Yazarlar

Hazine ve Maliye Bakanlığının ÖTV zammına ilişkin açıklaması

Güncel akaryakıt fiyatları ile LPG, motorin ve benzin fiyatlarında son durum araç sahipleri tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV tutarlarında artış yaşandı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası17.07.2023
Hazine ve Maliye Bakanlığının ÖTV zammına ilişkin açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 16 Temmuz'da akaryakıta yapılan ÖTV zammına ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlığın açıklamasında, "ÖTV artışı ile depremin yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir" ifadelerine yer verildi. Ayrıca zamma rağmen Türkiye'nin ucuz akaryakıtta Avrupa dördüncüsü olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre akaryakıtta ÖTV oranı arttı. Benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseldi. Otogaz da ise 5,77 lira ÖTV alınacak.

Akaryakıtta 6 liralık artış, gece yarısından itibaren pompaya yansıdı. Benzinin litresi 28.05 liradan 34.05 liraya, motorinin litresi ise 26.32 liradan 32.32 liraya yükseldi.

Zam kararı araç sahipleri tarafından tepkiyle karşılanırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıttaki artışın sebebini açıkladı. Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

ÖTV ARTIŞININ ARTIŞ SEBEBİ

"Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır. Birincisi, yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu ürünlerin ithal ürünler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir.

İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV tutarları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz