Yazarlar

İş Dünyası Almanya'nın cesur ve dinamik kenti Düsseldorf'ta

İş Dünyası Almanya'da

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.03.2023
İş Dünyası Almanya'nın cesur ve dinamik kenti Düsseldorf'ta

Türkiye’de İş Dünyası dergisi, ATİAD iş birliğinde Almanya’daki Türk yatırımcılar ile Türkiye’den Almanya’ya yatırım yapmayı planlayan iş insanları ve bu konuda onlara yardımcı olan ticaret elçilerini Almanya’da ikinci kez bir araya getirdi. İş dünyasını Düsseldorf’ta aynı çatı altında toplayan derginin, tüm Avrupa için hazırladığı “Almanya’da İş Dünyası” özel sayısı da okurlarıyla buluştu. 8 Mart Dünya Kadınlar günü gibi anlamlı bir günde gerçekleşen toplantının ana teması ise “Kadın Gücü” oldu.     

İhlas Medya Grubu’nda ekonomi yayıncılığına yön verme hedefiyle yola çıkan ve mottosunu “Yaşanabilir Bir Dünya İçin Ekonomi” olarak belirleyen Türkiye’de İş Dünyası dergisi, başarısını uluslararası arenaya taşıdı. Yılda bir kez yayımlanan “Almanya’da İş Dünyası” özel sayısı geçtiğimiz yıl ilk kez Köln’de geniş katılımlı ve görkemli bir buluşmaya imza atmıştı. Bu yıl ise geçtiğimiz yıldan aldığı güçle Almanya’nın kongre ve fuar kenti Düsseldorf’ta iş insanlarını aynı çatı altında buluşturan derginin tüm Avrupa için hazırladığı “Almanya’da İş Dünyası” da okuyucularıyla buluştu. 

Finest Lezzet Restaurant'ta gerçekleştirilen özel buluşmaya, Düsseldorf Belediye Başkanı Dr. Stephan Keller, ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Aziz Sarıyar, NRW.Global Business Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, İhlas Holding Reklam Grup Başkanı Tuba Gençay ve ekonomi dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Dergide, Türkiye ile Almanya arasındaki iş hacmi, Almanya’ya giden bazı Türk kuruluşlarının kısa sürede dünya markası olma serüveni, Türkiye ve Almanya arasındaki iş birlikleri ve hidrojen gibi iki ülkeyi de yakından ilgilendiren konular yer alırken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü içinde ayrı bir parantez açıldı. ‘Dünyayı kadınlar kurtaracak’ mottosuyla hareket eden dergide, toplantının ana temasını ise günün anlam ve önemine binaen kadınlar oluşturdu.

“KADINLARIMIZI ÖN PLANDA TUTTUK”

Sözlerine tüm kadınların gününü kutlayarak başlayan Türkiye’de İş Dünyası dergisi Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak, “Dergimizde ve gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bugüne kadar kadınlara hep pozitif ayrımcılık yaptık. Öyle ki bugüne kadar kapaklarımızda ve söyleşilerimizde hep kadının gücünden ve başarı hikayelerinden bahsettik. Bugün de 8 Mart gibi anlamlı bir günde başarılı iş insanlarımızla birlikte olmaktan dolayı çok mutluyuz. Dergi ekibi olarak kadınlarımızı hep ön planda tuttuk ve tutmaya devam edeceğiz” dedi.

“YARALARI HEP BİRLİKTE SARIYORUZ”

Türkiye’den gelen yatırımcılarla beraber olmaktan çok büyük bir mutluluk duyduğunu söyleyen Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, “Almanya’da İş Dünyası dergisini bu yılki toplantısını Düsseldorf’ta yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Bu eyalette toplamda dört adet başkonsolosluk bulunmakta. Bunlardan bir tanesi Düsseldorf’ta. Son dönemde depremle ilgili çok fazla faaliyetlerimiz oldu. Buradaki toplumu organize ederek oluşan yardımları Türkiye’ye aktarmak açısından fazlaca uğraş verdik. KGB eyaleti yöneticileri deprem sürecince başkonsolosluklarımıza gerçekten çok büyük destek verdiler. Bunlardan bir tanesi MESSE. Bize ofisiyle ve çalışanları ile birlikte Düsseldorf’da çok büyük bir alan verdiler. Bunun yanı sıra havaalanlarında ücretsiz alan tahsis ettiler. Maliye Bakanlığı vergi kolaylığı sağladı. Biz bunlardan büyük mutluluk duyuyoruz ve büyük güç alıyoruz. Yarın buranın parlamentosunda dört tane farklı siyasi partinin hepsinin birleştiği Türkiye ve Suriye depremleri üzerine orta vadeli yardımların kararlaştırılacağı çok önemli bir oturum olacak. Büyük bir acı yaşadık, yaraları hep birlikte sarıyoruz. Ayrıca tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

“BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR”

ATİAD Başkanı Av. Aziz Sarıyar ise şu şekilde konuştu; “ATİAD olarak geçen yılki etkinlikte ödül almıştık.  2023’de tekrar bir lansman yapılacağını duyunca neden Düsseldorf’ta yapmayalım diye düşündük. Birlikten güç doğar dedik ve iş dünyasındaki önemli isimleri bir yerde buluşturalım, fikir alışverişinde bulunalım istedik. Bizler ATİAD’ı tanıtalım sizler ise ATİAD’ı tanıyın istedik. ATİAD, Düsseldorf merkezli bir oluşum. Geçtiğimiz günlerde ATİAD’ın 30’uncu yılını kutladık. Zamanında buradaki iş dünyası tarafından kimya, bankalar, medikal ürünler, yazılım, danışmanlık gibi çok renkli sektörleri içinde barındıran bir kuruluşuz. Almanya’daki Türk kökenli iş insanlarına baktığımızda yaklaşık 55 milyar Dolar ciro yapan bir iş dünyası var. Bunun çoğunluğuna ve ekonomiye yön veren sektörler bizim üyelerimiz.”

“700 FİRMANIN ŞİRKETLEŞMESİNE YARDIMCI OLDUK”

NRW Global Business Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya ise şu şekilde konuştu: “8 Mart Dünya Kadınlar Gününde tüm kadınları saygıyla selamlıyorum. Bizde NRW global olarak, kadınların sözünün ağırlıklı olduğu bir kurumuz. 15 yıldır Türkiye’deki ofisimizde faaliyette bulunup Türkiye ile Kuzey Ren Westfalya arasındaki , kadar 700 firmanın şirketleşmesine yardımcı olmuşuz. Türkiye için burası çok önemli bir yer. 1960’larda işçi göçünün merkezinde yer almış. Buradaki idareciler Türkiye’den daha fazla yatırımcı gelmesini ve kültürel ilişkilerin artmasını istiyorlar. Türkiye ile Almanya ilişkileri büyümeye devam ediyor. 7 binin üzerinde Alman firması Türkiye’de faaliyet gösteriyor bu sayı ilerleyen zamanlarda daha da artacak.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

“En İnovatif Marka Ödülü” Zafer Salman (Türkeimietwagen)
“Avrupa’da En Fazla Şubesi Bulunan Türk Markası Ödülü” Nezif Emek (Çiğköftem)
“Yılın Sağlık Kuruluşu Ödülü” Uygar Üstün (Medipol Mega Üniversite Hastanesi)
“Almanya’da Yılın Girişimcisi Ödülü” Alper Mirmahmutoğulları (Dizayn Grup)
“En İnovatif Yapay Zeka Ödülü” Mirza Özoğlu (Digital Art)
NRW’de İlk İmalatçı Marka Ödülü” Mustafa Sayın (Bey Döner GmbH)
“Essen’de En Yüksek Ciro Yapan Türk Şirketi Ödülü” Mehmet Yaşaroğlu (Meba Steel GmbH)

Köln Başkonsolosu Turan Kaya plaketini İhlas Holding Medya Grup Başkanı Tuba Gençay’ın elinden aldı.
Türkiye’de İş Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Celal Toprak ve Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan
Bizden Haberler
Yorum Yaz