Yazarlar

Gözler faiz kararına çevrildi

Gözler 22 Haziran perşembe günü toplanacak olan Para Politikası Kurulunda (PPK.) Piyasalar tarafından yüzde 8.5 olan faizin arttırılmasına kesin gözüyle bakılıyo<

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.06.2023
Gözler faiz kararına çevrildi

Piyasalar Merkez Bankasının açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Faiz kararı altın, dolar ve kripto paralara etkisi ise merak konusu. Merkez Bankasının 800 baz puan faiz artırmasının beklediğini kaydeden finans analisti İslam Memiş, doların ve altının düşeceği seviyeleri açıkladı. 

Gözler 22 Haziran perşembe günü toplanacak olan Para Politikası Kurulunda (PPK.) Piyasalar tarafından yüzde 8.5 olan faizin arttırılmasına kesin gözüyle bakılıyor.  Ancak ne kadar arttırılacağı konusunda farklı tahminler yapılıyor. Merkez Bankasının faizi ne kadar arttıracağı ise merak konusu. Faiz arttırırsa Dolar, Euro, altın ve kripto paralar nasıl etkileneceğinden bahseden TGRT Haber'de finans analisti İslam Memiş, döviz ve altındaki olası düşüş senaryolarını anlatırken 2023 yılının ilk yarısında en çok kazandıran enstrümanı açıkladı.

ORTA VE UZUN VADE İÇİN ALIM FIRSATI

Piyasaların yüzde yüz olarak faiz artırımını beklediğini kaydeden Memiş, “Şahsi kanaatim 800 baz puan seviyesinde bir faiz artırımı. Limit noktasında bir belirsizlik var. Yabancı yatırımcılar da bu faiz artırımını bekliyor” dedi.

Borsa’nın 5 bin 490 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Memiş, “Bu hafta için 5 bin 200-5 bin 190 bandında bir düşüş beklentim var. Orta ve uzun vade için alım fırsatı. Beraberinde 6.000 seviyesine kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı. 

EN FAZLA KAZANDIRAN ENSTRÜMAN

Faiz artırımının dövize etkisini değerlendiren Memiş, şunları söyledi: “Faiz kararı açıklandıktan sonra ilk önce 22.80 seviyesini takip edeceğim, burası aşağı yönlü kırılırsa 21.80 seviyesine düşebilir. Döviz kurlarında olan çekilmeler kısa vadeli olur. Dövizle ticaret yapanlar için alım fırsatı olabilir. Yaz aylarında 24-25 TL bandı görülebilir. Euro/Dolar paritesinde yıl içinde 1.15 seviyesini bekleyeceğim. Euro/TL kuru 24.8 seviyesine kadar düşebilir, yine yıl içinde 28-30 seviyesini bekleyeceğim. Bu yılın en fazla kazandıranı Sterlin oldu. Ne Dolar ne de Euro. Sterlin 30 TL'nin az üstünde. Faiz artırımı ile ilgili Sterlin ’de 30 liranın altında bir geri çekilme olabilir. Sterlin kurunda 34-35 seviyesi gündemde olabilir. Sterlin tarafında pozitif görünüm devam ediyor.” 

ALTINDA KRİTİK SEVİYE

Memiş, altındaki beklentisini de açıkladı: “Altının ons fiyatı 1950 seviyesinde, 1940 Dolar destek seviyesi, yukarıda 1960 dolar direnç seviyesi. Gram altın ekranlarda 1.476. 1.400-1.450 lira aralığı görülebilir, son kez alım fırsatı verilebilir. Hedef olarak 1.550 lira diyebiliriz. Ons altında 2.000 doları bulabilir.” 

Memiş, kripto paralarda temmuz ayında 30-35 bin Dolar bant aralığı beklediğini söyledi. 

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz