Günümüz Rusyasından esintiler

Rusya, sadece ülkemizde değil tüm dünyada gündemdeki ilk sıralarda yerini koruyan bir ülke. İçinde bulunduğumuz şu günlerde İsrail olayları bile Rusya’yı gündemden düşürmedi ve hatta daha üst sıralara taşıdı. Rusya neredeyse iki yılı yıldan uzun zamandır, bin yılı aşkın birlikteliği olduğu; aynı kökten ve mezhepten geldiği, dilleri çok yakın olan Ukrayna ile savaş içinde.

Konumuz; buradaki savaş ve ona yol açan olaylar zincirinden çok, ülkenin bugün görünen yüzünü sizlere aktarmaya çalışmak. Çok kısa bir süre önce Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) ön adımları ve onun Genel Başkanı Gazeteci Mehmet Ali Dim ve 15 kişiden oluşan bir medya ekibiyle Rusya’ya gittik. Bu gezi KGK’nin kamu diplomasisi gerçekleştirme kapsamı içinde Rusya’nın Ulusal Haber Ajansı TASS’ın daveti üzerine gerçekleştirildi.

Ana amaç, ülkemiz medyası ile Rus medyası arasında tarafsız, yansız haberler yapılmasını sağlamak ve maksatlı haberlerin de önüne geçilmesi konusunda adımlar atmaktı. Bu alanda taraflar birbirlerini tanıdı, anladı ve büyük bir oranda fikir birliğine ulaştı.

Birçoğumuz için ana merak konusu savaşta olan bir ülkede neler yaşandığıdır. Mağazalardaki raflar boş mu? Halk ömrünü gıda kuyruklarında mı tüketiyor? Herkes korku ve endişe içinde mi? Bu soruların cevabı merak ediliyor. Ancak Rusya’da bu soru ve sorunlara rastlamıyorsunuz. Günlük yaşamda halkta en ufak bir endişe ve heyecan yok; mağazalar ve kafeler tıklım tıklım dolu. Hayat normal seyrinde devam ediyor, insanlar endişesiz bir şekilde yaşamın tadını çıkarmakla meşgul. Cephede tüm gücüyle savaşan insanların ülkesinde değilsiniz adeta.

Her ne kadar rahat bir gündelik yaşam gözlemlesek de tüm bunları tamamıyla doğru diye nitelendiremeyiz. Halk ne kadar umursamaz görünse de gözleri bir yandan döviz fiyatlarında. Savaşın başladığı aylarda 1 Ruble yaklaşık 60- 70 Dolar bandında seyrederken artık 100 bandına ulaşmış durumda. Bu durum özellikle ithal mal fiyatlarını artırıyor ve halkı zorluyor.

İnsanlar tarafından Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı ekonomik ambargo nedeniyle, vitrinlerde ürünlerin azalmaya başladığı ifade ediliyor. Türk halkının ve yönetiminin Rus halkının yanında olması çok büyük bir sevgi ve takdirle karşılanıyor. Ruslar arasında Türkiye’de daimi konut satın almak adeta moda olmuş, Alanya ve Antalya ise onlar için vazgeçilmez bir tatil rotası.

Birbiri ardına açılan lüks Moskova otellerinde şu sıralar pek fazla yabancı yok sebebi ise uygulanan ambargo. Rusların Türkiye’ye karşı sempati duymalarının en büyük nedenlerinden biri dünyaya İstanbul üzerinden açılabiliyor olmaları.

Yeniden başa dönersek Rusya’da gündelik hayatta bir savaş etkisi hissetmiyorsunuz. Gıda açığı, mal yokluğu veya kuyruklar yok. Halk sükûnet içinde yaşamına devam ediyor. Fakat yine de zihinlerde savaş ne zaman bitecek kaygısı var.

Bunun yanında KGK ve onun Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in açtığı karşılıklı diyalog, anlayış ve iş birliği çok kısa zamanda meyvesini vererek; Rus medyasının devleri arasında yer alan gazetelerin üst düzey yöneticileri ile ulusal haber ajansı TASS’ın yetkilileri iadeiziyaret için Alanya’ya geliyorlar. Atılan adımlar böylece karşılıklı iş birliğini perçinliyor. Yüzlerce yıllık dostluk, kısa dönemli anlaşmazlıklar dışında devam ediyor…

Yorum Yaz