Şirket Haberleri

Kelimelerin sevgilisi teknolojiye yenilmez

Teknolojinin yaşamımıza iyiden iyiye entegre olmasıyla birçok alışkanlığımız da buna bağlı olarak değişim ve dönüşüm yaşadı. Kitabın, kalemin, defterin yerini yavaş yavaş telefon, tablet ve bilgisayar alırken yine de gelenekselden vazgeçemeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Scrikss de gelenekselden vazgeçmeyenlerin en sevdiği markalar arasında yer alıyor. Dünya genelinde 52 ülkeye ihracat gerçekleştiren Scrikss, küresel bir Türk markası olma özelliği ile de öne çıkıyor. Peki sektörde talep şu anda ne durumda? Kalemin devri kapanıyor mu? Kırtasiye pazarında Türkiye’nin konumu nasıl? Gelin bu soruların yanıtını Scrikss Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Özay’dan alalım…

6dk okuma
08.02.2024
Kelimelerin sevgilisi teknolojiye yenilmez

YAZMAK GÜZELDİR…

Dünyaca ünlü bir marka olarak Türkiye'de kırtasiye pazarını dünya piyasasına kıyasla değerlendirecek olsanız neler söylersiniz?

Türkiye kırtasiye pazarı her geçen gün büyüyen ve başarılı rakamlara ulaşan bir pazar. Okullardan ofislere, devlet kurumlarından özel kurumlara kadar birçok noktada kırtasiye ürünleri düzenli olarak kullanılıyor. Çeşitli kağıtlar, kalemler, ajandalar, defterler, notluklar ve daha birçok ürün kullanım özelliklerine göre düzenli olarak tüketiliyor. Bununla birlikte kırtasiye sektörü belki de trendleri en çok takip eden ve kullanım alışkanlıklarını önemseyen sektörlerden bir tanesi. Üreticiler her yıl yeni ürünlerini bir yandan gelişen kullanım pratikleri doğrultusunda diğer yandan da trendler doğrultusunda hazırlıyor. Sektör 7’den 70’e herkese hitap ettiği için çeşit olarak da zenginlik sunuyor. Dünya ile ülkemizi kıyasladığımızda ise ülkemizin geride olduğunu söyleyemeyiz. Ülkemizde kırtasiye sektörünün tüm alt dallarında üretim gerçekleştiren üreticiler başarılı işler yapıyor ve ülkemizi dünyada gururla temsil ediyor. Biz de Türkiye’nin ilk dolma kalem üreticisi olarak, 1964’ten bu yana, “yazmak güzeldir” mottosuyla üretiyor ve kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Dünya genelinde 52 ülkeye ihracat yapan küresel bir Türk markası olarak ülkemizi gururla temsil edip, ülkemizin ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunuyoruz. Kaliteli ve özgün tasarımlarımız, dünya genelinde kullanıcıların hayatlarına dokunurken, bizlere de ulusal ve uluslararası platformlarda onlarca ödül kazanma gururunu yaşatıyor. Kalemlerimiz, kullanıcılarımız açısından bir kalemden öte, adeta yaşam tarzlarının bir ifadesi olmaktadır.

Kalemin yerini klavyenin, mürekkebin yerini de tuşların aldığı günümüzde Scrikss zinde kalmayı nasıl başarıyor?

Biz yola çıktığımız ilk günden bu yana güzel yazı kültürüne verdiğimiz değer ve kaleme yüklediğimiz anlamla üretim yapıyoruz. Bu sayede kalemlerimiz nesilden nesle geçen kültürel bir öğe, bir miras hatta bir gelenek haline gelerek bir kalemden fazlasını yansıtmaya başladı. Türkiye’nin ilk dolma kalem üreticisi Scrikss olarak oluşturduğumuz bu değer ile zamana meydan okuyoruz. Evet, son 20 yılda dünya hızla dijitalleşmeye başladı ancak yazma eylemine tutkulu olan bireyler gün içerisinde ne kadar teknolojik cihazlarla haşır neşir olsalar da konu yazma olduğu zaman kalemlere sarılıyorlar. Yazmanın ayrı bir anlamı olduğuna inanan kullanıcılarımız sayesinde biz her zaman ilk günkü enerjimizle üretiyoruz. Sadık kullanıcılarımız sürekli olarak yeni modellerin peşinden koşar, koleksiyonlarına yeni parçalar eklemek isterler. Hatta çoğu zaman, üretimden kalkmış modellerimizi yeniden üretmemiz ya da mevcut kalemlerimizde önemli geliştirmeler yapmamız için bizi yönlendirirler. Biz de bu çağrılara kayıtsız kalmıyor, ürünlerimizi teknoloji ile buluşturup kullanıcı konforunu ön plana çıkarmaya özen gösteriyoruz. Özellikle ürünlerimizde verdiğimiz ‘Ömür Boyu’ garanti, kullanıcılarımız ile aramızdaki bağı daha da kuvvetlendiriyor. Kalem severler açısından ürünlerimizin ayrı bir değeri vardır. Onlarca yıl boyunca kullanıcılarımızın hayatındaki sayfalara dokunan kalemler, bugün hala teknik servisimizde elden geçirilmesi için bize gönderiliyor. Biz de onların bakımını ve temizliğini özenle yaparak kullanıcılarımızla tekrar buluşturuyoruz.

DÜNYA GENELİNDE 52 ÜLKEYE İHRACAT YAPAN KÜRESEL BİR TÜRK MARKASI OLARAK ÜLKEMİZİ GURURLA TEMSİL EDİP, ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KATKIDA BULUNUYORUZ. KALİTELİ VE ÖZGÜN TASARIMLARIMIZ, DÜNYA GENELİNDE KULLANICILARIN HAYATLARINA DOKUNURKEN, BİZLERE DE ULUSAL VE ULUSLARARASI PLATFORMLARDA ONLARCA ÖDÜL KAZANMA GURURUNU YAŞATIYOR.

100. YILIN SİMGESİ

Son çalışmalarınızdan, üretiminizden bahseder misiniz?

 Çok uzun yıllardır kalemlerimizin tasarımlarında tanınmış tasarımcılarla çalışıyor ve özel hikâyeleri ürünlerimize yansıtmaya çaba gösteriyoruz. Tasarım ve geliştirme süreçlerinde çok hassas davranıyoruz, bir ürünü piyasaya sürmeden önce ciddi testlerden geçiriyor, her detayına titizlikle yaklaşıyoruz. Tasarım konusundaki titizliğimiz bize ulusal ve uluslararası platformlarda ödüller getirirken, kullanıcılarımızın konforunu da ihmal etmiyor ve onlara birçok ergonomik ve kaliteli seçenek ile geniş bir ürün gamı sunuyoruz. Scrikss olarak kısa bir süre önce bizim için çok anlamlı olan, cumhuriyetin 100. yılına özel hazırladığımız koleksiyonumuzu duyurduk. Bu koleksiyona özel ‘1923’ ve ‘Cumhuriyet Yolu’ adlı kalemleri tasarladık. Her iki kalemi de sınırlı sayıda ve tamamen el işçiliği ile ürettik. Kalemlerde som altın, som gümüş, elmas ve pırlantalar bir arada kullanılırken ince ince işlenen detaylarla da Türk Milletinin bağımsızlık tutkusuna, tarihsel başarılarına ve milli gururlarına bir saygı duruşu sunmaya çalıştık. Bu koleksiyonda yer alan kalemlerimizde, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün siluetinden Türk bayrağına, Selçuklu motiflerinden Millî Mücadele iradesinin şekillendiği şehirlerin haritalarına kadar birçok detay yer alıyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri ve siyasi kişiliklerine atıfta bulunduğumuz, mine tekniği ile işlenmiş fotoğraflarının yer aldığı ‘1923’ kalemimizin ucunda 18k altın, damakta ebonit kullanırken kalem kapağının tepesine ise 100. yıl logosunu konumlandırdık. Kapağın alt kısmında 100 adet çizgiden oluşan ve 100 adet pırlantaya ulaşan her bir çizgi ile cumhuriyetin 100. yılını simgelerken, kalem kapağının üzerinde mine tekniğiyle Türk bayrağını işledik. Klipste yer alan ay-yıldızın üzerindeki pırlantalar ise kaleme şıklık kattı. Kalemimizin alt gövdesinde de kadim atalarımızın ortaya koyduğu azim, cesaret, özgüven ve başarıyı temsil eden Selçuklu motifleri yer alıyor. Türk Milletinin bağımsızlığını ve egemenliğini korumak için verdiği büyük mücadele ve cumhuriyete giden yoldaki önemli hikâyeleri ise tek tek, çizgi çizgi ‘Cumhuriyet Yolu’ adlı kalemimizle yansıtmaya çalıştık. Özellikle bağımsızlık tutkumuzu vurgulayan kalemimizin ucunu 14k altından hazırlarken, gövdesinin tamamını som gümüş, som altın ve pırlantalardan oluşturduk. Kalemimizin tepe noktasında Millî Mücadele'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün silueti yer aldı. Ayrıca yer siluetin hemen altında 50 adet çizgi ve 50 adet pırlanta ile 100. yıla atıf yaptık. Mine tekniğiyle Türk bayrağını işlediğimiz kapağın yanı sıra kalem klipsinin üzerinde de ay-yıldız yer alıyor.

YAŞI BİRAZ İLERİ OLANLAR MARKAMIZI “KELİMELERİN SEVGİLİSİ” OLARAK HATIRLARLAR. BİZ DE BU GÜZEL KELİMELER GÜZEL SAYFALARA DÖKÜLEBİLSİN DİYE VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA VE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ…

Tarih boyunca kurulan büyük Türk devletlerine atıfla kalemin üzerine 16 yıldız işlenirken, Millî Mücadele iradesinin şekillendiği şehirlerin haritaları, Türkiye haritası ve içinde 100. yıl logosu da kalemimizin gövdesinde yer alıyor.

Her markanın boynunun borcu olan sosyal sorumluluk projeleri vardır, Scrikss bu kapsamda neler yapıyor?

Toplum yararına çalışmaların önemini biliyor ve kurulduğumuz ilk günden bu yana bu felsefeyle hareket ediyoruz. Scrikss ailesi olarak bugüne kadar sosyal sorumluluk kapsamında birçok faaliyetimiz oldu. Ancak bu faaliyetleri gerçekleştirirken herhangi bir reklam kaygısı taşımadığımız için çok fazla göz önünde olmasını da istemedik. Yakın dönemden örnek verecek olursak, ki burada sektörün en geniş toptancı ve perakendeci ağının desteğini vurgulamamız lazım gerek pandemi döneminde gerekse ülkemizi derinden sarsan depremler sonrasında bu geniş ağımızın yayılımından faydalanarak ihtiyaç sahiplerine olabildiğince ulaşmaya çalıştık. Ayrıca işyerimizde arkadaşlarımızın doğum günlerini birlikte kutlamaktan hoşlanıyoruz, ancak bu yıl doğum günlerimizi farklı bir şekilde kutlamaya karar verdik. Genç bir öğretmenimizin başlattığı projeye destek olarak, Doğu Anadolu’daki kardeşlerimize oyuncaklar ve pastalar gönderiyoruz. Onların bu pastaları bizim için keserek zor şartlarda bir nebze tatlı anlar yaşamaları bizi çok mutlu ediyor.

“KALİTEDEN HİÇBİR ZAMAN ÖDÜN VERMEDİK”

Giyilebilir teknolojinin tuş kültürünü bile geçtiği günümüzde kırtasiye sektörünün geleceğine dair öngörüleriniz nelerdir?

Dünya her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Bu noktada bizleri ileriye götürecek olan şey değişime ve gelişime ayak uydurmak veya bununla barışık davranmak olacak. Bu nedenle teknolojinin sunduklarından korkmamamız gerekiyor. Biz Scrikss olarak çağa ayak uydurup, konforlu yazma deneyimini her geçen gün geliştirmeye çalışıyoruz. Kırtasiye sektörü de bu minvalde yaşamını sürdürecektir. Elbette ki dijitalin sunduğu fırsatlar doğrultusunda sektörün alt dallarında ekonomik değer kayıpları görülecektir ancak uzun vadede insanların alışkanlıkları hızlı değişim göstermiyor. Kalem tutkunları, defter, ajanda tutkunları bu ürünleri kullanmaya devam ediyor ve devam edeceklerini de düşünüyoruz.

“İLK GÜNKÜ ENERJİMİZLE ÜRETİYORUZ”

Türkiye’nin ilk dolma kalem üreticisi Scrikss olarak oluşturduğumuz bu değer ile zamana meydan okuyoruz. Son 20 yılda dünya hızla dijitalleşmeye başladı ancak yazma eylemine tutkulu olan bireyler gün içerisinde ne kadar teknolojik cihazlarla haşır neşir olsalar da konu yazma olduğu zaman kalemlere sarılıyorlar. Yazmanın ayrı bir anlamı olduğuna inanan kullanıcılarımız sayesinde biz her zaman ilk günkü enerjimizle üretiyoruz.

Geçmiş sayfaları açtığınızda Scrikss'i yıldız bir marka yapan altın noktalara ve ilk olma özelliklerine yer verecek olsanız neler söylersiniz?

Scrikss’i marka yapan en büyük değerlerin başında güzel yazı kültürüne verdiği değer ve kaleme yüklediği anlam yatıyor. Markamızın bugünlere gelmesinde özenle hazırladığımız koleksiyonlarımız, müşteri memnuniyetini her zaman önemseyen yapımız, kaliteden hiçbir zaman ödün vermememiz önemli rol üstleniyor. Hem ülkemizin ilk dolmakalem üreticisi olmamız hem dolmakalemlere garanti vermeyi başlatan ilk firma olmamız hem de tüm yazı araçlarında ‘Ömür Boyu’ garanti uygulamasını başlatmamız tüketicilerimizle kurduğumuz bağları kuvvetlendiren noktalar. Scrikss kalemleri çok uzun bir süreden beri özel ve önemli günlerde değerli hediyeler olarak kalpleri ısıtır. Kimi zaman bir öğren[1]cinin harçlıklarından artırıp, o günü heyecanla bekleyerek öğretmenine verdiği bir armağandır. Kimi zaman bir babanın çocuğunu güzel yazı becerisine yahut edebi denemelere teşvik etmek için ona vereceği bir hatıradır. Yaşı biraz ileri olanlar markamızı “Kelimelerin Sevgilisi” olarak hatırlarlar. Biz de bu güzel kelimeler güzel sayfalara dökülebilsin diye var gücümüzle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz…

 

 

Şirket Haberleri
Yorum Yaz