Yazarlar

IFAT Eurasia için geri sayım başladı

Uluslararası organizasyon liderlerinden Messe München International’ın (MMI) Türkiye’deki iştiraki olan EKO MMI Fuarcılık Ltd. Şti.’nin ilk kez 2015 yılında düzenlediği IFAT Eurasia Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı, 27-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde beşinci kez buluşma noktası ola

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası04.04.2023
IFAT Eurasia için geri sayım başladı

Uluslararası organizasyon liderlerinden Messe München International’ın (MMI) Türkiye’deki iştiraki olan EKO MMI Fuarcılık Ltd. Şti.’nin ilk kez 2015 yılında düzenlediği IFAT Eurasia Uluslararası Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı, 27-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde beşinci kez buluşma noktası olacak.

İlki 2015 yılında Ankara’da gerçekleştirilen IFAT Eurasia daha birinci senesinde büyük bir başarıya imza atarak sektörün Avrasya Bölgesi için buluşma noktası olmuştu. Sonrasında 2017 ve 2019 yıllarında İstanbul’da katılımcılarına yer veren IFAT Eurasia, aldığı verimi arttırarak 2021 yılında 9 bin 258 ziyaretçiyi ağırlamıştı. IFAT Münih ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenen IFAT Eurasia, bu sene beşinci kez görücüye çıkacak.

Uluslararası toplu katılımların olacağı fuarda, EKO MMI ve IFAT bağlantıları ile gerçekleşecek uluslararası etkinlik programları da yer alacak. Uluslararası medyaya arka planda yer ayıran organizasyon, kamu ve özel sektör alıcılarının bir arada bulunacağı tek adres olarak kayıtlara geçiyor. 3 gün sürecek etkinlikte Türkiye başta olmak üzere Balkanlar, BDT Ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler’den oluşan sektör paydaşları yer alacak.

TİCARET BAKANLIĞINDAN DESTEK
Çevre teknolojileri sektöründe dünya genelinde büyük yankı uyandıran IFAT Eurasia’ya Ticaret Bakanlığından da destek geldi. IFAT Eurasia, Bakanlık tarafından “2023 Yılında Destek Kapsamına Alınan Sektörel Nitelikli Yurt İçi Fuarlar” listesine alındı. Uluslararası iş birliği ve yatırım imkanlarının artırılması görevini yüklenen IFAT Eurasia’da çevre teknolojilerinin tüm alt başlıkları ile ilgili en son sistemler, araçlar ve uygulamalar sahne alacak.

Yeni çevre teknolojilerin sergilenmesi ve bilgi paylaşımı için bölgemizdeki en güçlü platform olan IFAT Eurasia, teknoloji üreticileri ve hizmet sağlayıcıları ile sektör paydaşlarını buluşturacak.

IFAT Eurasia 2015

YOĞUN TALEP ÜZERİNE SALONLAR ARTIRILDI
Her geçen yıl görünürlüğü artan fuarda bu yıl salonların şimdiden dolduğu aktarıldı.
Alınan bilgiye göre IFAT Eurasia salonlarında katılımcıların kullanacakları stand alanlarının 2021 yılına göre yüzde 80 daha dolu durumda olduğu ifade edildi.
Ayrıca ürün ve hizmet sergi alanlarının yanı sıra sektöre yön verecek etkinlikler için ayrılacak alanlara yer bulabilmek adına ek salonların kullanımı kararı alındı. Hal böyle olunca Chengdu, Guangzhou, İstanbul, Johannesburg, Mumbai, Münih, Shanghai, Shenzhen, Yeni Delhi fuarları ile geniş bir coğrafyaya hizmet eden IFAT ailesinin İstanbul’daki üyesi olan IFAT Eurasia, Türkiye adına kendi koyduğu barajı geçti.
Bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası katılımcılara ek olarak Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Çin ve İsviçre toplu katılım hazırlıklarına devam ediyor.
Hazırlık sürecine ve fuar teknolojilerine yönelik açıklama yapan EKO Fuarcılık Fuarlar Müdürü Namık Sarıgöl, sektör paydaşlarını doğrudan ilgilendiren konulara yer verdi. Sarıgül, AB Yeşil Mutabakatı’nın 2030’a kadar karbon emisyonlarının yüzde 50-55 oranında azaltma planına vurgu yaparak şunları söyledi: “Biyokütle için özel olarak yetiştirilen tarımsal ve hayvansal kaynaklara ek olarak tüm organik atıkların kullanılabildiği süreç, enerji eldesinin yanında atık yönetimi planlanmasını da kolaylaştırıyor. Enerji ihtiyacımızı azaltacak bir diğer yol da geri dönüşüm oranlarımızı yükseltmek olacak. İkincil hammadde kullanılarak yapılan üretimde endüstriyel işlem sayısı azaldığı için de büyük oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Tasarruf oranı, kağıt üretiminde atık kağıt kullanılması halinde yüzde 50, alüminyumun geri dönüşümü işlemlerinde yüzde 95’e ulaşıyor. Enerji kazancına veya tasarrufuna ek olarak, bu süreçlerde hem su kullanımı ve hem de buna bağlı olarak oluşan su kirliliği azalacak, hammadde ihtiyacı için yapılan cevher kullanımı ve ithalatı da düşecektir doğal olarak. IFAT Eurasia bu teknolojileri yakından gözlemlemek ve döngüsel ekonominin ihtiyaçlarını karşılıklı olarak ele almak açısından gerçek bir fırsat sunacak”.

EKO Fuarcılık Fuarlar Müdürü Namık Sarıgö

27-29 Nisan 2003 tarihinde gerçekleşmesi planlanan fuarda yer alacak katılımcı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz