Yazarlar

"Global büyümemiz ivme kazandı"

Yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, 2023 yılının ilk yarısında işlem büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yedi kat artırırken, aracılık ettiği finansmanı da iki katına taşıdı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası08.08.2023
"Global büyümemiz ivme kazandı"

Yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, 2023 yılının ilk yarısında işlem büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yedi kat artırırken, aracılık ettiği finansmanı da iki katına taşıdı. 2023 yılının ilk yarısında hedefleri doğrultusunda büyümeye devam ettiklerini vurgulayan Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “Yılın ikinci yarısında global büyümemiz ivme kazanırken, platformumuza katacağımız yeni hizmetler ile KOBİ’lerin Super App’i olma yolunda da adımlarımızı  hızlandıracağız” dedi.

Tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği çözümlerle KOBİ’lerin, işletmelerin finansmana hızlı erişimini sağlayan yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, KOBİ Finansmanı ve Tedarikçi Finansmanı hizmetleriyle hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’de finansman şirketlerinin büyüme hızlarında düşüş yaşanan 2023 yılının ilk yarısında bir önceki yıla kıyasla yedi kat büyüyen Figopara, işlem büyüklüğünü KOBİ Finansmanı’nda yaklaşık 7.5 kat, Tedarikçi Finansmanı’nda ise altı kat artırdı. KOBİ Finansmanı’nda yılın ilk yarısında işlem hacmi geçen yıla kıyasla dört kat büyürken, işlem hacmi ise 2 katın üzerinde artış gösterdi. Figopara’nın aracılık ettiği finansman söz konusu dönemde iki katına çıkarken, platform aracılığıyla en çok finansmana erişen sektörler ise sırasıyla perakende, imalat ve taşımacılık oldu.

“ALTERNATİF FİNANSMAN MODELLERİNE İLGİ ARTIYOR”

Yılın ilk altı ayına ilişkin verileri değerlendiren Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “Şirketler için tahsilat problemi ve finansmana erişim temel sorun olmaya devam ediyor. Alternatif finansman modelleri tam da bu noktada daha önemli hale gelirken, FinTek’ler önemli bir ihtiyaca çözüm sunuyor. Figopara verileri de bunu gösteriyor. 2023 yılının ilk altı ayında KOBİ Finansmanı’nda yeni müşteri sayımızda yüzde 76 artış olurken, Tedarikçi Finansmanı’nda yeni alıcı sayımız ise üç kat arttı.” dedi.

“SÖZLEŞME SÜREÇLERİ ISLAK İMZA YERİNE DİJİTAL ONAY İLE KOLAYLAŞTIRILDI”

Figopara olarak müşterilerinin kayıt sürecinde yalnızca firma ve kullanıcı bilgilerini alarak bu aşamayı çok daha kolaylaştırdıklarını vurgulayan Koray Bahar, “Tamamen dijital olarak düzenlenen firma kayıt akışı, müşterilerimizin portalımıza hızlıca girişini sağlıyor. Böylece geleneksel şekilde doküman onaylarının beklendiği akışın yerine uçtan uca dijitalize edilmiş bir süreçle, hızlıca erişimler sağlanabiliyor ve işlemler başlatılabiliyor. Portal altyapımızdaki en önemli yenilik ise ıslak imzalar üzerinden ilerleyen sözleşme sürecinin dijital onayla kolaylaştırılmış olması. Güçlü teknik altyapımız sayesinde hem Figopara hem de firmalarımız nezdinde güvenli şekilde iş yapar konuma hızlıca geçebiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

YURT DIŞI KAPISININ KİLİDİ DUBAİ'DE

Figopara’nın yurt dışı faaliyetlerine de değinen Bahar, yılın ilk yarasında Dubai operasyonunda sözleşmeleri tamamladıklarını ve bu ülkede ilk işlemlerin yılın ikinci yarısında gerçekleşmeye başlayacağını söyledi. Koray Bahar, “Dubai operasyonuyla birlikte yurt dışında büyümemiz hızlanacak” dedi. Figopara’nın organik büyümenin yanı sıra inorganik olarak da büyümeye devam edeceğini vurgulayan Bahar, “Yurt içi ve yurt dışı stratejimiz ve büyüme hedeflerimiz doğrultusunda önümüzdeki dönemde Figopara’yı daha da ileriye taşıyacak satın alımlar gerçekleştiriyoruz. Vizyonumuz doğrultusunda planladığımız ilk satın almanın imzasını tamamladık. Bir diğer satın alma için de imza aşamasındayız. Yıl sonuna kadar gerçekleştirdiğimiz iki satın almayı KOBİ’lerin Super App’i olma yolculuğumuzda platformumuza eklenen yeni özelliklerle birlikte kamuoyu ile paylaşacağız. değerlendirmesinde bulundu.

Gündem Koridoru
Şirket Haberleri
Yorum Yaz