Türkiye'de Gündem

“Hiçbir mandalina Bodrum mandalini kadar özel değil”

Erman Aras, katkı maddesi kullanmadığı markası “Bodrum Yadigarı” ile mandalina bahçelerini koruyarak baba yadigârına gözü gibi bakıyor. Türkiye’nin dört bir yanından takdir aldıklarını söyleyen Aras, “Beş yıldır organik sertifikamız mevcut. Bu konuda sürekli araştırmalar yaparak sağlıklı yöntemler geliştirdik. 20 yıldır toprağımıza kimyasal değdirmedik” diyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası19.07.2022
“Hiçbir mandalina Bodrum mandalini kadar özel değil”

Erman Aras, katkı maddesi kullanmadığı markası “Bodrum Yadigarı” ile mandalina bahçelerini koruyarak baba yadigârına gözü gibi bakıyor. Türkiye’nin dört bir yanından takdir aldıklarını söyleyen Aras, “Beş yıldır organik sertifikamız mevcut. Bu konuda sürekli araştırmalar yaparak sağlıklı yöntemler geliştirdik. 20 yıldır toprağımıza kimyasal değdirmedik” diyor.

Erman Aras, baba yadigarı olan Bodrum’un gözdesi Mandalina bahçelerini korumak, sürdürülebilir ve örnek bir bahçe olmak adına 2014 yılında yola çıktı. Baba Ömer Aras dört çocuğunu da bu bahçenin geliri ile okuttu. Çocukları da babalarına söz vererek bu bahçeyi sürdürülebilir kılmaya gayret etti ve bir aile yadigarı gibi korudu. Peki Bodrum Mandalinini bu kadar farklı kılan ne? Gelin Erman Aras’tan dinleyelim…

Bodrum mandalinası diye de anılan ama Bodrumluların mandalin dediği meyveden söz eder misiniz, belli bir tarihçesi var mı?

Mandalin, çok eski zamanlarda girmiş olsa da yayılmamış ama yine de bugüne dek yaşamış. Bunu, Bodrum merkezde eski adliyenin bahçesinde, yaşlarının 250-300 yıl olduğu tespit edilen mandalin ağaçlarından biliyoruz. Tütüne yasak gelip, incir ihracatı gözden düştüğü 1940’larda Adana’da, Mersin’de mandalina bahçeleri ortaya çıkmaya başlamış. O zamanlar Bodrum’la hayvan ticareti yapan Kalimnoslu Kosmos Amca var. Hayvanları buradan alıp adalara satıyor. İkinci Dünya Savaşı çıkınca ödeme yapamıyor. Borcunu mandalinle ödemek için teklif ediyor. Bodrumlular da bu fikri cazip bulup Kosmos’un fidelerini alıyorlar. İşte Bodrum’da gördüğünüz mandalina bahçelerinin ataları bunlar. Bodrumlular incirleri söküp mandalinaya yöneliyorlar. Aşılar ve yeni fidelerle Bodrum Yerli Mandalini doğuyor.

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN BÜYÜK TAKDİR ALDIK”

Pek çok kişi turizm ve konut nedeniyle mandalin bahçelerini satarken siz neden devam ettiniz?

Burası aileden bir yadigâr ve biz babamıza söz verdik. Babam Ömer Aras dört çocuğunu bu bahçenin geliriyle okutmuş. Biz de sağlığındayken kendisine dedik ki, sen bizi bu bahçenin parasıyla büyüttün, okuttun, evlendirdin, iş sahibi, çoluk çocuk sahibi yaptın. Bu ağaçları sen tek tek ellerinle dikmişsin. Biz bunları satmayacağız.

Bu amaçla, katma değerli ürünler yaratırsak sürdürülebilir bir sistem kurabiliriz diye düşündük. 

Bodrum yerli mandalini o kadar harika bir ürün ki hemen Türkiye’nin dört bir yanından büyük takdir aldık. Mandalinaya övgüler geldikçe babamın çok hoşuna gitti. Hemen “Bodrum Yadigarı” markasını oluşturduk. Yadigâr annemizin adı, mandalinalar babamdan… İkisini birleştirdik.

Bodrum mandalininin kaybolmaması için elimizden geleni yaparken, bir anda kendimizi katma değerli ürünler yapma noktasında bulduk; reçel, lokum, kolonya, sorbe, cips, gazoz… Bir yandan ürün yaratırken bir yandan da bahçeye gözümüz gibi bakmaya çalışıyoruz.

Beş yıldır organik sertifikamız mevcut. Bu konuda sürekli araştırmalar yaparak sağlıklı yöntemler geliştirdik. 20 yıldır toprağımıza kimyasal değdirmedik. Ama artık bir üst sertifikaya geçmek istiyoruz, “Demeter sertifikası”na… Şu aralar en çok araştırdığım konu bu “biyodinamik tarım” konusu.

Erman Aras, babası Ömer Aras’tan yadigar, Bodrum’un gözdesi mandalina bahçelerini korumak ve bölgedeki üreticilere de örnek olmak adına 2014 yılında üretime başladı.

Satsumayla Bodrum mandalini farklı mı?

Bodrum yerli mandalinin yeşil bir formu vardır. Satsuma kokusuz, çekirdeksiz bir başka cinsin adı. Ama bir barmenin yapmış olduğu kokteyle “satsuma” ismini vermesinden sonra bütün yeşil turunçgillerin adı satsuma kalmış. Kırmaya çalışıyoruz, fakat henüz başaramadık. Oysa bizim mandalinimizin kokusu, aroması satsumadan çok başkadır.

Bodrum mandalinini farklı kılan özellikler neler?

Bodrum mandalinin yaprakları farklı, söğüt yaprağı gibi, mızrak uçlu ve sık yapraklıdır. Hafif mayhoştur, insanı ferahlatır, baymaz. En çok öne çıkan özelliği aromasıdır. Kabuğunu soyduğunuz anda uçar, bir anda koskoca bir alanı kaplar. Bu yarımadanın atmosferinden, havasından kaynaklanan bir şey bu. Denizden gelen meltemin, tuzun, güneşin her şeyin özelliği bu mandalinin tadına kokusuna siniyor. Yoksa dünyanın her yerinde mandalina var, ama hiçbiri Bodrum yerli mandalini kadar özel değil.  

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz