Gündem Koridoru

Kadınlar liderlik rollerinde yükselişte

Bain & Company, yönetici rollerinde kadın temsilini artırmaya yönelik zorlukları ve fırsatları ortaya koyan "Türkiye'de Kadın Liderliğini Geliştirmek" başlıklı araştırmasını, İstanbul'da düzenlediği ilk "Kadın Liderlik Forumunda sundu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası29.09.2023
Kadınlar liderlik rollerinde yükselişte

Bain & Company, yönetici rollerinde kadın temsilini artırmaya yönelik zorlukları ve fırsatları ortaya koyan "Türkiye'de Kadın Liderliğini Geliştirmek" başlıklı araştırmasını, İstanbul'da düzenlediği ilk "Kadın Liderlik Forumunda sundu.

Kadınların liderlik rollerinde karşılaştıkları zorlukları ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmek için gereken acil eylemleri ortaya koyan "Türkiye'de Kadın Liderliğini Geliştirmek" başlıklı araştırma, 28 Eylül 2023 tarihinde Swissotel Bosphorus, İstanbul'da Bain & Company ev sahipliğinde düzenlenen "Kadın Liderlik Forumu" etkinliğinde sunuldu.

Kadın liderliğinin teşvik edilmesi, Türkiye'de ve dünyada daha zengin çeşitli, yenilikçi ve güçlü bir gelecek açısından büyük önem taşıyor. Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından 146 ülke arasında 124. sırada yer alması ise kadınların yaşadığı zorlukların altını daha da çiziyor.

20 TÜRK KADIN YÖNETİCİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Bain & Company, daha çeşitli, eşitlikçi ve kapsayıcı bir dünya inşa etmeye yönelik mevcut taahhüdü kapsamında Türkiye'de kadın liderliğinin durumuna ilişkin araştırmadan elde edilen bulguları tartışmak; uzun vadeli başarı, güçlenme ve büyüme yolculukları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve cinsiyetten bağımsız olarak herkes için uygun şekilde dengeli ve daha parlak bir profesyonel geleceğe yönelik çabaların nasıl artırılabileceğine ilişkin görüşlerini almak üzere 20 Türk kadın yönetici ile görüşme gerçekleştirdi.

Çeşitlilik ve kapsayıcılığın kuruluşlar tarafından uygulanması neden doğru ve gerekli olduğunu açıklayan Bain & Company Ortağı ve EMEA WAB (Women at Bain) Lideri Valeria Sterpos, şunları söyledi: "Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılığın (DE&I) kuruluşlar tarafından sadece bir etik veya düzenlemelere uyum meselesi olarak görülmesi söz konusu değil. DE&I önemli iş sonuçlarını da beraberinde getiriyor: Öyle ki, çeşitliliği uygulayan kuruluşların beş kat daha yenilikçi ve çalışanları elde tutma olasılığının altı kata kadar daha yüksek olduğu, bunun da kurumsal performansı ve sonuçları daha da geliştirdiği kanıtlanmış durumda. Buna rağmen G20 ülkelerinde kadınlar yönetim kurulu koltuklarının sadece yüzde 20,2'sine, başkanlık koltuklarının yüzde 5,5'ine ve CEO pozisyonlarının yüzde 3,5'ine sahip."

BAİN GÖRÜŞMELERİNDEN 5 TEMEL MESAJ

Tutku önemli.

Uzun vadeli başarı, ödün vermek anlamına gelir.

Mentorluk ve sponsorluk fark yaratabilir.

Toplumsal cinsiyet önyargısı hala bir gerçeklik.

Değişime kurumlar öncülük etmeli.

Geçtiğimiz aylarda araştırmayı yöneten Bain İstanbul Ortağı Armando Guastella şu yorumda bulundu: “Türk iş dünyasındaki üst düzey kadınlarla bu sohbetleri yapmak, çeşitli işve kültür dinamiklerini keşfetmek ve kadın liderliği yoluyla daha geniş bir kapsamda eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılıktan yararlanarak ne kadar çok potansiyelin ortaya çıkarılabileceğini tartışmak aydınlatıcı bir deneyimdi. Hiç kuşkusuz, daha fazlasının yapılması gerekiyor ve bu noktada kuruluşlar toplumumuzda değişimin hızını belirleyen ve değişimi gerçekleştiren öncü bir rol üstlenmek konumunda.”

Bain'in çalışmasının temel bulguları ve yapısal engelleri aşarak gelecek nesillere ışık tutmaya yönelik çözümler Bain Kadın Liderler Forumu'nun (Medtronic Türkiye, Batı Asya ve Levant İK Direktörü) Sevilay Yangın ve Bain Ortağı Elif Koç'un moderatörlüğünde gerçekleşen “Kadın Konuşmaları" bölümünde tartışıldı. Söz konusu oturumlarda Melisa Ararat (Yüzde 30 Kulübü Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı), Fezal Okur Eskil (Yıldız Holding), Ingrun Alsleben (Bayer) gibi etkili Türk kadın liderler tarafından tartışıldı. Elif Merve Sarı Bulut (JCI), İpek Ersavaş (Estee Lauder) ve Canan Özsoy bir araya geldi.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNE TAM DESTEK

Elif Koç cinsiyetler arası uçurumu kapatma yolunda adımlar atıldığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kilometre taşlarına rağmen bölgede, özellikle de liderlik düzeyinde, cinsiyet eşitliğini sağlamak için hala kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Bu nedenle Bain olarak, iş sonuçlarını iyileştirmenin ana anahtarlarından biri olan kadınların işgücündeki temsilini artırma, kadınların güçlendirilmesini geliştirme konusunda şirketleri destekleme ve kuruluşların cinsiyet eşitliği yolculuklarında yol kat etmelerine yardımcı olma konusunda son derece kararlıyız."

İşyerinde cinsiyet eşitliğinin mevcut durumu ve kurumsal liderlikte tam cinsiyet eşitliğine yönelik daha kararlı ve iddialı adımlar atılması çağrısı konusunda kadın liderler arasında genel bir fikir birliği olmakla birlikte, geleceğe yönelik genel bakış açısı büyük ölçüde iyimser: Hala olunması gereken noktada değiliz ve önümüzdeki yol zorluklarla dolu, ama zirveye ulaşılabilir.

Gündem Koridoru
Şirket Haberleri
Yorum Yaz