Türkiye'de Gündem

GençBizz Lise Girişimcilik Programı Ödülleri sahiplerini buldu

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın düzenlediği ‘GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın Türkiye finali 8-9 Haziran’da İş Bankası Kuleleri’nde gerçekleştirildi. Bu yılın en başarılı projelerinde birincilik ödülü Coover’ın, ikincilik ödülü Naoba’ın, üçüncülük ödülü ise Debaf’ın oldu. Programın birincisi olan ve havalandırması yetersiz kapalı ortamlardaki karbondioksit gazı kaynaklı sağlık sorunlarına çözüm olmayı hedefleyen Coover, 2-4 Temmuz’da İtalya’da gerçekleşecek Gen-E 2024 Avrupa Girişimcilik Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

6dk okuma
10.06.2024
GençBizz Lise Girişimcilik Programı Ödülleri sahiplerini buldu

İlkokuldan liseye kadar bütün öğrencileri girişimci zihin yapısıyla yetiştirmeyi hedefine alan Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın düzenlediği GençBizz Lise Girişimcilik Programı Türkiye finali gerçekleşti, ödüller sahiplerini buldu. 

Bu yıl 25.’si düzenlenen ve liseli öğrencileri iş dünyasına hazırlayan programın Türkiye birinciliği ödülü Coover’ın, ikincilik ödülü Naoba’nın, üçüncülük ödülü ise Debaf’ın oldu.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın özel ödüllerinin sahipleri ise; Ata Grubu En İyi İş Yönetimi Özel Ödülü Debaf, HPLife Sürdürülebilirlik Ödülü Sesa, Manpower En İyi İnsan Kaynakları Yönetimi Özel Ödülü Earise, Orhan Holding Sosyal Sürdürülebilirlik Ödülü Voda oldu.

Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu Coover Gençbizz Şirketi, ürünleri Coover ile havalandırması yetersiz kapalı ortamlardaki sağlık sorunlarına çözüm olmayı ve insanların çalışma ve öğrenme verimini artırmayı hedefliyor. “Temiz nefesler, üretken nesiller" mottosuyla çalışmalarına devam eden Coover, 11 kişilik Coover ekibi projelerini ve hedeflerini şöyle anlattı: “Okulumuzda ve misafir gittiğimiz okullarda öğrencilerin çoğunun baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk gibi şikayetleri olduğunu gördük. Bu durum notlarımızı da olumsuz etkiledi. Bunu fark ettikten sonra sınıflarda ölçümler ve araştırmalar yaptık, ve sorunu tespit edip ürünümüzü geliştirdik. Hedefimiz sadece okullarda değil, evlerde, sosyal ortamlarda da Coover’ı görebilmek.”

İkincilik ödülü kazanan ODTÜ GV Özel Denizli Anadolu Lisesi öğrencilerinin şirketi Naoba; "Doğanın Mucizesiyle Sar, Hızla İyileş!" sloganıyla ürettikleri tıbbi yağ bulunduran yara bandı ile ikincilik ödülünün sahibi oldu. Denizli’den katılan Naoba ekibi de projelerini şu sözlerle anlattı: “Yara bantlarımız iyileşme sürecini hızlandırıyor, enfeksiyonu önlüyor. Yara bandımız, ameliyatlar yaralarına, enfeksiyonlu yaralara, kesiklere ve daha pek çok yara çeşidine iyi geliyor.” dedi.

Üçüncülük ödülü kazanan Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin şirketi Debaf ise; inek süt yemi üretiyor Debaf, ürettiğimiz yem döl verimini de artırıyor. Ayrıca probiyotikler sayesinde inek yem tüketimini arttırarak canlı ağırlık kazancı ve süt veriminde artış sağlıyor. Debaf ekibi, vizyonu kaliteli üretim anlayışı ilkesiyle yenilikçi, girişimci ve AR-GE görevlerine hızla devam ederken, güvenilir GDO'suz inek yeminin üretimini sağlamak ve özel içeriğiyle inek atıklarındaki metan gazını belirli bir seviyede engelleyerek bu gazın doğaya olumsuz etkilerini azaltmak için çalışıyor.

