Yazarlar

Kuraklık geldi, ayçiçekte verim düştü

Trakya'da Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde ayçiçek üretiminde verimin düşmesi bekleniyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası28.08.2023
Kuraklık geldi, ayçiçekte verim düştü

Trakya'da Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde ayçiçek üretiminde verimin düşmesi bekleniyor. Bu verim kaybının Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde yüzde 50'yi aşacağı, özellikle sulama yapılmayan arazilerde verimin yüzde 70 düştüğü belirtiliyor. Verim kaybı nedeniyle ayçiçek yağının fiyatının yükselmesi bekleniyor.

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz'a konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, erken ekim yapılan yerlerde verimin geçen yıla yakın olduğuna dikkat çekti. "Kış dönemi çok kurak geçti. Yağmurun yağmadığı yerlerde verim kaybı olacak." dedi.

Arabacı, "İlkbahar güzeldi ama kışın iyi yağış alsaydık çok daha iyi verim alırdık. Önemli olan taban suyunun iyi olması. Onun için de kar yağışı veya etkili kış yağışları gerekiyor. Geçen yılın altında bir verim ortalaması olur bölgemizde. Edirne merkezde erken ekim yapılan alanlarda genel ortalama önceki yıllara yakın. Bölgenin yüzde 50’si erken ekim yaptı. Geç ekim yapanlarda verim kaybı yaşanacak. Bir de yeni tohum çeşidini tercih eden üreticilerin daha çok kaybı yaşandığını duyuyoruz. Aynı firmanın başka tohumları da yaygın olarak bölgede ekiliyor. Herhalde yeni çeşitler bölgemize iyi adaptasyon sağlayamadı. Bunun nedeni olağanüstü kış kuraklığı da olabilir.”

'ÇİFTÇİ SENEYE AYÇİÇEK EKİMİ YAPAMAZ'

Çorlu Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz da şunları kaydetti: “Bölge kışın hiç yağış almadı. Bundan ayçiçeğinde yüzde 50 ile yüzde 70 arasında verim kaybımız var. Bölgede verim ortalaması dönüme 180 ile 250 kilo arasındaydı ama bu yıl 30 kilo ile 70 arasında. Bu tabloyla çiftçi seneye ayçiçek ekimi yapamaz. Çünkü, elimize geçecek para yok. Bu yılın mahsulü için ilaç, tohum gübre alındı ve elimizde para kalmadığı gibi borçlar da ödenmedi. Verimden dolayı hüsrana uğradık. Seneye tarlaları ekmeyiz. Devletimizden bölgemizin afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz. Çünkü çiftimiz çok perişan ve mağdur durumda.”

FİYATLAR HIZLA ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Son yıllarda fiyatı en çok konuşulan ürünlerden biri de ayçiçek yağı oldu. Ocak 2019’da litresi 7.95 lira olan ayçiçek yağının Şubat 2021’de 13.75 lira-22.50 liraya çıkmasıyla tartışmalar başlarken, konunun uzmanları özellikle pandemi döneminde stok yapıldığından şüphelenmişti.

Şu an ayçiçek yağının litre fiyatı 43.75 liradan başlayıp markasına göre 53.90 liraya çıkıyor. Bir ayçiçek yağı markasının beş litrelik ürününün son üç aylık fiyatına bakıldığında haziran ayında 179.95 liraya satılan ürün temmuzda 184.95 lira, ağustos ayında ise 219.95 liradan satışa sunuldu.

ARSLAN: "TOHUM KURAKLIĞA UYUM GÖSTEREMEDİ"

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, “Ekim döneminden itibaren böyle bir kuraklıkla karşı karşıya kalınacağı belliydi. Buradaki en büyük sorunlardan biri de çiftçilerin büyük kısmının 145 kodlu ABD menşeili firmanın yeni tanıttığı tohumu ekmesi. Bu tohum kuraklığa uyum gösteremedi, iklim şartlarına uymadı” dedi.

İhracat Penceresi
Yorum Yaz