Yazarlar

KGF’DEN HIZ, ÇALIŞANLARDAN SABIR BEKLİYORUZ

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, EYT’lilere ödenecek kıdem tazminatı için işverenin; KGF’nin destek paketini beklediğini söyledi, “KGF’den hızlı hareket edilmesini, çalışanlarımızdan ise sabır bekliyoruz” dedi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası23.03.2023
KGF’DEN HIZ, ÇALIŞANLARDAN SABIR BEKLİYORUZ

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, EYT’lilere ödenecek kıdem tazminatı için işverenin; KGF’nin destek paketini beklediğini söyledi, “KGF’den hızlı hareket edilmesini, çalışanlarımızdan ise sabır bekliyoruz” dedi.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur, EYT’li çalışanların emekliliğiyle ilgili sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. Emeklilik başvurusunu yapan ve nisan ayı maaşını almak isteyen ve 30 günlük yasal süreleri dolmak üzere olan EYT’lilere ödenecek kıdem tazminatıyla ilgili işverenlerin adeta köşeye sıkıştığını söyleyen Başkan Çamur, kendileri için nefes olacak KGF desteğini beklediklerini bildirdi. Firmaların önemli bölümünün KGF desteğiyle kıdem tazminatı ödeme planı yaptıklarının altını çizen Başkan Levent Çamur, “Özellikle böylesine sıkıntılı bir dönemde işverenin sırtında duran bu yükün hafifletilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Tazminat ve Nitelikli Personel Sıkıntısı

EYT’lilere yapılacak ödemelerde işverene, KGF tarafından 50 milyar liralık bir kefalet limiti ayrıldığını anımsatan Başkan Levent Çamur; uygun faiz, 6 ay ödemesiz ve 36 ay vadeli olacak bu desteğin biran önce başlaması gerektiğini kaydetti. Gerek bakanlık, gerek KGF ve TOBB nezdinde bu konuda yoğun bir çalışma olduğunu bildiklerini ancak çalışanların da mağduriyetini anladıklarını vurgulayan Başkan Çamur, “Sorunun en hızlı şekilde çözüme kavuşmasını, bu mağduriyetin sona ermesini istiyoruz. KGF’den, kredilerin açılması için hız, çalışanlarımızdan ise sabır bekliyoruz. Kıdem tazminatı yükü çoğu işletme için altından kolay kalkılabilecek bir mali yük değil. Sadece ödenecek tazminatlar açısından değil, ayrılacak nitelikli personel açısından da işletmeleri zorlu günler bekliyor. EYT’li arkadaşlarımızın bir bölümü emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecekken, kıdemli çalışanlarımızın önemli kısmı dönmeyecek. Onların boşluğunu tamamlamak da hiç kolay olmayacak, oluşacak zararın telafisi zor olacak” dedi.

İşletme Sermayesi İhtiyacı Çok Arttı

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, girdi maliyetlerinde, özellikle de enerjide yaşanan yüksek artışın işletme sermayesi ihtiyaçlarını arttırdığına da işaret etti. Bunun da üretim üzerinde baskı yarattığını ifade eden Başkan Çamur, şöyle devam etti:

“Maliyet artışı ve üretimle ilgili böyle bir durum söz konusu iken EYT’lilerimize ödenecek kıdem tazminatları işvereni mali çıkmaza zorluyor. Tüm taraflar için can suyu olacak KGF kredileri… Vakit kaybedilmeden kredilerin önünün açılması, hem çalışanların, hem işverenin hem de bir nebze olsun piyasaların rahatlatılması gerekiyor…”

Şirket Haberleri
Yorum Yaz