başlıyor. Grekçe lezzetli anlamına gelen “Nostima” adı verilen markayla da çok kısa zamanda büyük bir başarı elde ediliyor. Şu sıralar taleplere bile yetişilemiyor. Hem üretim hem de satış yeri olan Bakırköy’deki mağazayı ziyaretim esnasında envai çeşit üretilen lokumlardan tattım ve gerçekten de epey bir keyif ve lezzet aldım. Damakların bayram ettiği, kahvenin en iyi eşlikçisi, olmazsa olmazım lokum, şimdiler de Nostima sayesinde tiryakisi olduğum çayın da yanında vazgeçilmezim oldu. Damakları şenlendiren muhteşem lezzetiyle hemen hemen herkes tarafından sevilen Türk lokumu, Türk gastronomisinin de önemli bir parçasıdır ve lezzetiyle dünyayı saran nadir milli ürünlerimizden biridir. Ülke olarak 4-5 yüzyıldan beri dünyanın en iyi üreticisi olduğumuz lokumun, hem Anadolu’dan hem de Osmanlı Sarayı’ndan günümüze intikal ettiği biliniyor. Bir İngiliz gezginin icat ettiği ve sadece lokum için kullanılan “Turkish Delight” tabiri de dünyanın birçok ülkesindeki yabancı dostlarımızın ağzında pelesenk olmuş. Yurt dışından gelip de Türk lokumu almayan neredeyse yok gibi. Yine Türkiye’den yurt dışına gidenler de yanlarında mutlaka hediye olarak lokum götürürler. Ancak böyle olmasına rağmen maalesef henüz bir dünya markası çıkarabilmiş değiliz ve en önemlisi de Türk lokumu hala AB coğrafi işaretli bir ürün değil. Nostima Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Coşan Göksel ile yaptığım görüşme aşırı lezzet içerdiğinden okurken lütfen bu lokumlardan temin edin.

COŞAN GÖKSE KİMDİR,YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARDAN VE KENDİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

1988 yılı İstanbul doğumluyum. İstanbul Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım bölümünde lisans eğitimi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde önce “halkla ilişkiler” daha sonra da “işletme” eğitimi aldım. Yüksek lisansımı ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde “reklamcılık ve marka iletişimi yönetimi” üzerine yaptım. 2006 yılından beri de sektörün içindeyim ve 2008’te 20 yaşında ilk danışmanlık şirketimi kurdum. Asıl mesleğim kurumsal şirketlere marka danışmanlığı yapmak. 15 yıllık deneyimim içerisindeki girişimlerim, Coşan Göksel danışmanlık, Giftmundo, İnfademy ve Nostima’dır. İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler, Sürekli Eğitim Merkezi’nde de “dijital ikna ve pazarlama” eğitimleri veriyorum. Fashion Film Festival İstanbul’un Ortağı, Yönetici Direktörü ve İSGOLD Altın Rafinerisinin de Kurumsal İletişim ve Marka Yöneticisiyim.

NOSTİMA FİKRİ NASIL DOĞDU?

Nostima fikri aslında zaman içerisinde gelişen bir sürecin sonunda ortaya çıktı. 14 yıldır İSGOLD’un sahibi Aşık ailesinin çeşitli markalarına kurumsal iletişim ve marka danışmanlığı veriyorum. Erdoğan Aşık hem çok vizyoner hem de girişimci ruhu olan biri ve birçok özelliğimiz birbirine benziyor. Erdoğan Bey, yurt dışında görmüş olduğu başarılı markaların aynısını Çikolata Dükkânı gibi ülkemizde de kurmak istiyordu. 2017 yılında bu hayalini gerçekleştirmek için Erdoğan Bey’in oğlu Erdem Aşık ve kızı Miray Kuz ile birlikte Nostima marka ismini tespit ederek işe koyulduk. “Lezzetli” anlamına gelen Nostima, Doğu Akdeniz, Yunanistan, Kıbrıs, Arnavutluk ve Karadeniz gibi yerlerde ortak kullanılan kelimeydi. Hemen marka tescillerimizi yaptık, fakat o dönemki şartlardan dolayı projeyi askıya aldık. 2021 yılı Ekim ayında yeniden online satış mağazasıyla Nostima projemizi hayata geçirdik. Aileden kurucu ortaklık ve markanın genel müdürlüğü teklifi gelince de yolculuğumuz bu şekilde başladı.

NOSTİMA,BİR LOKUM KARKASI MI?

Nostima, işe çikolata ile başladı. Çikolata ürünlerimizi Türkiye’nin en iyilerinden olan Pelit markasına özel ürettirip internet sitemizi, online satış kanallarımızı ve pazar yerlerinde de mağazalarımızı hemen açtık. İlk siparişimiz bizim için çok heyecan vericiydi. Çikolatanın yanında satabileceğimiz ürün gruplarını araştırınca daha önce marka danışmanlığı verdiğim lokum firmasından da ürün almaya başladık. Beklentimizin üzerinde bir lokum satışı oldu. Bir müddet sonra lokum markasının üretim kapasitesi siparişlerimizi karşılamaya yetmeyince Nostima olarak lokum üretmeye karar verdik. 2022 yılının Ocak ayında da Bakırköy İncirli caddesindeki yerimizi tuttuk. Lokum makineleri ve üretim yerleri kuran bir firma ile anlaşarak Konya bölgesinden de ustamızı getirtip hızlıca lokum imalathanemizle birlikte ilk satış yerimizi açtık.

TÜRK KAHVESİNİNN YANINA HANGİ TÜR LOKUM İYİ GİDER VE ÇEŞİTLERİNİZDEN BAHSEER MİSİNİZ?

Lokum, en sevdiğim geleneksel lezzetlerin başında gelir. Yoğun telveli acı bir Türk kahvesinin yanında da lokum müthiş bir keyif verir. Günümüzde lokum ve Türk kahvesi eşleşmeleri sıkça yapılıyor. Bence Türk kahvesinin yanında hangi lokumu isterseniz tüketebilirsiniz, bu tamamen kişisel bir damak zevkidir. Lokum türleri yöreden yöreye değişiklik gösteriyor. Mesela Safranbolu lokumunda ağırlıklı kuruyemiş kullanılırken, Afyon lokumunda daha çok kaymak kullanımı ve sarma çeşitleri ön plana çıkıyor. Isparta deneyim yaşatır. Biz Nostima'da her yöreden seçtiğimiz özel lokumlarla birlikte bunlara kendi yorumumuzu katıp bambaşka bir lezzetle Konya usulü bir tarz ortaya koyuyoruz. Lokum çeşitlerimiz, “Lat-i” serisi dediğimiz klasik meyveli lokumlar, çifte kavrulmuş lokumlar, “Hünkâr” serisi dediğimiz fitil şeklinde olan lokumlar, “Sarma “serisi dediğimiz lokum çeşitleri ve baton lokumlarımız mevcut. Daha önce hiç deneyimlemediğiniz ve aylar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda ulaştığımız çok çeşitte özel lokumlarımız var.

BU SEKTÖRE GİRERKEN 100 YILI AŞAN FİRMALRLA REKABET ETMEKTEN HİÇ ÇEKİNMEDİNİZ Mİ?

Türkiye sadece şekerleme alanında değil genel anlamda gastronomi olarak dünyanın sayılı ülkeleri arasında geliyor. Bu konuda oldukça şanslıyız ve bu şansı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. 100 yıllık markalara gelirsek açıkçası bu işi profesyonel yapan biri olarak markalarımızı doğru yönetilmediğini görüyorum. Eğer bir marka 100 yılda dünya markası haline gelemiyorsa burada bir yanlışlık var demektir. Elbette dünya markası olmak kolay değildir. Bu markalar tüm dünyaya ciddi miktarlarda lokum satıyorlar. Ancak önemli olan ürün satmak değil, Turkish Delight dendiğinde yabancıların aklına bir Türk markası getirtmektir. Eğer bunu başarırsanız dünya markası olursunuz. Marka olmak ticaret hacminizden ve cirolarınızdan bağımsız olarak insanların zihninde oluşturduğu algıdır. Bizim iddiamız, bu konuda gerçek anlamda bir dünya markası olmak ve Turkish Delight dendiğinde akla Nostima markasını getirtmek.

KAÇ MAĞAZANIZ VAR VE BU YILKİ HEDEFİNİZ NEDİR?

Üretim bizim için çok önemliydi, reçetelerimizin, tariflerimizin ve ürünlerimizin Ar-Ge çalışmalarının oturması ciddi zamanımızı aldı. Çok iyi bir üretim mağaza stok ve satış entegrasyonu olan bir yazılım kullanmaya başladık. Bu aydan itibaren de pazarlama faaliyetleri ve satış kanallarımızı artırarak büyümeye devam edeceğiz. Merkez Bakırköy’den sonra Fişekhane’de de bir şube açtık. Bu yılki hedefimiz önce beş, sonra da hızlıca 10 satış noktasına ulaşmak. Birçok firmanın uzun yıllar gelemediği noktalara çok kısa sürede ulaştık. Hem marka yönetimi konusundaki bilgi birikimimiz hem de işimize olan sevgimiz ve bağlılığımız ile bunu başardık.

SİZCE LOKUMDA NEDEN BİR DÜNYA MARKAMIZ YOK?

“Bu topraklardan marka çıkmaz” diye bir algı var ama ben buna kesinlikle katılmıyorum. Sadece bu konuda yeterli eğitim ve vizyona sahip olmadığımızı görüyorum. Bir dünya markası çıkaramamamızın önündeki en büyük ve tek engel; aslında paradır. Ülke olarak fason üretime o kadar alışmışız ki başkalarının markalarına hizmet edip para kazanmak tatlı gelmiş, kendi markamızı yaratma zahmetine hiç girmemişiz. Lokum konusuna gelince dünyaya mal olmuş “Turkish Delight” tabirinin sahibiyiz. Bu isimle dünyaya açılabiliriz. Bu sektöre öncülük etmek istiyoruz ve Nostima markasını uluslararası arenada görmek ve ülkece gurur duyacağımız projelere imza atmak istiyoruz.

GASTRONOMİ TURİZMİNE HİZMET VERDİĞİNİZİ DÜŞÜNUYOR MUSUNUZ?

Gastronomi turizmine iyi hizmet vermek için öncelikle turistlerin ilgi gösterdiği lokasyonlar ve havalimanları dış hatlar gibi yerlerde olmalıyız. Ülkemize gelen turistlerin bizi tercih etmeleri için çok fazla sebebi var. Farklılaşmak için önemli ürünlere getirdiğimiz yenilikler ve inovatif Ar-Ge çalışmalarımız ile lezzetimizi birleştirdiğimizde turistler için oldukça ilgi çekici bir markayız. Nostaljik figürler yerine daha yenilikçi, daha vizyoner ve daha dikkat çekici öğeler kullanıyoruz. Köklerimizden ve Osmanlı döneminden gelen bu vizyonu logomuzda, yazı karakterimizde veya ismimizde değil, tamamen icraatlarımızda, projelerimizde ve bakış açımızda kullanıyoruz. Çünkü global olmayan asla milli olamaz.

Bizden Haberler
Yorum Yaz