Panorama

Kadınlar için kadınlarla...

Deloitte’un Sektör Raporu’na göre Kadın İç Giyim, Ev Giyim, Plaj Giyim ve Çorap (KİEP) sektöründe yer alan en büyük 5 marka içinde 2017-2021 yılları arasında gerçekleşen mağaza sayısı artışında Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası olan Suwen’in geçmişi; kadınları rahat, şık ve güçlü hissettirmek için tasarlanan ürünlerin hikayesine dayanıyor. Tüketici nezdinde kadınların gözde markası olan Suwen, işin mutfağında da kadınları ön planda tutuyor. Öyle ki markanın üretim kanadının yüzde 100’ünü kadınların oluşturduğunu ifade eden Suwen Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bolluk, "Kadınlar için Kadınlarla" yaklaşımı ile tasarlayıp ürettiğimiz el emeği ürünleri yine kadınlarla buluşturuyoruz” diyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası22.02.2023
Kadınlar için kadınlarla...

Deloitte’un Sektör Raporu’na göre Kadın İç Giyim, Ev Giyim, Plaj Giyim ve Çorap (KİEP) sektöründe yer alan en büyük 5 marka içinde 2017-2021 yılları arasında gerçekleşen mağaza sayısı artışında Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası olan Suwen’in geçmişi; kadınları rahat, şık ve güçlü hissettirmek için tasarlanan ürünlerin hikayesine dayanıyor. Tüketici nezdinde kadınların gözde markası olan Suwen, işin mutfağında da kadınları ön planda tutuyor. Öyle ki markanın üretim kanadının yüzde 100’ünü kadınların oluşturduğunu ifade eden Suwen Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bolluk, "Kadınlar için Kadınlarla" yaklaşımı ile tasarlayıp ürettiğimiz el emeği ürünleri yine kadınlarla buluşturuyoruz” diyor.

2003 yılında kurulan Suwen sektörün öncü iç giyim markalarından biri olarak çıkıyor karşımıza. İç giyim markası olarak izlediğiniz yol ve motivasyon kaynağınız nedir?
2003 yılından bu yana modern ve fonksiyonel ürün tasarımlarımızla farklı yaş gruplarındaki kadınlara alternatifli modeller sunuyoruz. İç giyim, ev giyim, plaj, korse, çorap & tayt kategorilerimiz, her yıl yenilenen koleksiyonlarımız, tasarımlarımızdaki şıklığımız ve kalitemizle ‘her yaşta ve her tarzda kadına’ dokunan geniş ürün yelpazemizle sektöre yön veren iç giyim markasıyız. 15 yıldır farklı yaş evrelerindeki kadınların ihtiyaçları ile markamızın yeteneklerini ortak noktada bir araya getiriyoruz.

Yüzde 90 kadın çalışan oranımızla, “Kadınlar için Kadınlarla” yaklaşımı ile tasarlayıp ürettiğimiz el emeği ürünleri yine kadınlarla buluşturuyoruz. Mağazalarımız ve üretimimizdeki çalışanlarımızın yüzde 100’ünü kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Şu an 41 ildeki 146 perakende mağazamız, hızlı e-ticaret ağımız ve 750 çalışanımızla kadın istihdamını ve ekonomiyi destekleyerek tasarlamaya ve üretmeye devam ediyoruz. 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz yüzde 51 Taxim Capital ortaklığımızla iş ailemizi ve perakende ağımızı genişleterek, küresel rekabet karşısında büyümeyi ve birçok başarıya imza atmayı hedefledik. 2022’de Avrupa pazarına da hızlı bir giriş yaptık ve Romanya’da üç mağazamızı açtık. 4’üncüsünün anlaşmasını imzaladık. Bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte'un Sektör Raporu’na göre Kadın İç Giyim, Ev Giyim, Plaj Giyim ve Çorap (KİEP) sektöründe yer alan en büyük 5 marka içinde 2017-2021 yılları arasında gerçekleşen mağaza sayısı artışına göre Suwen, Türkiye’nin en hızlı büyüyen kadın iç giyim perakende markası konumunda bulunuyor.

Sizce, Suwen markasının tanınan ve tercih edilen bir marka olmasındaki asıl sebep nedir?
Suwen, günün her anında kolaylıkla kullanılabilecek rahat ürünler sunuyor. Moda ve trendlerin değişen dinamikleri ile paralel biçimde hareket ederken, her sezon yenilenen ürünlerimizle farklı yaş gruplarındaki kadınların şıklık arayışına dokunuyoruz. Kendi tasarım ve Ar-Ge ekibimize sahip olmanın verdiği çevik tasarım ve üretim kabiliyeti neticesinde farklı ihtiyaçlara hitap eden işlevsel iç giyim koleksiyonları geliştirebiliyoruz.

Genç, orta yaş ve hamile/lohusa olarak üçe ayrılan grupların her biri için ayrı bir uzman grubundan oluşan toplam 12 kişilik tasarım ekibimiz var. Koleksiyonlarımızı oluştururken pek çok farklı kaynaktan faydalanıyoruz. Dijital yayınlar, fuarlar, üretici görüşmelerinin yanı sıra kadınların ihtiyaçlarını, tarzlarını ve zevklerini anlamak için çeşitli araştırmalar düzenliyoruz. Koleksiyonlarımızı oluştururken mutlaka Suwen kadınlarının tarzlarını ve tercihlerini radarımızda önceliğimiz olarak tutuyoruz. Ürün kalite ve rahatlığımız uzun yıllar kadınlar üzerinde şüphesiz marka sadakatimizi oluşturuyor. Son iki yıldır reklam kampanyalarımızla da markamız oldukça ön planda. ‘İçimde Suwen Var’ sloganımızla lokomotif ürün grubumuz olan iç giyim dünyasına sektörümüzden daha farklı bir biçimde yaklaştığımızı düşünüyoruz. Bu manada bağımsız bir araştırma şirketi tarafından düzenlenen çalışma ile deneyenlerin yüzde 94’ünün Suwen ürünlerini tavsiye ettiğini memnuniyetle söyleyebiliriz.

Hem ürünlerimizde hem reklam filmimiz ve iletişimimizde klişeleşmiş kalıplardan uzaklaşarak kadınların her anlarında özgürce davranarak, özgüvenli bir şekilde yaşayabileceklerini göstermeye gayret ediyoruz. Yeni reklam vermeye başlayan bir marka olarak, bu yıl televizyon ve dijital farkındalık başarımız da marka bilinirliğimize büyük katkı sağlamış oldu.

ROMANYA’DA İKİ YILDA 20 NOKTA HEDEFİ

Uluslararası alanda ticaret kapasitenizi büyütmek adına ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
Yurt içinde ve yurt dışında yeni mağazalar açarak mağaza ağımızı genişletmeye devam ederken çok kanallı bir satış stratejisi ile sürdürülebilir büyüme çizgisi yakalamayı umuyoruz. 2022’de Avrupa pazarına hızlı bir giriş yaptık ve Romanya’da üç mağazamızı açtık. 4’üncüsünün anlaşmasını imzaladık. Romanya pazarında iki yıl içerisinde 20 noktaya ulaşacağımızı öngörüyoruz. Romanya’da yeni mağazalar açmanın yanı sıra münhasır bayilikler vererek Mısır, Bulgaristan, Azerbaycan ve Fas'ta da yeni mağazalar açmayı planlıyoruz. Ayrıca, Irak, Azerbaycan, İsrail ve Filistin’de üçüncü tarafların işlettiği satış noktalarında da faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Ürünlerinizi ‘evrensel kadın’ anlayışı ile tasarladığınızı söylüyorsunuz. Nedir bu anlayış?
İşlevselliğin yanı sıra rafine renklerin kullanılmasına, zarif dokular ve detaylar eklenmesine, kalitesinden emin olduğumuz kumaşlarla birlikte benzersiz parçalar oluşturmaya çalışıyoruz. Trendleri ve modayı takip ediyor, kendimize uygun olanları koleksiyon üretim süreçlerimize dahil ediyoruz. Suwen ev giyim, iç giyim ve plaj kategorilerinde, uzun yıllardır zamansız hatların ön planda olduğu şık ve işlevselliğin yer aldığı tasarımlarıyla yer alıyor. Ürünlerimizdeki yalın ve şık detaylar, fonksiyonellik, kaliteli kumaşlarımız, özenle seçilmiş renk ve dokularımız uzun yıllar süren marka sadakatimizi oluşturuyor.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 90’INI KADINLAR OLUŞTURUYOR

Kadınlara yönelik bir marka olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Suwen’in bu anlamda başlattığı ya da gelecekte başlatmayı planladığı sosyal sorumluluk projelerinden bahseder misiniz? Toplumsal cinsiyet eşitliği bizim çok önem verdiğimiz bir konu. Çalışmalarımız Birleşmiş Milletler’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi vizyonu ile paralel ilerliyor. Çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 90’ını kadınlar oluşturuyor. Kısacası Suwen olarak biz “Women for Women” yaklaşımı çerçevesinde hareket ediyoruz. Sektöre nazaran çalışanlarımızın yüzde 24’ü kadın yönetici konumunda. Zaman içerisinde bir kadın markası olarak bu oranı artırıyor olacağız. Ekim 2020’de Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği (Pİ) ile ‘İçindeki Seni Koru, Geç Olmadan Farkına Var’ sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdik.

Bu proje kapsamında, meme kanseri tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekmek amacıyla mağazalarımızdaki tüm ürünlerimize farkındalık etiketi taktık ve ürünlerimizin satışından elde ettiğimiz gelirin bir kısmını derneğe bağışladık. Ayrıca zaman zaman TEV (Türk Eğitim Vakfı) ile iş birliğine gidiyor ve kız çocuklarının eğitimi ile ilgili burslara destek oluyoruz. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de tüm kadın çalışanlarımız adına TEV’in “Eğitimli Kızlar Umutlu Yarınlar” burs fonuna destek olduk.

E-TİCARETTEN 45,5 MİLYON TL’LİK GELİR

E-ticarette yaptığınız atılımlar neler? Suwen’in şu anki e-ticaret hacminden bahseder misiniz?

Suwen olarak ürünlerimizi perakende mağazacılık, e-ticaret ve toptan satış kanallarımız üzerinden pazarlıyoruz. Halihazırda ana satış kanalımız perakende mağazacılıktan oluşuyor. Suwen’in ikinci büyük ve gelecek büyümesinde önemli rol üstlenmesi temenni edilen satış
kanalı ise, www.suwen.com.tr adresindeki kendi e-ticaret platformu ve üçüncü taraf e-ticaret satış platformlarıdır. E-ticaret kanalı üzerinden yaptığımız satışlar son yıllarda ciddi büyüme kaydederek 2021 yılında 45,5 milyon TL’ye
ulaşmıştır. E-ticaret satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı her yıl artış göstermektedir, 2019 ve 2020 yıllarında
sırasıyla yüzde 2,5 ve yüzde 13,6 olarak gerçekleşmiştir. 2021 yılında ise pandeminin mağazacılık tarafında yaşanan
etkilerinin azalması ile birlikte bu oran yüzde 12,7 olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın sonunda da benzer trendin devam
etmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda tüm stoklarımızı tüm satış kanallarımıza açtığımız bir projemiz var. E-ticaret mağazamız ve mağazalarımız arasındaki OMS projemiz ile (order management system) satış stok yönetimini sağlıyoruz. Yani tüketiciler beğendikleri ürünü o anda o kanalda bulamasalar dahi OMS projemiz sayesinde başka bir kanalda bulunan stoğu satın alabiliyorlar ve ürünler evlerine kargo ile gönderiliyor. 146 mağazamız ve e-ticaret mağazamız ile ortak satış performansını dengelediğimiz OMS projesi ile pandemi döneminde değişen alışveriş alışkanlıkları aslında bizi de marka olarak bu sürecin detaylı etkisine yönlendirdi diyebiliriz. Kayıp satıştan elde edemediğimiz kazancımız hem marka cirosuna hem de müşteri talebine olumlu yansıyor.

Geçtiğimiz yıl Suwen’in ciro ve karlılık oranları nasıl gerçekleşti? Önümüzdeki yıldan beklentileriniz nelerdir?
Yılın ilk üç ayında hedeflediğimiz sonuçların ötesinde bir büyüme performansı elde ettik. Yüzde 210,5 bir artış ile 132,6 milyon TL net satış elde ettik. İş modelimizin mevsimselliğine rağmen bu sonuçlar bize 2022 yılını güçlü bir performans göstererek kapatacağımızı işaret ediyor. 2021 yılında net satışlarımız 359,9 milyon TL olarak gerçekleşti. Bunun yüzde 103 ile yüzde 115 arası yıllık büyüme ile 730 ile 775 milyon TL aralığında gerçekleşmesini öngörüyoruz. Yine 2021 yılında 114,3 milyon TL olarak gerçekleşen FAVÖK performansımızın da yüzde 75 ile yüzde 110 arası bir büyüme ile 200 ile 240 milyon TL aralığında tamamlanacağını düşünüyoruz. Bunlarla paralel olarak, 2021 yılında 42,9 milyon TL olarak gerçekleşen net kârın yüzde 98 ile yüzde 168 arası yıllık büyüme ile 85 ile 115 milyon TL aralığında gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Söyleşi
Türkiye'de Gündem
Sektörel Panorama
Yorum Yaz