Yazarlar

Güvenilir Ürün Zirvesi için geri sayım başladı

Güvenilir Ürün Platformu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future Ödül Töreni için geri sayım başladı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası10.10.2023
Güvenilir Ürün Zirvesi için geri sayım başladı

Güvenilir Ürün Platformu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future Ödül Töreni için geri sayım başladı. 12 ülkeden gıda sektörüne yön veren isimlerin buluşacağı Zirve, 16 Ekim’de ‘El Ele’ teması ile Crowne Plaza İstanbul Florya’da yapılacak.

Açılışını Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Oğuz Holding Genel Müdürü Enes Örer, Bee’O Genel Müdürü Dr.Aslı Elif Tanuğur Samancı ve Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak’ın yapacağı Zirve deprem felaketinden etkilenen illerdeki zirai üretim ve tarımsal ekonomiye dikkat çekmek için ‘El Ele’ temasıyla gerçekleştirilecek.

Zirvenin ilk bölümünde, kamu ve özel sektör paydaşları, kırsala ve yerel üretime desteklerini "Üreten Yöre, Üreten Türkiye" projesi protokol imza töreninde duyuracak. Bu bölümde yer alacak isimler şöyledir; Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Vahit Kirişci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.M.Hilmi Güler, Shopsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Özen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, Unilever Ev Dışı Tüketim Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Alp Önder Özpamukçu ve Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak.

Zirvenin öğleden sonraki ikinci bölümünün ilk panelinde "Yeşil Mutabakat" konu başlığını ele alınacak ve bu bölümde Beslenme Uzmanı ve Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, Alarko Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, BEE’O Genel Müdürü Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Dilek Çapanoğlu ve Oğuz Holding CEO’su Enes Örer konuşmacı olarak yer alacak.

Zirve’nin son panelinde ise dünyanın üzerinde en çok çalıştığı konu olan sürdürülebilirliği konuşacak isimlerin arasında ise Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Özer, Migros Meyve Sebze Pazarlama Direktörü Yener Arslan, İHBİR Başkanı Kazım Taycı ve Yayla Agro Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kemaloğlu yer alıyor.

Panelin moderetörlüğünü ise usta Gazeteci Mehmet Uluğtürkan yapacak.

İSRAFA "DUR" DİYEN REÇETELER YAZILACAK

Zirve programında bu yıl yine israfa "dur" diyen reçete denemeleri, workshoplar ve 12 ülkenin kamu ve özel sektör temsilcileri ile gerçekleştirilecek ülkelerin masa toplantıları yapılacak. Ayrıca programla eş zamanlı olarak depremden etkilenen tüm iller için ‘Perakende ile Kooperatif El Ele Etkinliği’ sektör profesyonellerine yönelik ‘Kariyer Toplantıları’ ve ‘Beni Hafife Alma' inovasyon yarışması da konu olacak.

Workshop programında bu yıl iki ekip yer alacak. Ana sahneye kurulacak mutfakta Gluten Free Karadeniz Reçeteleri denemesini İSTİB Meclis Üyesi Süleyman Tarakçı, Şef Tuna Aktan ve Nalia Restaurant’tan Volkan Aslan ve Leyla Saki yaparken hemen sonrasında sahneye çıkacak ekip ise Atıksız Coğrafi İşaretlere dikkat çekecek. Gastronomi yazarı Talip Bayram, sosyal medya fenomeni Gülçin Polat, Şef Tuna Aktan ve Danet Kalite Güvence Yöneticisi Furkan Uluçay’ın yer alacağı workshoplara yoğun ilgi bekleniyor.

Zirve kapsamında "Geleceği Besleyebilmek" mottosuyla ülke genelinde büyük-küçük, kurum- kişi ayıradan ve ücretsiz olarak ikincisi düzenlenecek Feed the Future Ödülleri ise akşam yapılacak ödül töreninde sahiplerini bulacak. 364 başvuru arasında alanında uzman, 108 jüri üyesi tarafından seçilen isimler akşam yapılacak ödül töreninde kamuoyu ile paylaşılacak.

Programa İstanbul Valisi Davut Gül'ün de katılması bekleniyor.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz