Yazarlar

Kalite ve konforda Onurlu Taşımacılık

Ulaştırma sektörü, günlük hayattaki sistemlerin devamlılığının sağlanması için gerekli bir hizmet türü. Gün geçtikçe gelişmekte olan sektör, bir yandan yolculara sunulan konfor ve hizmet kalitesini artırıyor, diğer yandan da taşımacılık pazarını genişleterek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Bizlerde Türkiye’de İş Dünyası olarak Onurlu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yavan ile ulaştırma sektörünün dinamiklerini konuştuk…

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.04.2023
Kalite ve konforda Onurlu Taşımacılık

Ulaştırma sektörü, günlük hayattaki sistemlerin devamlılığının sağlanması için gerekli bir hizmet türü. Gün geçtikçe gelişmekte olan sektör, bir yandan yolculara sunulan konfor ve hizmet kalitesini artırıyor, diğer yandan da taşımacılık pazarını genişleterek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Bizlerde Türkiye’de İş Dünyası olarak Onurlu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yavan ile ulaştırma sektörünün dinamiklerini konuştuk…

Toplu taşıma, öğrenci ve personel taşımacılığı alanında hizmet sunmak amacıyla 1997 yılında faaliyete başlayan Onurlu Turizm; topluma saygılı, bireye ve zamana duyarlı, müşteri odaklı çalışmalarıyla sektörde öncü bir rol üstleniyor. 25 bin kişilik dev ekibi ve bin 650 adet araç tedariğiyle çalışmalarına devam eden Onurlu Turizm, 2023 yılı hedefini 750 milyon TL olarak belirledi. Gelecek planlarını ve artan maliyet kalemlerinden sektörün nasıl etkilendiğini sormak üzere Onurlu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yavan’la görüştük.

Öncelikle bize biraz Onurlu Turizm’den, hikayesinden ve kuruluş amacından bahseder misiniz?

Firmamız 1997 yılında Onurlu Turizm şirketler grubu adı altında öğrenci ve personel taşımacılığı alanında hizmet sunmak, sektörümüze yeni bir hizmet anlayışı getirmek, uzman kadromuzla müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. Hizmetlerimizi dünden bugüne kalite, güven ve özenle gerçekleştiriyoruz. Firmaların isteklerine cevap verecek eğitim ve niteliklere sahip olan personel ve araçlarımız, müşteri memnuniyetini benimseyen bir anlayışla hizmet veriyor. Hizmet sektörümüzün gerekliliği üzere yeni filo araçlar, teknolojik yatırımlar ile çağımızın gerektirdiği şekillerde tüm imkânları kullanarak öncü hizmetler ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yılların bizlere kattığı tecrübeye dayalı birikimlerimiz ile eğitimli kadromuzun emek ve çalışmaları neticesinde üstün hizmet anlayışını devam ettirerek Onurlu Turizm olarak, her zaman tercih edilen olmayı kendimize vizyon ediniyoruz.

25 BİN KİŞİLİK DEV EKİP

Onurlu Turizm olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Firmamız kuruluşundan itibaren öğrenci ve personel taşımacılığı sektöründe aktif olarak hizmet vermektedir. Firmamızın öğrenci taşımacılığında elit kolejler arasında bulunan İstanbul İhlas Kolejleri Kampüsleri ve Eğitim Kurumları çerçevesinde bölgemizdeki çeşitli eğitim kurumlarına hizmet veriyoruz. 85 Firmamızın personel taşımacılığı hizmetinde çalıştığı kurumsal firmalar arasında ise İhlas Holding A.Ş ve FLO Ayakkabıcılık A.Ş. gibi şirketler bulunuyor.

Onurlu Turizm’in bugünkü filosu, yolcu adedi ve cirosu nedir? Firmamız öz mal tedarikleriyle beraber sektörde ortalama 25 bin kişilik çalışan emekçisi, bin 650 adet araç tedariki ile üstün kalite ve güvenilir hizmetlerine devam ediyor. 2023 yılında ciromuzu 750 milyon TL üzerine çıkarmak adına planlama ve bütçeleme çalışmalarımızı yaptık.

 “KRİZLER FİYAT ARTIŞINA SEBEP OLDU”

Yolcu taşımacılığı sektörün en önemli dinamiklerinden. Mevcut maliyetler göz önüne alındığında sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ülkemizde ve dünyada yaşanmaya devam eden küresel ekonomik bazlı krizler neticesinde üst üste gelen pandemi, savaş ve deprem ile alakalı zor günlerde dövize ve dış yatırımlara bağlı ekonomimiz artçı fiyat artışları ile beraber maalesef yüksek enflasyon ile karşı karşıya kaldı. Sektörümüzün ana maliyet kalemlerinin en önemli unsuru olan akaryakıt fiyatlarındaki artış diğer maliyet kalemlerimizden araç kasko, sigorta, bakım onarım ve personel ücretlerinde de artışlara sebep oldu. Sektörümüzün doğası gereği hizmetlerin kesintisiz devamı söz konusu olmasından ötürü piyasamızdaki üretici firmalarımızın da gelişmeler karşısındaki etki ve tepkileri karşılıklı olarak fikirlerin, anlaşmaların ülkemiz ve çalışanlarımız yararına olması yönünde gelişti. Piyasa ve dünyaki ekonomik şartların yanında Hatay ve çevresini etkilemiş olan deprem felaketinin ülkemize vermiş olduğu maddi ve manevi ağır koşullar halen içinde bulunduğumuz sektörü ve ülkemiz dinamiklerini yoğun bir şekilde baskılamaya devam ediyor.

Sektörümüzü geleceği hakkındaki görüşlerimiz çerçevesinde edindiğimiz bilgiler doğrultusunda içinde bulunduğumuz seçim arifesinde asrın felaketi olan bir depremin yaralarını bir an önce sarmayı ve ülkemiz için hayırlı ve güzel günlere doğru yol almayı temenni ediyoruz.

 Onurlu Turizm olarak geçtiğimiz yılı nasıl kapattınız? Gelecek yıldan beklentileriniz nelerdir?

Firmamız sektöründe 2022 yılını çalışma ve hizmet kalitesini üst seviyelere çıkartarak, yeni araç filoları ve eğitimli personelleri ile arzu etmiş olduğu hedefler doğrultusunda sağlam adımlarla yürümeye devam etti. Firmamız 2022 yılı içinde planlamış olduğu şirket merkez binası ve buna bağlı hizmet birimlerini bünyesine katarak, 2022 ve 2023 model filo hizmet araçları tedarikinde bulundu. ÜDY ve ODY Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip yönetici personellerimiz ve mesleki yeterlilik belgeleri ile genişletmiş olup, kalite standartları çerçevesinde müşteri memnuniyet anketleri doğrultusunda üst düzey bir hizmet anlayışını bünyesine katmıştır. Onurlu Turizm olarak 2023 yılı hedefleri doğrultusunda ülkemizin içinde bulunduğu tüm zorluklara ve afetlere karşı yanında durmaya, ülkemize birlik beraberlik yolunda güç vermeye tereddütsüz devam edeceğiz.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz