Yazarlar

İş Sanat'tan Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel Sergi

İş Sanat, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına özel düzenlediği “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” isimli sergi ile kapılarını sanatseverlere açtı

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası22.03.2023
İş Sanat'tan Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel Sergi

İş Sanat, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına özel düzenlediği “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” isimli sergi ile kapılarını sanatseverlere açtı. Milli bağımsızlığın iktisadi zaferle desteklendiği Cumhuriyet’in ilk 15 yılını konu alan sergi, davetlilerin beğenisi kazandı.

Muhabirlerimiz İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen eşliğinde sergiyi dolaştı.

İş Bankası kültür sanat platformu İş Sanat, önceki gün İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı olarak kapılarını açan Cumhuriyet’in ve ekonomik bağımsızlığın temellerinin atıldığı ilk 15 yılı konu alan sergi ile Cumhuriyet’in kuruluş coşkusunu yeniden yaşattı. Önceki gün İş Bankası Müzesinde prömiyeri yapılan sergi, bugün kapılarını tüm sanatseverlere açtı.

“MİLLİ BAĞIMSIZLIK İKTİSADİ ZAFERLERLE DESTEKLENMEZSE SONUÇ KALICI OLMAZ”

Sergide, Atatürk dönemindeki üretim ve sosyal hayata ışık tutan fotoğraflar, kartpostallar, belge ve nesneler görücüye çıktı. Serginin amacı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli Bağımsızlık iktisadi zaferlerle desteklenmezse sonuç kalıcı olmaz.” sözü ile vurgulandı. Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren ilk 15 seneye ışık turan eserlerde sağlık, eğitim, tarım, ulaşım başta olmak üzere birçok sektörde atılan ilk iktisadi adımlar ve kurulan ilk şirketler resmedildi.

Programın açılış konuşmasını İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen gerçekleştirdi. 11 ilde yaşanan afetler nedeniyle serginin atmosferine yüzüncü yıl coşkuyu yerine buruk bir hava sindiğini söyleyen Sözen, “Sergide iktisadi bağımsızlığın elde etmenin ilk 15 yılını görüyoruz.” dedi. Prömiyer boyunca "Resmedilen fotoğraflarda Cumhuriyet'i kurmanın coşkulu ifadesine şahit oluyoruz.” diye konuşan Suat Sözen, daha evvel görücüye çıkan İstiklal sergisinin bir milyon kişi tarafından ziyaret edildiğini hatırlattı. “Burayı gören ziyaretçilerin de Cumhuriyet'in ilk 15 yılındaki ruhunu hissedeceklerini umuyorum.” diyen Sözen sözlerine son verdikten sonra mihmandar eşliğinde davetlilerle birlikte sergiyi dolaştı.

Eserlere küratör olarak imza atan Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Murat Koraltürk genel olarak 19. ve 20. yüzyıl Türkiye iktisadi tarihi ile ilgileniyor.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz