Yazarlar

İklim değişikliği danışmanlığı alanında küresel pazar lideri belli oldu

Dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketlerinden Verdantix, iklim riski stratejisi ve emisyon veri denetim yetenekleriyle öne çıkan KPMG'yi iklim değişikliği danışmanlığı alanında küresel pazar lideri seçti.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası18.08.2023
İklim değişikliği danışmanlığı alanında küresel pazar lideri belli oldu

Dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketlerinden Verdantix, iklim riski stratejisi ve emisyon veri denetim yetenekleriyle öne çıkan KPMG'yi iklim değişikliği danışmanlığı alanında küresel pazar lideri seçti.

KPMG, bağımsız araştırma şirketi Verdantix tarafından yapılan “Green Quadrant: İklim Değişikliği Danışmanlığı 2023” araştırmasında, iklim değişikliği danışmanlığı alanında küresel pazar lideri seçildi. 

KPMG'nin, iklim riski stratejisi ve emisyon veri denetimi yetenekleriyle öne çıktığına dikkat çekilen raporda “İklim eylemine yönelik uzmanlığı ile iklim riskine strateji odaklı bir yaklaşım sunan KPMG, firmaların hem fiziksel hem de geçici iklim risklerini değerlendirmelerine yardımcı olmak için tescilli ClimateIQ risk yönetimi aracını kullanarak, iklim değişikliğinin faaliyetleri üzerindeki etkisini anlamalarına ve tahmin etmelerine yardımcı oluyor.” ifadelerine yer veriliyor.

Green Quadrant araştırmasına göre KPMG; iklim riski, fırsat ve adaptasyon konusunda yapılan beyanlara liderlik ediyor. KPMG danışmanları; BM Sorumlu Yatırım İlkeleri (UN PRI) kapsamında İklimle İlgili Finansal Beyanlar Görev Gücü (TCFD) uygulama tavsiyeleri için Uluslararası İklim Girişimi (Initiative Climat International - iCI) çalışma grubundaki lider rolünün de gösterdiği gibi hem gönüllü hem de zorunlu çerçevelerdeki deneyimleriyle tüzel kişilik, portföy ve ürün düzeyinde güçlü bir mevzuat uzmanlığına sahip. Çok disiplinli bir yaklaşımın avantajlarını sunan KPMG uzmanları, müşterilerin iklimin hem risk hem de fırsat yönlerine odaklanan sağlam sürdürülebilirlik planları geliştirmelerine yardımcı olmak için sektör lideri deneyimler, veri odaklı teknolojiler ve küresel ittifaklar sağlıyor. 

FİRMALAR BASKI ALTINDA

Verdantix'in araştırmasının devamında şu bilgilere yere veriliyor: "Başta AB'nin Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Yönergesi (CSRD) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) beklenen ancak geciken iklim değişikliği beyan kuralı olmak üzere küresel iklim değişikliği beyan düzenlemelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte firmalar, emisyon beyanlarının hem doğru hem de denetlenebilir olmasını sağlamak için artan bir baskı altında. KPMG'nin beyan ve denetimle ilgili hizmetleri, bu şirketi yasal düzenlemelere uyma konusunda hazırlık aşamasında olan işletmeler için güçlü aday haline getiriyor.” 

Konuyla ilgili açıklama yapan KPMG Türkiye Sürdürülebilirlik Hizmetleri Yardımcı Ortağı Burak Oğuz; “İklim değişikliği danışmanlığı alanındaki uzmanlığımızın Verdantix tarafından teyit edilmesinden büyük mutluluk duyuyorum. KPMG uzmanları, müşterilerin giderek karmaşıklaşan bu alanda yollarını bulmalarına ve çevresel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaya odaklanan güçlü hizmetler sunuyor. Küresel bir kuruluş olarak, ESG'nin müşterilerimizin işlerini büyütmelerine yapacağı olumlu ve güçlü etkinin farkındayız. Bu nedenle uzmanlarımız, müşterilerimize sürdürülebilirlik yolculuklarında kendilerine duyulan güveni nasıl artıracaklarını, riskleri nasıl azaltacaklarını ve yeni finansal değerin kilidini nasıl açacaklarını göstermek için çalışmalarına kararlılıkla devam edecek.” dedi.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz