Şirket Haberleri

Gerçek olan tek masal yeri KidZania

Çocukların hayattaki en keyifli amacı olan oyunu pedagojik bir düsturla gerçekleştirmek, gelişimleri için tartışmasız önemlidir. Duvarlarla örülü metropol yığını arasında saklı, çocuklar için oluşturulan KidZania bu amaca hizmet ediyor. Gerçek bir masal yeri olan bu alan; insanın ön yargısız hali olan çocukluğu muhafaza etmek için oluşturulmuş adeta. İçerisindeki her alan, her program muhakkak pedagog ve uzmanların kontrolünden geçmiş ve gerçeklik üzerine kurulmuş. Üstelik deneyim odaklı çalışmalar yürütülüyor burada ve bu yönü büyük bir merak uyandırıyor Kidzania’nın. Gelin içimizde uyanan bu merakı, KidZania İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Ebru Timur’a sorduğumuz sorularla yatıştıralım.

6dk okuma
08.02.2024
Gerçek olan tek masal yeri KidZania

Çocukları yanıltamazsınız diyor Ebru Timur ve şöyle devam ediyor; "Onlar için ağaçlar ağaç gibi görünür, binalar bina gibi. KidZania’yı çocuklar için özel yapan da işte bu gerçekliktir…" Çocukları aldatmadan illüzyondan uzak öğretici bir eğlence dünyası Kidzania. İçerisinde tiyatrodan markete kadar her şeyin bulunduğu bir çocuk dünyası adeta. Üstelik Türkiye’nin ilk ve tek çocuk şehri olma özelliğini taşıyor. Ezcümle ifade etmek gerekirse her yönüyle büyük bir ilgi uyandırıyor. Biz de bu ilgiyi bilgiyle birleştirip iki sayfalık bir seyahat düzenledik Kidzania’ya... Sözlerine önce KidZania’nın yapısından sonra da çıkış öyküsünden bahsederek başlayan Ebru
Timur şunları söyledi; “KidZania İstanbul; tamamen çocuklar için tasarlanmış, 1-14 yaş arasındaki çocuklar için, kendine ait tiyatrosu, meydanı, itfaiyesi, polis merkezi, süpermarketi olan gerçek bir şehir. Çocuk Şehri KidZania, deneyim odaklı hizmet vererek misafirleri için eğlenerek öğrenme ‘edutainment’ kavramını hayata geçiren ilk kurum. 

AKASYA  ACIBADEM'DE 10 BİN METREKARELİK ALANDA HİZMET VERİYOR

Bugün dünya genelinde 17 ülke, 26 şehirde yer alan kocaman bir çocuk şehri. KidZania İstanbul, bu ülkelerin 16’ncısı olarak Akasya Acıbadem’de 10 bin metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. KidZania İstanbul’da 67 aktivitede 120’den fazla meslek mevcut. KidZania İstanbul, fabrikaları, tiyatrosu, itfaiyesi, akaryakıt istasyonu, süpermarketi, kapalı çarşısı, sokakları ve meydanı ile gerçek kocaman bir şehir... Çocukları yanıltamazsınız. Onlar için ağaçlar ağaç gibi görünür, binalar bina gibi görünür. KidZania’yı çocuklar için özel yapan da işte bu gerçeklik. Bu gerçekliğe katkı sağlayan, sosyal sorumluluğa inanan amaç ortağımız olan güçlü markalarla birlikte, çocukların anılarında unutulmaz bir deneyim olarak yer alıyoruz. Ortaya çıkış hikayemiz ise KidZania Kurucusu ve CEO’su Xavier López Ancona’nın dünya genelinde çocukların öğrenme ve eğlence ihtiyaçlarının nasıl birleştirilebileceği sorusu ile başlıyor. Meksikalı iş insanı Xavier López Ancona, bundan 24 yıl önce çocukların eğlence ve öğrenme açısından sınırlı seçeneklere sahip olduğunu gözlemlemesi sonucunda eğlenerek öğrenme konseptini geliştirerek KidZania’yı kurdu. KidZania, gerçekliği eğlenceyle harmanlayıp, çocukların gelişimine yönelik sahici ve güçlü deneyimler kazandırıyor." Türkiye’nin ilk ve tek çocuk şehri olan KidZania İstanbul’un Genel Müdürü olarak sizin için oyun ne demek sorumuza anlamlı bir yanıt veren Ebru Timur şöyle konuştu; “Oyun oynamak her çocuğun hakkı ve ihtiyacı. Oyunlar; çocukların kendilerine güvenmelerini, iş birliği ve kendini ifade etme becerilerini geliştirmelerine, topluluklarına ve evrensel değerlere saygı göstermelerine yardımcı oluyor. Çocukların oyunla geliştiğine ve yaratıcılığının arttığına inanıyorum.” KidZania İstanbul’un çocuklar üzerindeki etkisini değerlendiren Ebru Timur şu ifadeleri kullandı; “Çocuklar, KidZania’da, rol yaparak öğrenme metoduyla yeni beceri ve değerleri kazanırken yeteneklerini geliştiriyor. Finansal okuryazarlık, sorumluluk bilinci, takım çalışması, sürdürülebilirlik ve özgüven gibi önemli kavramları öğrendikleri gerçek hayatın bir simülasyonu olan çok özel bir şehiriz. Çocuklar, KidZania deneyimi ile dünyalarını anlamaya başlıyor ve yönetmeye
hazırlanıyorlar. KidZania’da tüm mesaimizi çocuklarla geçiriyoruz ve onlar için bir dünya inşa etmek istiyoruz. Bu nedenle de hem dünyada hem ülkemizde KidZania’yı ziyaret eden çocuklara farklı konularda fikirlerini sunuyoruz. Yaptığımız bu çalışmalardan bazı çıktıları da paylaşmak isterim. KidZania İstanbul’u ziyaret eden çocuklar arasında, KidZania’daki meslekler arasındaki tercihlerini belirlemek amacıyla yapılan Mesleki Eğilimler Araştırması günümüzün çocuklarının meslek tercihlerine ilişkin önemli sonuçlar ortaya çıkardı.”

Oyunlar ve eğitimler başta olmak üzere konseptlerini oluştururken pedagog, psikolog ve benzeri uzmanlardan destek aldıklarını söyleyen Timur; “KidZania’da tüm aktivitelerin içerikleri Global Eğitim Komitesi tarafından çocukların yaşlarına, ilgi alanlarına ve becerilerine göre pedagoglar, oyun uzmanları ve eğitmenlerin yönlendirmeleriyle hazırlanıyor. KidZania İstanbul’da içerik geliştirme bölümümüz, çocuk gelişimi uzmanı bir yöneticimizin liderliğinde çalışmalarını yürütüyor. Öğrenme içeriğimiz, oyun uzmanları, eğitimciler ve yaratıcı tasarımcılar tarafından en iyi küresel uygulamalara, OECD “Eğitim 2030- İstediğimiz Gelecek” çerçevesine ve diğer uluslararası standartlara uygun ve Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor. Müfredatla bağlantılı KidZania deneyiminde, çocukların okulda öğrendiklerini pekiştirmelerine olanak sağlıyoruz” diye konuştu. KidZania’nın bu zamana kadar İstanbul’da ve dünyada kaç ziyaretçi ağırladığı konusuna tüm hatlarıyla yer veren Timur şunları söyledi; “1-14 yaş arası çocukların; 67 farklı aktivite alanında 120’den fazla meslek deneyimleme imkânı bulduğu KidZania İstanbul, 2 milyonun üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Dünyada ise toplam 100 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırladık. 1 Eylül’de, 100 milyonuncu ziyaretçi, dünyanın dört bir yanındaki KidZania’larda o günün şanslı ziyaretçisi ile sürprizle kutlandı. Biz de KidZania İstanbul’da tüm dünyayla aynı anda, şehrimize giriş yapan ilk ziyaretçimizi sürprizlerle karşıladık. Şanslı ziyaretçilerimiz bir baba-oğuldu. Kamu görevlisi olan babasının tayini nedeniyle ertesi gün İstanbul’dan ayrılacak olan çocuğumuzu bu çerçevede karşılamak da bizim için sürpriz oldu.”

 

Şirket Haberleri
Yorum Yaz