Ulusal finalde 800’den fazla girişim arasından seçilen 15 finalist takım, programda kendi girişimini kuran liselilerle buluşma ve deneyim paylaşımı yaşarken, iş fikirlerini de tanıtma olanağı bulacak. Dereceye giren ekipler jüri üyeleri ile yapılan mülakatlar ve takım sunumları sonucunda belirlendi.  Birinci olan ekip Coover,  2-4 Temmuz’da İtalya’da gerçekleşecek Gen-E 2024 Avrupa Girişimcilik Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Genç Başarı Eğitim Vakfı Başkanı Çelik Ören, “Çalışmalarımız ile gençlerin girişimci zihin yapısına sahip ve 21’inci yüzyıl becerileri ile donanmış bireyler olmasını hedeflerken, iş dünyası ile yürüttüğümüz mentorluk programlarımızla gençlerle iş dünyası arasında bir köprü kuruyoruz. Öte yandan iş dünyasının da gelecek nesil için hazırlanmasını sağlıyoruz. Gençlerimizin gösterdiği çaba ve sabır çok kıymetli. Gençlerin bugün buraya gelmiş olması ve buraya kadar bunu başarmış olması bile çok çok önemli. Ülkemizin 81 ilinde uygulanan GençBizz Programımızın bütün gençlere çok şey kattığına inanıyorum.

Gençlerimiz belki farklı farklı alanlarda meslekler seçecekler. Önümüzdeki dönemlerde biz gençlerimizi bu yolculukta hem tercihlerini kafalarında netleştirmesi hem de gençlerimizin mesleği ne olursa olsun bir girişimci gibi düşünerek işlerini yapmaya çalışmaları için uğraşıyoruz. Gençlerimizin içinden yarın öğretmenler, doktorlar, avukatlar, girişimciler de çıkabilir. Ne yaparsanız yapın, bulunduğunuz ortamda mazeret üreten değil, çözüm üreten, çalıştığı ortamı daha iyi yere götürmek için fırsatları kollayan, iş üreten, fikir üreten bireyler olmanız için çaba sarf ediyoruz ve bugün buradaki gençlerimiz zaten bunu başarabildiğini burada olarak kanıtladı.  Gençlerimizin gelecekte gerçekten çok başarılı işler yapacağına eminim. Öte yandan bu sene bizim için bir açıdan daha kıymetli. Bu yıl 25. yılımız. 25 yıl önceki mezunlarımızı gördükçe, onların iş hayatındaki iş yapış şekillerindeki başarılarını gördükçe gerçekten ne kadar doğru bir iş yaptığımızı görüyor ve gerçekten çok büyük mutluluk duyuyoruz. Gençlerin bu büyük başarılarını kutluyor ve onlara parlak bir gelecek diliyoruz. Genç Başarı Eğitim Vakfı olarak, gençlerin yenilikçi fikirlerine destek vermekten gurur duyuyoruz. Hep birlikte daha büyük başarılara imza atmaya devam edeceğiz.” derken,

GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın jüri üyeliğini Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Müdür Yardımcısı Emine Ceren Aybek, HP Enterprise EMEA Bölge Müdürü Esra Erol, Sefamerve Kurucu Ortak Metin Okur, EGİAD Genel Sekreteri Murat Çelik, L'OrealTürkiye Ülke İK Direktörü Murat Yüksel ve Koçfinans Genel Müdürü & Yönetim Kurulu Üyesi Y. Pınar Kitapçı yaparken,  özel ödül jüriliğini de HP Sürdürülebilirlik Müdürü Hande Baloğlu Toker Orhan Holding İnsan ve Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı / İcra Komitesi Üyesi Evrim Bayam, Manpower Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, ve  TFI TAB Food Investments Group CFO Furkan Ünal gerçekleştirdi.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz