Yazarlar

İş dünyasından Mardin ekonomisine farkındalık

Sektörün kalbi, ekonominin de sesi olan Türkiye'de İş Dünyası dergisi, 18'inci sayısının lansmanını turizm ve gastronomi kenti Mardin'de "Ekonomi Zirvesi" programıyla gerçekleştirerek yeni bir farka imza attı. Kurulduğu günden bu yana iş dünyasına yeni bir soluk getiren dergi, Mardin'de gerçekleştirdiği Zirve ile aynı zamanda şehrin, ülke ekonomisine sağladığı katkıya vurgu yaptı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası10.05.2023
İş dünyasından Mardin ekonomisine farkındalık

Sektörün kalbi, ekonominin de sesi olan Türkiye'de İş Dünyası dergisi, 18'inci sayısının lansmanını turizm ve gastronomi kenti Mardin'de "Ekonomi Zirvesi" programıyla gerçekleştirerek yeni bir farka imza attı. Kurulduğu günden bu yana iş dünyasına yeni bir soluk getiren dergi,  Mardin'de gerçekleştirdiği Zirve ile aynı zamanda şehrin, ülke ekonomisine sağladığı katkıya vurgu yaptı.

İş dünyasının ileri gelen isimlerine sayfa ayırarak, piyasayı yakından takip eden Türkiye'de İş Dünyası dergisi, önceki gün, Mardin Kaya Ninova Otel'de, çevrimiçi katılıma da açık olan "Ekonomi Zirvesi" ne ev sahipliği yaptı. Sektörün değerli isimlerinin katılım sağladığı programın sonunda, piyasa liderlerine teşekkür plaketleri takdim edildi.

Türkiye'de İş Dünyası dergisinin genel yayın yönetmeni olarak öncülük ettiği programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Celal Toprak, gerçekleştirdikleri bu programla Mardin ekonomisine dikkat çektiklerini belirterek; “Mardin’de Ekonomi Zirvesi gerçekleştirmek amacıyla bir araya geldik. Bu sayede kadim şehrin, Türkiye ekonomisinde rolünün büyümesi için ufak çaplı da olsa bir farkındalık çalışması oluşturmuş oluyoruz. Aynı zamanda Mardin'i, dergimizin son sayısında ayrıntılı olarak işlemiş bulunuyoruz. Çok değerli Mardinli iş insanları, sevgili Mardin Belediye Başkanı ve Sayın Kaymakamımız başta olmak üzere burada bulunan herkese 'hoş geldiniz' diyorum. Online olarak da katılıma açılan bu program, hem TGRT hem de İhlas Medya Grubu tarafından yayınlanacaktır” ifadelerini kullandı.

“GÜNEYDOĞU'NUN ÖNEMLİ TURİZM ŞEHİRLERİ ARASINDA”

Celal Toprak'tan sonra katılımcılara teşekkürlerini sunarak söze başlayan Mardinliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kaya: “Çok değerli Kaymakamım, değerli Belediye Başkanım, kıymetli iş insanları, Celal abimiz (Celal Toprak) ve değerli İstanbul- Mardinliler Derneği Başkanı Abdulkadir Akkuş ve çok kıymetli hemşerilerimiz hoş geldiniz. Sizleri saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Beni bilenler bilir her ne kadar İstanbul'da olursam olayım aklım fikrim her zaman Mardin'de olmuştur. Çünkü nerede olursak olalım Mardinliler olarak bir yanımız her zaman bu topraklardadır" diye konuştu. 11 ilde gerçekleşen depremlere hatırlatma yapan Nedim Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bildiğimiz gibi Mardin, Güneydoğu'nun önemli turizm şehirleri arasında yer alıyor. Türkiye ekonomisinde büyük payı olan turizm sektörünün Mardin'e katkısının artırılmasını ve bu sayede şehrimizin layık  olduğu konuma gelmesini istiyoruz. Bakanlıklarımız, Valimiz, Belediye Başkanımız ve iş insanları başta olmak üzere tüm yetkililerle beraber Mardin’in gelişimine katkı sağlamalıyız. Mardin’e özellikle yatırım yapılmasını rica ediyorum.”

“MARDİN’İN 2023 TURİZM HEDEFİ BİR MİLYON KİŞİ”

Mardin'in istihdama katkısına vurgu yaparak konuşmayı devam ettiren Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akkuş: “Saygıdeğer katılımcılar değerli hemşehirlerim bu organizasyon emeği geçen bizleri bir araya getiren herkese teşekkür ederim. Bu kıymetli programda sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. İzninizle kendim ve şirketim adına birkaç şey söylemek istiyorum.1988 yılında Mardin'de tekstille başlayan yolculuğumuz bugün yüzlerce kişiye istihdam sağladığımız üç farklı sektör üzerinden devam ediyor. Ekonomik olarak ülkemize sağladığımız katkıdan gurur duyuyoruz. Kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Mardinimiz, ülkemizde istihdama yüksek katkı sağlıyor. Hepimizin bildiği gibi ihracatta ve bölgesel kalkınmada Mardin dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mardin, ihracat açısından büyük yer kaplıyor. Amacımız ihracatın daha da yükselmesini sağlamak. Bu yüzden İstanbul ve çevre illerdeki iş insanlarını Mardin'e yatırıma teşvik etmek gayemiz. Mardin turizmine dikkat çekecek olursam 2022 yılında 700 bin turisti ağırlayan Mardin’in 2023 hedefi ise aynı sektörde bir milyona çıkmak. Göç veren değil göç alan bir şehir olan Mardin’in yakın gelecekte yükselen bir şehir olacağından şüphemiz yok. Burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum ve sözlerimi noktalıyorum” dedi.

“LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE DE LİDER KONUMUNDAYIZ”

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hatip Çelik ise söz konusu Ekonomi Zirvesi'nin anlam ve önemine dair şöyle konuştu: “Kıymetli misafirler, Türkiye'de İş Dünyası dergisinin 18'inci sayısının çıkışında değerli iş insanlarıyla toplanmamıza vesile olan Sayın Celal Toprak’a çok teşekkür ediyorum. Sizleri tarihin en eski yerleşim yerlerinden birinde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Yapısı itibarıyla üretken olan Mardin, gelişmeye açık bir şehirdir. Bu nedenle tarım, sanayi, lojistik ve turizm alanlarındaki proje önerilerinin ülkemize faydalı olacağını düşünüyorum. Mardinimiz Türkiye’nin en önemli buğday, kırmızı mercimek ve üzüm üretim merkezlerine sahiptir. Bilhassa GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) sulama kanallarının tamamlanmasıyla tarımsal faaliyetlerin daha da artacağına inanıyoruz. Çünkü şehrin ekonomisi tarıma dayalı bir sisteme dönüştü. Bununla birlikte lojistik sektöründe de lider konumundayız. Turizm sektöründe ise yaklaşık 100 bin kişiyi istihdam sağlıyoruz. Çünkü Mardin denince akla turizm gelir."

“GÖÇ ETMEYEN MARDİNLİLER GÜÇ VERİYOR”

Savur Kaymakam /Belediye Başkan Vekili Muhammet Kaya: “Öncelikle sizlerle burada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Tabii gittiğimiz yerlerde her zaman amacımız, görev yaptığımız ilçenin gelişimine katkı sunmak, milletimize en güzel şekilde hizmet etmek ve iş insanlarımızla beraber bütün aktörlerimiz ve faktörlerimizle ülkemize fayda sağlamaktır. Burada Mardin insanının çalışkanlığını bir kez daha fark ettim. Büyümeyi ve gelişmeyi çok seven bir insan profili var şehirde. İstanbul, İzmir, Ankara gibi farklı yerlerde de hemşerilerimizle bir araya geldim ve Mardinlilerin diğer illere göç etmemekle kalmayarak, aynı zamanda kente güç verdiğini fark ettim. İş insanlarımızın artık bu bölgede de çeşitli yatırımlarla hem bölge insanımıza hem de bölgemizin kalkınmasına katkıda bulunmasını istiyoruz. Bölgemiz artık iş ve yatırım yapılabilecek bir konumda.”

Mardin’deki kuyumculuk geleneğini dede mesleği olarak icra eden Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş; Mardin’in kuyumculuk kültürünü yaşatan markasının yüzyıllık marka onayından geçme sürecini şöyle anlattı: “Herkese güzel bir gün diliyorum. Bundan güzel bir gün de olamaz çünkü hemşerilerim başta olmak üzere çok kıymetli insanlarla bir aradayız. Çok teşekkür ediyorum davetiniz için. Şu anda icra ettiğim kuyumculuk sanatı bizim dede mesleğimizdir. Şimdi de kızlarım bu meslekte. İnşallah torunum da olacak ve bu sayede beşinci kuşağı görmüş olacağız. “Yüzyıllık markalar” isimli onaylı bir alan var Türkiye’de. Biz de yüzyılı aşan bir marka olduk.  Yaklaşık 4 yıl önce yüzyıllık marka unvanını almak için başvuru yaptığımızda dedemin belgelerini bulamadığımız için olumsuz yanıt aldık ve yüzyıllık marka unvanından mahrum kalmıştık. Mardin’de Valiye, Belediye Başkanına rica ettim maalesef onlar da seferber olmalarına rağmen dedemin belgelerini bulamadık. Önceki sene Mardin’i anmak ve hemşerilik görevimin bir kısmını yerine getirmek adına Ariş defilesi yaptım ve orada tesadüfen karşılaştığım Davut Selim – kuruyemişçilik alanında yüzyıllık marka onayı almış- bizim kuruşumuzun dedemden kalma kaydının Mardin Ticaret Odası’nda olduğunu söyledi ve sayesinde biz de yüzyıllık marka onayını aldık. Artık resmen 117 yıldır meslekteyiz. İnşallah uzun yıllar daha meslekte bulunmaya devam edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum hayırlı günler diliyorum.”

Programa çevrimiçi portaldan katılan Türkiye Sanayici İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Üyesi Mithat Yenigün: “Değerli hemşerilerim ben de bugün aranızda olmak isterdim ancak şartlar el vermedi. Celal Bey sağ olsun bizler için görüntülü katılım imkânı sağladı. Güzel bir toplantı olmasını diliyorum. Yıllardır hep söylerim; ortaklık kültürümüzü değişmemiz gerekiyor. Maalesef Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da aileler birbirlerine bağlı olduklarından direkt ortaklığa başlıyorlar. Doğaldır, gayet güzel. Ancak yıllar geçince şartlar değişiyor ve ortaklık şartları eskideki gibi yürüyemeyebiliyor. Size tavsiyem ortaklığa başlarken ayıp demeden, çekinmeden kardeş kardeş oturup geleceğe dönük, şartları geliştirecek ortaklık sözleşmesi imzalamanız" diye konuştu.

BAŞKANLARDAN ZİRVEYE MESAJ VAR

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Güleç, duygularını “Benim mesajımda hoşgörü var. Hoşgörüyü vurgulayan bir selam iletin herkese. Mardin’in hoşgörüsü tüm dünyada bilinir.” ifadeleriyle dile getirdi.

TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyon) Başkanı Süleyman Sönmez: “Mardin ekonomi zirvesinde, ortak aklın, ortak umutların, ortak hedeflerin istişare edilmesini diliyorum.” diyerek kürsüyü Aydın Ayaydın'a bıraktı.

Mardinli olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan siyasetçi, iş insanı ve ekonometri dalında profesör unvanı olan Aydın Ayaydın: “Doğup büyüdüğüm bu güzelim Mardin’de yapılan bu toplantının başta Mardin ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisine katkı sağlamasını diliyorum" diye konuştu.

ASKON (Anadolu Aslanları İş insanları Derneği) Başkanı Orhan Aydın ise “Toplantıda ASKON’un ağırlığı var. Ticaret Odası Başkanı ve Sayın Akkuş ASKON üyesi. Herkese selamlar umarım etkin bir program olmuştur" ifadelerini kullandı.

Birlik ve beraberlik mesajı vererek konuşan TÜSİAD (Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) Başkanı Orhan Turan da sözlerini şöyle sürdürdü: “Mardin’in kalbimizde özel bir yeri var. Şehirde ihtiyaç duyduğumuz birlik beraberlik ve uzlaşı ruhunun çok farklı ifadeleri var.”

Mardin’e yapılan yatırımların miktarından söz açan Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem şunları söyledi: “Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında bulunan Türkiye, 85 milyon nüfusu ve genç çalışma gücü ile Avrupa ve Orta Doğu' da en önemli ülke konumundadır. Doğu ve Güneydoğu bölgesine yatırımlar ise 20 yılda 30 kat artmıştır. Sadece Mardin'e 96 milyar TL yatırım yapılmıştır. Tarım alanında 38 milyar TL çevre ve şehircilik alanında 24 milyar TL, altyapı ve yol yapımına 6 milyar TL yatırım vardır. Terör örgütleri ve darbe girişimine rağmen en başarılı büyüme rakamlarına ulaştık. Bizler iş insanları olarak her türlü kazancımızın anahtarının ülkemizdeki siyasi ve ekonomik istikrar olduğunu biliyoruz. Her zamankinden çok çalışacağız. Türkiye'yi alın terimiz ile güzel yarınlara taşıyacağız.”

Mardin ekonomisine katkılarından ötürü sertifikaya layık görülen isimler şöyledir:

Abdulkadir Akkuş - BOSS 4 Yönetim Kurulu Başkanı

Hatip Çelik-Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Hayrettin Demir - Yeşilli Belediye Başkanı

Kerim Güzeliş - Ariş Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı

Nedim Kaya- Kaya Turizm Yönetim Kurulu Başkanı

Şerif Öter- Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyon Başkanı

Zeynel Abidin Erdem- Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Levent Ayla - Davut Selim Gıda Yönetim Kurulu Başkanı

Ümit Tekin - Tekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Murat Koç - Denizbank Şube Müdürü

Muhammet Kaya- Savur Kaymakamı

Faysal Sun - Mardin Bulgur İmalatçıları Derneği Başkanı

Kenan Kösen - Kösen Holding Kurucu Başkanı

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz