Söyleşi

Global pazarda ihracat elçiliği

Döviz kurundaki artış ve iş dünyasındaki yoğun mesai ortamı; yurt dışı pazarlama, satış ve proje yönetimi çemberini giderek daraltıyor. Dış ticaret ve yatırıma bariyer olan bu sebepler hem ihracatı azaltıyor hem de yerli piyasanın yurt dışındaki görünürlüğüne kilit vuruyor. Bu olumsuzlukları fırsat bilerek dış ticaret yolundaki taşları temizleyen Exposide Global Kurucusu Zeki Ansın, sahibi olduğu organizasyon şirketiyle yurt dışı pazarında yer almak isteyen küçük ve orta ölçekteki iş insanlarına ihtiyaç duyacakları alanı personel dahil tüm hizmetleriyle tahsis ediyor. Zeki Ansın tabiri caizse ihracat elçiliği yaptığı bu iş kolunu tüm detaylarıyla sayfamıza anlatıyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.06.2023
Global pazarda ihracat elçiliği
Exposide Global Kurucusu Zeki Ansın

Global pazarda konumlanmak isteyen küçük ve orta ölçekli firmalara yol gösterici olan Zeki Ansın, Türkiye kuruluşlu firmasıyla yurt dışı pazarına açılmak veya organizasyonlarda yer almak isteyen girişimcilere çözüm sunuyor. Çalışmalarını anlatarak merak konusu olan sorulara yanıt veren Zeki Ansın, çözüm ortağı olmadan dış pazarda konumlanmanın güçlüğüne dikkat çekiyor. 45 farklı ülkede bizzat bulunarak; pazarlama, satış,operasyon, proje yönetmeni ve danışmanlık görevlerinde bulunan Ansın, 2008 yılında dış ticaret uzmanı olarak başladığı iş hayatına Exposide Global’in kurucusu olarak devam ediyor. Ansın; Almanya, ABD, Senagal, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya ve Güney Afrika’da fuar ve organizasyon gerçekleştirmek isteyen firmalara alan tahsis ederek, stand, depo veya mağaza konumlandırıyor.

Yurt dışında lokalleşmek isteyen ama tereddütleri olan firmalara güven arz eden Exposide Global’in Kurucusu Zeki Ansın; “Paylaşımlı alan, personel ve giderler baz alındığında çalıştığımız firmalar ekonomik koşullarda fiziksel olarak globale açılıyor. İlgili firmanın yatırım maliyetleri fazlasıyla düşüyor ve bahsi geçen firma yurt dışında prestijli bölgelerde şubeleşmiş oluyor” ifadelerini kullanıyor. Yurt dışı pazarında konumlanmanın orta ölçekli firmalar için masraflı olduğunu söyleyen Zeki Ansın, “Exposide, tüm bürokratik işlemleri kendisi üstleniyor, bu alanları katılımcılara paylaştırarak maliyet ve sabit giderleri minimize ediyor, Üretici firmalara ihtiyaç duyacakları tüm hizmeti sağlıyoruz.

Seçeceği hizmet ve alt yapı paketleri doğrultusunda şirketlerin ilgili lokasyonlarda ticaretlerini yapmalarına olanak sunuyoruz. Bu sayede müşteri firma zamandan kazanıyor, daha verimli satış yapıyor dolayısıyla pazarda daha aktif oluyor. Çözüm ortağı olmadan yurt dışı organizasyon ve tanıtımlarda yer alan, müşteri firmaların yaşadıkları sorunlara değinen Ansın şunları söylüyor; “Firmaların en büyük sorunu genellikle direkt toptancı ve satıcılarla çalışmak zorunda olması oluyor çünkü piyasada ürün çeşitliliği ve hızlı değişen modeller var. Eldeki stok bitmeden yeni modellerin stoklara girmesi gerekiyor bu da ciddi yatırım anlamına geliyor. Üreticiler de düşük maliyetleri yakalamak için sürüm yapmak zorunda, bu da her iki tarafın ticaret ilişkisini düşürüyor.”

Söyleşi
Yorum Yaz