Türkiye'de Gündem

Konut satışları Nisan ayında yüzde 39 arttı

TÜİK’in yayınladığı verilere göre; Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında 38,8 artarak 133 bin 58 oldu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası17.05.2022
Konut satışları Nisan ayında yüzde 39 arttı

TÜİK’in yayınladığı verilere göre; Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında 38,8 artarak 133 bin 58 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerini yayımladı.

TÜİK’e göre, Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,8 artarak 133 bin 58 oldu.

Açıklanan bilgiler doğrultusunda sektörün önde gelen isimleri değerlendirmelerde bulundu.

Tamet Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“YABANCI YATIRIMCININ İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Rakamlar, ipotekli satış ve yabancıya satış oranları piyasadaki hareketin istatistiklere yansımaya başladığını gösteriyor. Yabancı yatırımcıya baktığımızda satışların yüzde 58,1 artarak 6 bin 447 olduğunu görüyoruz. Rakamlar, dış ülke yatırımcılarının ilgi odağı olmaya devam ettiğimizin kanıtı oldu. Daha önce yabancıya satışın önündeki bazı zorlukları ortadan kaldıracak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getirmiştik. Şimdi bununla ilgili adımlar atıldığını görüyoruz. Bu rakamları daha da yukarı taşıyacak. Elinde nakit parası olmayan ve kredi kullanmak zorunda olan konut alıcısı, yüksek kredi faizleri nedeniyle bugüne kadar harekete geçemiyordu. Artan inşaat maliyetleri konut fiyatlarını artırıyor ve vatandaşların ev alma hayalleri belirsiz bir geleceğe kalıyordu. Açıklanan son paketlerle bu durumu, şartları uygun olan ve konut almak isteyen kesim için tersine çevirecek. Ayrıca en az yüzde 50'si satılmamış inşaat projeleri için 20 milyar liralık bir kaynak ayrılmış, bu da satışı yetersiz projelere büyük destek sağlayacak.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO'su:

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YABANCI İLGİSİNİ DAHA ÇOK GÖRECEĞİZ"

TÜİK rakamlarına baktığımızda yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgi ve inancının artan bir ivmeyle devam ettiğini görüyoruz. Bu da bize Türkiye gayrimenkul sektörünün yurt dışında yaşayan yabancılar için ne kadar cazip ne kadar avantajlı görüldüğünü gösteriyor. Yaptığımız görüşmelerde yabancıların sektörümüzle çok yakından ilgilendiklerini bizzat görüyoruz. Yabancı para birimlerinin satın alma gücü de yatırımcının hareket kabiliyetini arttırıyor. Ayrıca Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle en az 500 bin dolar karşılığı döviz tutarında katkı payını BES’e yatıran yabancılar Türk vatandaşlığı için başvurabilme hakkına kavuşacak. Bu da önümüzdeki dönemlerde yabancı yatırımcının daha çok ilgisiyle karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor. Hem yerli hem yabancı yatırımcı, en iyi yatırımın gayrimenkul olduğunun bilincinde. Geçtiğimiz günlerde müteahhitleri ve konut alıcılarını destekleyen kararların da alınmış olması konut üretimine katkı sağlayacak, piyasa canlanacak.

Abdülkadir Akkuş / BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı:

“BEKLEMEDE OLAN YATIRIMCI HAREKETE GEÇMEYE BAŞLADI"

Gelen rakamların yukarı yönlü olması sektör açısından memnun edici. Özellikle ipotekli satışlara baktığımızda; rakamların bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,9 artış göstererek 32 bin 30 olduğunu görüyoruz. Bu, beklemede olan yatırımcının harekete geçmeye başladığını gösteriyor. Satışların daha da yüksek seviyeye ulaşması ve ülkemizdeki mevcut konut ihtiyacının karşılanması için inşaat sektörünün harekete geçmesi gerekiyor. Bunu sık sık dile getiriyoruz. Kamu tarafından hem konut üreticisi hem de alıcı için bir takın destek ve teşviklerin sağlanması halinde satışların yukarılara çekileceğini her fırsatta vurguluyoruz. Bu uyarılarımız ses buldu. Bu sektör 250 alt sektörü besliyor ve yaklaşık 6 milyon kişiye istihdam yaratıyor. İhtiyacı olduğunda desteklenmesi gereken bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Açıklanan destek paketinde konut üreticileri için de maddeler var. İnşaat firmaları da uygun kredi sağlanmasıyla birlikte üretime geçecektir. Konut kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indiği için ipotekli satışlarda daha fazla yukarı yönlü hareket beklemek hiç de yanlış olmaz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“YAZ ÖNCESİNDE PİYASA HAREKETLENMEYE BAŞLADI"

TÜİK nisan ayı rakamları, ileriye dönük olumlu ve umutlu beklentilerimizi arttırıyor. Vatandaşın, kredi kullanarak alıma geçtiğini görüyoruz. Geçtiğimiz hafta duyurulan destek paketi sektöre canlılık ve yaz öncesinde piyasaya daha da hareket getirecektir. Bu hareketi şimdiden görmeye başladık. Destek paketiyle birlikte uzun zamandır dile getirdiğimiz bir beklentimiz karşılanmış oldu. 10 yıla vadeli yüzde 1’in altına düşen konut kredisi, beklemede kalan kesimi harekete geçirecek. Faiz indirimi bekleyen bir kesimin olduğunu her zaman dile getirmiştik. Şimdi bu talebimiz hayat bulmuş oldu. Ayrıca inşaat şirketlerine verilecek destekle de satışı yavaş kalmış projeler hızlandırılmış olacak. Bir yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt eden proje sahipleri, 20 milyar TL kaynaktan yararlanacak. Böylece yeni projelerin de yolu açılacak.

Gül Gül / Golden Sign Kurucu Ortağı:

“RUSLAR, İRANLI YATIRIMCININ TAHTINA OTURDU”

Rakamlar gayet memnun edici geldi. Fiyatların oturması ve istikrarın sağlanması gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren tüm iş kollarını yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle alıcılar ve satıcılar açısından yapılması uzun zamandır beklenen bazı düzenleme ve teşviklerin hayata geçmiş olmasının etkilerini önümüzdeki günlerden itibaren daha fazla görmeye başlayacağız. Bununla beraber açıklanan rakamlara baktığımızda yabancı yatırımcıya olan satışlar dikkat çekiyor. Rakamlar, nisan ayında Rusya vatandaşlarının Türkiye'den bin 152 konut satın aldığını ortaya koyuyor. Böylece Rusya en çok konut alan ülke konumuna yerleşmiş oldu. Oysa ilk sıra uzun zamandır İran vatandaşlarına aitti. Beklenen oldu, tahminlerimiz doğru çıktı. Ruslar, İran vatandaşlarının tahtına oturmuş oldu. Ruslar’dan sonra sıralama 905 konut ile İran, 714 konut ile Irak şeklinde devam ediyor.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz