Yazarlar

Hazır giyimde sürdürülebilirlik aşısı

Türk hazır giyim ve tekstil ihracatçıları ile İspanya merkezli Inditex Grubu arasında iş birliğini güçlendirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için başlatılan görüşme maratonu devam ediyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası23.06.2023
Hazır giyimde sürdürülebilirlik aşısı

Inditex CEO’su Oscar Garcia Maceiras başkanlığındaki heyetle İstanbul’da yaptıkları görüşmeyi değerlendiren TİM ve İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius ve Oysho markalarını barındıran Inditex yöneticilerinin Türkiye ile ticareti geliştirme konusunda istekli olduklarını bir kez daha gördük. Sürdürülebilir üretim konusunda iş birliği ve bilgi paylaşımının güçlendirilmesi için ortak bir komisyon kurma kararı aldık” dedi.

Türk hazır giyim ve tekstil ihracatçıları ile İspanya merkezli Inditex Grubu arasında iş birliğini güçlendirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için başlatılan görüşme maratonu devam ediyor. İlki Ekim 2022’de İspanya’da yapılan görüşmenin İstanbul ayağında hem üretimde hem de iş birliğinde sürdürülebilirliği güçlendirme konusunda görüş birliği sağlandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe başkanlığındaki Tekstil ve Hazır Giyim Sektör Kurulu, Inditex CEO'su Oscar Garcia Maceiras ve beraberindeki heyetle İstanbul’da bir araya geldi. Aynı zamanda İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) başkanlığını yürüten Gültepe, hazır giyim ve tekstilin katma değerli üretimi, istihdama katkısı ve ihracatıyla Türkiye’nin en önde gelen sektörleri arasında yer aldığına dikkat çekti. 2022’de toplam 31,5 milyar dolarlık tekstil ve hazır giyim ihracatı gerçekleştirdiklerini bildiren  Gültepe, şöyle devam etti.

AVRUPALI MARKALARLA GÜÇLÜ BİR İŞ BİRLİĞİMİZ VAR

“Biz bu hacmi 40 milyar Doları hazır giyim, 20 milyar Doları tekstil olmak üzere orta vadede  60 milyar Dolara taşımayı hedefliyoruz. Birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturan iki sektörde hedefi yakalayabilmemiz için AB’ye ihracatımızı daha da artırmak zorundayız. AB yüzde 60’la halen en büyük pazarımız konumunda bulunuyor. Bünyesinde Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius ve Oysho markalarını barındıran Inditex, Tekstil ve hazır giyimde Türkiye’den en yüksek alımı yapan gruplar arasında ilk sırada yer alıyor. Inditex ve diğer Avrupalı küresel markalarla ‘kazan kazan’ ilkesine dayanan köklü bir iş birliğimiz var. Biz mevcut iş birliğini daha da geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Üretimini yakın coğrafyaya taşımayı planlayan Inditex’in ve diğer Avrupalı iş ortaklarımızın sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetlerini biliyoruz. Biz de sektörün Yeşil Mutabakat’a uyum sürecini hızlandırmak ve sürdürülebilir üretim kapasitesini artırmak için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Hem tekstilde hem de hazır giyim sektöründe sürdürülebilirlik eylem planlarımızı  tamamladık. Tüm bu çalışmalarımız aynı zamanda sektörlerimizin Yeşil Mutabakata uyumu için yol haritası niteliği taşıyor. Avrupa’ya coğrafi yakınlığımız da lojistik süreçlerin çevreye olumsuz etkilerini azaltma konusunda önemli bir avantaj sağlıyor. Bütün bu değerlendirmelerimizi İspanyol misafirlerimizle paylaştık. Kendilerinin de Türkiye ile iş birliğini geliştirme konusunda istekli olduklarını bir kez daha görme imkânı bulduk. Sürdürülebilir üretim konusunda iş birliği ve bilgi paylaşımının güçlendirilmesi için ortak bir komisyon kurma kararı aldık.”

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Inditex’in afetzedeler ve Türk hazır giyim endüstrisi ile büyük bir dayanışma sergilediğini hatırlatan Gültepe, zor dönemdeki destekleri için Oscar Garcia Maceiras’a ve Inditex Grubu’na bir kez daha teşekkürlerini iletti.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz