Türkiye'de Gündem

Gıda Perakendecileri Derneği'nin yeni başkanı belli oldu

Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde yaklaşık 40 bin satış noktasında ve 425 binin üzerinde çalışanla tüketiciye ulaşan Gıda Perakendecileri Derneği'nin başkanlığına sektörün duayen isimlerinden Alp Önder Özpamukçu getirildi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası10.01.2023
Gıda Perakendecileri Derneği'nin yeni başkanı belli oldu

Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde yaklaşık 40 bin satış noktasında ve 425 binin üzerinde çalışanla tüketiciye ulaşan Gıda Perakendecileri Derneği'nin başkanlığına sektörün duayen isimlerinden Alp Önder Özpamukçu getirildi.

Gıda perakendecilerinin yeni başkanı belli oldu. Çatı örgütünün başına çok önemli bir isim getirildi. Sektörde birleştirici kimliği ile bilinen ve bugüne kadar çok önemli projelere imza atan Alp Önder Özpamukçu’nun bu göreve getirilmesi sektörde heyecan yarattı. Perakende sektörünün en güçlü temsilcilerini bir araya getiren Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapan ve Koçtaş önceki CEO’su Alp Önder Özpamukçu'nun Gıda Perakendecileri Derneği başkanlığına getirilmesi sektörde bir süreden bu yana yaşanan sıkıntıların giderilmesi için ilk ve önemli adımlardan biri olarak değerlendiriliyor.

YENİ BAŞKANDAN İLK MESAJ GELDİ

Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçilen Alp Önder Özpamukçu, GPD’nin gıda perakendecilerini, kahve ve hızlı servis restoran zincirlerini, gıdayı işleyip hizmet veren işletmeleri ve tüm sektöre farklı alanlarda hizmet sunan çözüm ortaklarını kapsayan zengin bir üye yapısının olduğunu, bu yapısıyla ülke ekonomisinde her zaman önemli bir role sahip olacağını belirterek, halkın en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacının ekonomik ve hijyenik ortamlarda karşılanması için sektörün çalışmaya devam edeceğini ifade etti. GPD üyelerinin 300 milyar TL’nin üstündeki ciro ile ekonomiye ve 450 binin üstündeki çalışanla istihdama olan olumlu etkisinin yadsınamaz olduğunu ekleyen Özpamukçu, bu verilerin tamamen kayıtlı ve kurallı işleyen, her türlü denetime açık olan perakendecilerin ülkeye katkısının da en önemli kanıtı olduğunu belirtti. Alınan önlemler ve atılan adımlarla enflasyonda gerilemenin başladığına değinen Özpamukçu, bu adımlara yenilerinin de eklenerek özellikle maliyetlerin kontrol altına alınması gerektiğine, bunun yanı sıra iç süreçlerdeki iyileştirmelerle daha verimli olma yoluna gidilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Sektörün kendi içinde yapacağı bu çalışmalarla beraber, özellikle gıda ürünlerinde, tarım ve hayvancılıkta bütüncül bir stratejiye ihtiyaç olduğunu ifade eden Özpamukçu, planlı üretimi geliştirme ve tedarik süreçlerinde iyileştirme çalışmalarında gıda perakendecilerinin diğer paydaşlarla beraber üstüne düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

2023-205 döneminde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’na seçilen isimler şöyle oldu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeler:

Alp Önder Özpamukçu GürAta

Ahmet Şükrü Yanıkoğlu Caffe Nero

Bahadır Özbek Shaya 

Cem Maltaş A101

Erdal Tüfekçi Onur Market

Haluk Dortluoğlu BİM

Hıdır Murat Keklik Detay

Hasan Ulutürk Tchibo

Hüseyin Deniz Alkaç Metro

Kutay Kartallıoğlu Carrefour

Merter Özay Özay Hukuk

Ömer Özgür Tort Migros

Savaş Taşkın Hakmar

Uğur Kaan Ünver İş Holding KFC Pizza Hut

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler:

Banu Arıduru Çelebi Gıda

Bora Volkan Mumcu Tavuk Dünyası

Emir Güçlü Paleks

Mehmet Haluk Alpay Obase

Mwaffak Kanjee McDonalds

Özgür Çetinkaya Tab Gıda

Seymen Serintürk IFCO

Denetim Kurulu Asil Üyeler:

Ahmet İri Özdilek

Cemal Parlak Üçler Market

Didem Şekerel Erdoğan Nielsen

Denetim Kurulu Yedek Üyeler:

Birol Altınkılıç Kahve Dünyası

Elif Bilgehan Müftüoğlu GS1 Türkiye Vakfı

Serhat Enyüce Chep

 DERNEK HAKKINDA BİLGİ

2012 yılında kurulmuş olan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) 210 milyar TL ciroya ulaşan, Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde yaklaşık 40 bin satış noktasında ve 425 binin üzerinde çalışanla tüketiciye kaliteli ve güvenilir hizmet ulaştıran ulusal ve yerel organize gıda perakendecileri ile gıda servis zincirlerinin temsilcisi konumundadır. Sektörün önde gelen tüm perakende kuruluşları ve gıda servis zincirleri GPD üyesidir. 18 milyon hanede 68 milyon kişiyle doğrudan temasta olan, sektörün önde gelen tüm perakende kuruluşları ve gıda servis zincirlerinden oluşan güçlü üye kitlesi sayesinde GPD, organize gıda perakende sektörünün sözcüsüdür. GPD köylere kadar uzanan market ve servis zincirleriyle her gün; Türkiye’deki 18 milyon hanenin en az %79’una ulaşarak, 15 milyon kişiye hijyen standartlarına uygun, güvenilir, kendi iç mekanizmaları ile denetlenen, aynı zamanda makul fiyatlı her gün tüketmek zorunda olduğumuz, başta gıda olmak üzere hızlı tüketilen ürünlerin hizmetini vermektedir. Sektörel kararlara sağlam zemin oluşturmak amacıyla sektörel veri toplayıp, analiz eden ve bunları sektörel bilgiye dönüştüren GPD, sektörün en güvenilir veri ve bilgi merkezidir. GPD, organize gıda perakende sektörünün gündemine bağlı olarak, sektörle ilgili yasa ve yönetmelikleri takip eder. Kendi alanında öne çıkan gelişmeleri ele alarak değerlendirir. Oluşturulan görüş ve çözümleri ilgili bakanlıklara ve komisyonlara sunar. Bu görüşleri ilgili bakanlıklar dışında, sosyal paydaşlar, uzmanlar, araştırma kuruluşları, uluslararası yetkili kurumlar ile de paylaşır ve çözüm üretmek için onlarla iş birliği içinde çalışır. Dünyanın en geniş kapsamlı ticari perakende organizasyonu NRF (National Retail Federation), perakende, toptan satış ve uluslararası ticaret sektörlerinde Avrupa’yı temsil eden EuroCommerce, Asya’daki en büyük perakende organizasyonlarını çatısı altına toplayan FAPRA (Federation of Asian-Pasific Retailers Association), ECR ve CGF gibi birçok uluslararası kuruluş ile sürekli olarak bağlantıda olan GPD, uluslararası danışmanlık kuruluşları ile de sıkı bir iş birliği içindedir. GPD bu ilişkileri sayesinde global know-how’ı Türkiye’ye taşır. GPD, sektörün kurumsallaşmasını sağlamak, sektörü ve hizmet kalitesini uluslararası standartlara çıkarmak amacıyla seminer ve workshoplar düzenleyerek, sektörel bilgilerin güncellenmesine katkıda bulunur. GPD, sektördeki eğitimli istihdam açığını ve yoğun sirkülasyonu göz önünde bulundurarak sektörel eğitime yönelik çalışmalar yapar. Belirlediği eksiklikler doğrultusunda ürettiği çözümleri resmi mercilere ileterek, uygulamaya geçirilmesi için takipte bulunur. Tüketici hakları konusundaki gelişmelere paralel olarak tüketiciler ve sektör nezdinde çalışmalar yapan GPD, özellikle hijyen ve güvenlik standartlarına uygunluk konularında yaptığı faaliyetlerle bu alanda uluslararası standartların oluşmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz