Söyleşi

“KOBİ’lerin yol arkadaşıyız”

Soycan Şirketler Grubu’nun lojistik ve tedarik zinciri yönetimi alanında faaliyet gösteren ve temelleri 1952 yılında “Zamanında, doğru yerde!” mottosuyla atılan CAG Logistics, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasına uçtan uca güvenilir taşımacılık hizmetleri sunuyor. 2021’de başlattıkları “Yol Arkadaşım - KOBİ Destek Paketi” ile KOBİ’lere 360 derecelik esnek ve güvenilir bir çözüm ortaklığı sunduklarını söyleyen Soycan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soycan, “Bir yıllık taşıma masrafları oranında sağladığımız finansal destek ile KOBİ’lerin lojistik maliyetlerini hafifletebilmeyi ve nakit akışlarına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz” diyerek KOBİ’lere karşı olan duyarlılıklarını dile getiriyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası30.06.2022
“KOBİ’lerin yol arkadaşıyız”

Soycan Şirketler Grubu’nun lojistik ve tedarik zinciri yönetimi alanında faaliyet gösteren ve temelleri 1952 yılında “Zamanında, doğru yerde!” mottosuyla atılan CAG Logistics, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasına uçtan uca güvenilir taşımacılık hizmetleri sunuyor. 2021’de başlattıkları “Yol Arkadaşım - KOBİ Destek Paketi” ile KOBİ’lere 360 derecelik esnek ve güvenilir bir çözüm ortaklığı sunduklarını söyleyen Soycan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soycan, “Bir yıllık taşıma masrafları oranında sağladığımız finansal destek ile KOBİ’lerin lojistik maliyetlerini hafifletebilmeyi ve nakit akışlarına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz” diyerek KOBİ’lere karşı olan duyarlılıklarını dile getiriyor.

Öncelikle Soycan Şirketler Grubu’nu biraz tanıyabilir miyiz?

Temeli 1952 yılına dayanan, yüzde 100 yerli sermayeye sahip olan Soycan Şirketler Grubu olarak, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi, uluslararası ticaret, otomotiv, e-ticaret, ağaç ve orman ürünleri, tarım ve hayvancılık sektörlerinde Türkiye, Belarus, Ukrayna, Romanya, ABD, Birleşik Krallık ve Bulgaristan olmak üzere 14 şirketle yedi ülkede faaliyet gösteriyoruz. Anadolu’da, Bolu’nun küçük bir kasabasında temelleri atılan Soycan Şirketler Grubu, bugün 70 yıllık ticari geçmişiyle farklı sektörlerde iş yapabilme kabiliyeti kazanmış, yerel bir şirketten kıtalar arası ticari faaliyet yapan bir şirketler grubuna dönüşmüştür. Bugün Soycan Şirketler Grubu olarak birçok farklı ülkeden mal tedarik ediyoruz ve onlarca ülke ile ticaret yapıyoruz.

Faaliyetleriniz, hizmet ve ürünleriniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

“Zamanında, doğru yerde!” mottosuyla temelleri atılan CAG Logistics ile faaliyete başladığımız ilk günden bu yana uluslararası taşımacılık sektörünün lideri olmak için müşteri odaklı bir anlayışla çalışıyoruz. Uluslararası karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığının yanı sıra intermodal taşımacılık ve proje taşımacılığında da çok iddialıyız.

Zeynela Motor Vehicles ile otomotiv alanında faaliyet gösteriyoruz. 2019 yılında, Avrupa taşımacılık ağında önemli bir transit noktası olan Belarus’ta kurulan ve 2020 yılında Ukrayna ve Türkiye şirketlerinin kurulmasıyla ürün yelpazesi, hizmet ve faaliyet alanını genişleten Zeynela, yüksek marka kalitesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile uluslararası lojistik, ulaştırma, inşaat, tarım, savunma sektörlerine yönelik araçlar, ekipmanlar ve yedek parçaların distribütörlüğünü yapan güvenilir, otomotiv değer zinciri alanlarında verimli ve kârlı hizmet sunmayı hedefleyen bir otomotiv şirketidir.

Bünyemizdeki Koluman Otomotiv, Anadolu Isuzu ve Yıldız Treyler gibi Türkiye’de kendi segmentinin lideri konumunda olan markaları Doğu Avrupa pazarlarında tek yetkili distribütör olarak temsil ediyoruz.

Sarpedon Global Trade ile Türkiye, ABD, Birleşik Krallık, Belarus, Bulgaristan, Ukrayna’da bulunan şirketlerimizle çeşitli ürünlerin ticaretini yapıyoruz. Ağaç ve orman ürünlerini AB, Orta Doğu, Uzak Doğu, Amerika ve İngiltere’deki büyük firmalara tedarik ederken Belarus ve Ukrayna özelinde ise ağaç işleme makinelerinin distribütörlüğünü yürütüyoruz. Ayrıca dünyanın en büyük plastik oyuncak üreticisi olan Polesie markasıyla yaptığımız distribütörlük anlaşması ile Türkiye ve dünyada hem online hem offline kanallarda oyuncak satışı gerçekleştiriyoruz. Uygun ürün kalitesi ve düzenli teslimatlar için devlet ve özel ürün tedarikçileriyle yakın iş birliği yapan Sarpedon, Belarus Evrensel Ticaret Borsası’nın Türkiye’deki tek yetkili broker’ı. Ülkeler arasındaki alım-satım hizmetlerinde farklı ürün gruplarını, farklı ülkelerden tedarik ederek şirketler için kesintisiz tedarik zinciri sağlıyoruz.

YÜZDE 15 BÜYÜME ÖNGÖRÜSÜ

Peki firmanız kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim gösterdi? Cirosal olarak ne kadarlık bir büyümeden söz edebiliriz?

Grup şirketlerinden CAG Logistics 550 milyon TL, Sarpedon Global Trade/Uluslararası Ticaret (e-ticaret dahil) 100 milyon TL, Zeynela Motor Vehicles/Otomotiv ise 65 milyon TL ciroya ulaştı. Lojistik tarafında, 10 binin üze-rinde ithalat-ihracat taşıması ile ortalama 150 bin ton yük taşıması yaptık. Tüm bunların sonucunda Soycan Şirketler Grubu olarak 2021’de yüzde 30 büyüdük ve ciromuz da 715 milyon TL’ye ulaştı.

Girdiğimiz yeni pazarlarla her yıl yüzde 15 büyüme öngörüyoruz. Özellikle Amerika ve İngiltere’de planladığımız ticari faaliyetlerle 2030 senesinde 1 milyar dolarlık ticari hacme ulaşmayı hedefliyoruz.

Lojistik çalışmalarınıza fokuslanırsak, Grup şirketlerinizden CAG Logistics’in hedef ve yatırımları hakkında bilgi verir misiniz?

Bu yıl içinde Nordik hatlardaki operasyonlarımıza ağırlık vermeyi; parsiyel taşımacılık hizmetlerimiz kapsamında Almanya, Hollanda, Belçika, Litvanya ve Letonya’daki kabiliyetimizi artırmayı hedefliyoruz. İntermodal hattımızı Ukrayna, Belarus ve Litvanya’yı kapsayacak şekilde Baltık sınırına kadar genişletmek istiyoruz. CAG Logistics olarak komple taşımacılık hizmetlerimizde olduğu gibi parsiyel taşımacılık hizmetlerimizde de uzun yıllara dayalı tecrübemiz, geniş servis ve güçlü acente ağımız, uzman ve deneyimli kadromuz ile müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya devam edeceğiz. Böylelikle ülkemizin dış ticaret hacmine yaptığımız katkı daha da artacak. Türkiye’de intermodal taşımacılıkta en fazla iş yapan lojistik firmalarından birisiyiz. İntermodal hattımızda taşıma kapasitemizi her sene çift haneli büyütmeyi ve pazar payımızı artırmayı öngörüyoruz. Bulgaristan’ın ardından yurt dışındaki ikinci şirketimizi Romanya’da açtık. Romanya şirketimiz komple ve parsiyel taşımacılık hizmeti sunuyoruz. Bu şirketimiz özellikle Doğu Bloğu ülkelerine odaklanacak. Ayrıca 2021’de olduğu gibi, bu yıl da deniz ve havayolu operasyonlarımıza ağırlık vererek ekibimizi büyütmeye devam edeceğiz. Gireceğimiz yeni pazarlarla birlikte bu yıl ve önümüzdeki birkaç yıl ortalama yüzde 15-20 büyüme öngörüyoruz.

Hangi sektörlere hizmet veriyor CAG Logistics?

CAG Logistics olarak gıda, beyaz eşya, ahşap, inşaat, elektrik-elektronik, cam, vitrifiye başta olmak üzere birçok sektörde alanında öncü şirketlere hizmet sunuyoruz.

MÜŞTERİ PİRAMİDİNDE EN YÜKSEK PAY KOBİ’LERİN

Türkiye ekonomisinde önemli bir yerde duran KOBİ’ler CAG Logistics’in çalışmalarında nasıl bir yerde duruyor?

CAG Logistics olarak yola çıktığımız ilk günden bu yana farklı ölçeklerdeki işletmelerin değişen sektörel ihtiyaçlarına uygun lojistik ve taşımacılık çözümleri geliştiriyoruz. Türkiye'deki tüm işletmelerin yüzde 99,8’ini KOBİ'ler oluşturuyor. Bu veriyi göz önüne aldığımızda KOBİ’lerin müşteri piramidimizde de yüksek bir payı olduğunu söylemek yanlış olmayacak. Köklü geçmişimiz, taşımacılık yaptığımız pazarlardaki hakimiyetimiz, dünya çapındaki güçlü acente ağımız ve deneyimli kadromuzla 10’dan fazla dilde 7/24 hizmet veriyoruz. 2021’de başlattığımız Yol Arkadaşım - KOBİ Destek Paketi ile bu yıl da KOBİ’lere 360 derecelik esnek ve güvenilir bir çözüm ortaklığı sunuyoruz. Bir yıllık taşıma masrafları oranında sağladığımız finansal destek ile de KOBİ’lerin lojistik maliyetlerini hafifletebilmeyi ve nakit akışlarına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz.

Tedarik zinciri ve lojistik yönetimi alanındaki deneyimimiz 70 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Bu 70 yıllık hizmet geçmişimizde farklı ölçeklerde, farklı sektörlerde faaliyet gösteren binlerce yerli ve yabancı firmaya hizmet verdik, vermeye de devam ediyoruz. Bu kapsamda rotalarımıza yenilerini ekleyerek hizmet ağımızı genişletmeyi ve dünya üzerinde ulaşmadığımız tek bir noktanın dahi kalmamasını hedefliyoruz. “Zamanında, doğru yerde!” mottosu ise hedefe giden yolda vazgeçmediğimiz değerlerin başında geliyor.

Hava ve deniz yolu operasyonlarınıza Uzakdoğu’yu da eklediniz. Yeni rotanızla kadrajınızda duran çalışmalar neler? Büyük montajlı taşımalarda nasıl bir navlun politikası uygulayacaksınız?

Hacmi yüksek olan yükler için stratejik olarak önemli armatörler ve ideal hatlarla çalışarak, küçük boyutlu kargolardan başlayarak, büyük bazda charter uçak yüklemeleri de dahil olmak üzere tüm havayolu taşımacılığı ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt vermeyi ve büyük hacimli yüklerde de ideal navlun teklifi sunmayı hedefliyoruz.

İDEAL NAVLUN TEKLİFLERİ YOLDA

2021 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Yıl sonu ve 2022 beklenti ve hedefleriniz nedir?

CAG Logistics olarak geride bıraktığımız 2021 yılını planladığımız ölçüde bir büyüme ve 550 milyon TL ciro ile kapattık. Lojistik tarafında, 10 binin üzerinde ihracat-ithalat taşıması ile 250 bin tona yakın yük taşıması yaptık. Bunun yanı sıra havayolu ve denizyolu hizmetlerimizin kapsamını ve insan kaynağımızı genişleterek çalıştığımız bölgeler olan Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’ya ek olarak, önemli bir nüfus gücünü barındıran ekonomisi güçlü Uzak Doğu ülkelerini ekledik. Hacmi yüksek olan armatör ve hatlarla çalışarak, küçük boyutlu kargolardan başlayarak, büyük bazda charter uçak yüklemeleri de dahil olmak üzere tüm havayolu taşımacılığı ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt vermeyi ve büyük hacimli yüklerde de ideal navlun teklifi sunmayı hedefliyoruz. Havayolu ve denizyolu taşımacılığı kapsamında door to door, port to port, tehlikeli madde ve genel yük taşımacılığı hizmetleri sunuyoruz. Nordik ülkeleri de 2021’de ağırlık verdiğimiz hatların başındaydı. Yine 2021 yılında temelini attığımız Romanya şirketimiz de aktif olarak faaliyete başladı.

Söyleşi
Şirket Haberleri
Yorum Yaz