Gündem Koridoru

İhracatın geleceği sürdürülebilirlikte

Sürdürülebilirlik ve kapsayıcı büyümeyi ana stratejilerinden biri olarak gören Garanti BBVA, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan AB Sınırda Karbon Düzenlemesi’ne az bir süre kala Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ isimli etkinlikler serisinin stardını verdi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası23.11.2022
İhracatın geleceği sürdürülebilirlikte

Sürdürülebilirlik ve kapsayıcı büyümeyi ana stratejilerinden biri olarak gören Garanti BBVA, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan AB Sınırda Karbon Düzenlemesi’ne az bir süre kala Türkiye’yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ isimli etkinlikler serisinin stardını verdi.

İklim kriziyle mücadele alanında yapılan global bir eylem planı olarak anılan Avrupa Yeşil Mutabakatı, Avrupa’ya giriş çıkış yapan her ülke gibi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Keza ihracatta Türkiye için önemli bir pazar olan AB bu düzenleme ile ülkelere ciddi kısıtlamaları da beraberinde getiriyor.

Geleceği güçlendirme ve kirletilen dünyanın temizlenme ve telafi çalışmaları olarak nitelendirilen Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili duyarlılığını ortaya koyan isimlerden biri de Garanti BBVA. Bankanın sürdürülebilirlik alanında bugüne yaptığı hatırı sayılır çalışmalar söz konusu. Daha sürdürülebilir bir dünya için elini taşın altına koyan Garanti BBVA son olarak ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ etkinlikler serisi ile bu alandaki duyarlılığını ortaya koydu. Söz konusu etkinlikler serisinin ilkini 23 Kasım 2022’de Fişekhane İstanbul’da gerçekleştiren Banka, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması ile beraber KOBİ’ler başta olmak üzere AB’ye ihracatta bu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara somut önerilerle süreci anlatmak, akıllardaki sorulara cevap verebilmek ve “Yeşil Mutabakat” konusunda danışmanlık yaparak kurumların hareketlenmesine önayak olmayı amaçlıyor.

UZMAN İSİMLER BİR ARADA

Açılış konuşmalarını Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu’nun yaptığı İhracatta Sürdürülebilir Gelecek buluşmasında; gazeteci, yazar Ilgaz Gürsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Avrupa Yeşil Mutabakatına Hazırlanırken Türkiye Neler Yapmalı?” konulu panele, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Levent Kurnaz ile Ankara Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Güray Değerli katılarak kurum ve şirketlerin yakın geleceklerini planlarken göz önünde bulundurmaları gerekenler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“Yeni İş Normali: Sürdürülebilirlik” ve “Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması Odağında Teknik Bilgi ve Deneyim Paylaşımı” konulu diğer panellerde ise alanlarında uzman isimler ihracatçı firmaları teknik konularda bilgilendirdi.

SERA GAZI EMİSYONLARINI AZALTMAK İSTEYENLERE DESTEK PAKETİ

Etkinlikte, Garanti BBVA’nın sera gazı emisyonlarını azaltmak isteyen müşterilerinin çalışmalarını kolaylaştırmak, bu yolda desteklemek üzere geliştirdiği sürdürülebilirlik temalı yeni destek paketi hakkında da bilgi verildi. Destek ürün çalışması kapsamında karbon emisyonunu azaltmak isteyen Garanti BBVA müşterileri tecrübe ve iletişim ağından yararlanmanın yanı sıra faiz avantajlı kredi paketinden de faydalanabilecek. Kredi paketi kapsamında Türk Standardları Enstitüsü’yle de iş birliği yapan Banka, müşterilerine kapasite gelişimi konusunda destek sağlayacak. Garanti BBVA müşterileri karbon emisyonlarını azaltırken sera gazı yönetimi konusunda da bilgilenecek.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ

“İYİYİ DESTEKLEYİP, KÖTÜYÜ ISLAH EDECEĞİZ”

Etkinlikte yaptığı konuşmada ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’buluşmalarıyla ilgili bilgi verenGaranti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ “Bugünkü gibi devam edersek, 2050 yılına kadar dünyadaki global ısınmayı 1.5 derece ile sınırlandırma hedefini maalesef aşacağız. Hali hazırda bunun 1.1 zaten aşılmış durumda. Mevcut düzenle ilerlersek 2025, 2026’da da kalan kısmı aşılacak ve dünya dönüşü olmayan bir sürece girecek. Bu nedenle mevcut iş yapış şekillerimizi acilen değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

İklim kriziyle mücadeledeki dönüşümün en büyük aktörlerinin finans sektörü ve üreticiler olacağını ifade eden Baştuğ, “Garanti BBVA olarak, gelecekte oluşabilecek maddi, manevi hasarlardan korunmak ve ülkemizin, ülkemiz üreticilerinin bu süreçten başarıyla çıkmasına katkı sağlamak amacıyla ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ bilinçlendirme toplantılarını yapmaya karar verdik. Dünyanın geleceği için iyiyi destekleyip, kötüyü ıslah etmek bilinciyle hareket ediyoruz” dedi.

EK VERGİ MALİYETİ YILLIK 1 MİLYAR EURO’YA ULAŞABİLİR

“Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlikle ilgili yol planını Yeşil Mutabakat olarak adlandırıyoruz. Yeşil Mutabakat kapsamında hedeflenen dönüşüm sekiz alt başlık altında kurgulanmış durumda. Bu alt başlıkların tamamının hayatımızı etkileyeceği çok net” diyen Baştuğ, acil aksiyon alınması gereken konulardan bir tanesinin ise kendilerine göre sınırda karbon düzenlemesi mekanizması olduğunu belirtti. Raporlamanın 2023’te başlayacağını ve 2026’da ise taraf ülkelere yapılacak ihracatta vergilendirmenin gündeme geleceğini söyleyen Recep Baştuğ konuşmasını şöyle tamamladı: “Mutabakatın daha erkene çekilmesi de gündemde. Yani belirlenen kriterlere uygun üretim yapmayan ihracatçı şirketler oldukça yüksek karbon vergisi ödemek zorunda kalacak. İhracatımızın yaklaşık yüzde 67’sini gelişmiş ülkelere yaptığımız düşünüldüğünde; 2026 itibarıyla sınırda karbon düzenlemesi kapsamında karbon yoğun sektörlere yansıyacak ek vergi maliyeti yıllık 1 milyar Euro’ya kadar ulaşabilir. Bu yüzden üretim tekniklerimizi acilen sürdürülebilirliğe uygun hale dönüştürmemiz gerekiyor. Garanti BBVA olarak yeşil dönüşüm sürecinde her türlü imkânımızla paydaşlarımıza destek olacağız.”

“İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” fikri nasıl doğdu?

İhracatta Sürdürülebilir Gelecek etkinliği hazırlanırken “Nasıl daha çevre dostu bir etkinlik düzenleyebiliriz?” sorusu Garanti BBVA’ya yol gösterdi. Bunun sonucunda Garanti BBVA’nın sürdürülebilirlik anlayışına uygun olarak ;

  • Etkinlik ve hazırlık aşamasında harcanan tüm enerjinin karşılığı yenilenebilir enerji olarak satın alınacak.
  • Etkinlikteki ‘artan gıdanın’ çöpe atılmaması ve değerlendirilmesi için Fazla Gıda ile iş birliği yapıldı. Fazla Gıda tarafından alınacak yiyecek artıklarının hepsi biyogaz tesislerine gönderilecek, gazlaştırma yöntemiyle elektrik enerjisine dönüştürülecek.
  • Plastik kullanımını en aza indirmek için etkinlik alanında pet şişeler ve plastik bardaklar yerine Step2Water su dolum istasyonlarına yer verildi. Bu su dolum istasyonlarında yeniden kullanabilir su şişeleri kullanıldı.
  • Etkinliğin kahve ikramı için adil kahve üreticisi Keçi Geçti’nin kahvesi tercih edildi.
  • Geri dönüştürülmüş kağıttan/tohumlu kağıttan hazırlanan ve plastik kullanılmayan yaka kartları hazırlandı.
  • Atık malzemelerle üretilmiş özel tasarım koltuklar hazırlandı.
  • Garanti BBVA’nın standı sürdürülebilirlikle ilgili farkındalık yaratmak üzerine tamamen ahşap paletler ve atık pet şişelerden tasarlandı.
Gündem Koridoru
Yorum Yaz