Türkiye'de Gündem

Geleceğin sosyal girişimcileri yetişiyor

Kale Grubu'nun, sosyal girişimcilik ekosistemine destek vermek ve sosyal girişimcilerin yarattığı pozitif etkiyi çoğaltmak amacıyla hayata geçirdiği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın yedinci yılında ödül kazananlar açıklandı. Seçici Kurul'un 240 başvuru arasından yapılan değerlendirme sonucunda; Erken Aşama kategorisinde 'Mimbiosis', İleri Aşama kategorisinde 'PoiLabs', İş Birliği kategorisinde 'SistersLab & adesso Turkey', Gençlik kategorisinde ise 'Milu' ödül almaya hak kazandı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası09.06.2023
Geleceğin sosyal girişimcileri yetişiyor

Kale Grubu'nun, sosyal girişimcilik ekosistemine destek vermek ve sosyal girişimcilerin yarattığı pozitif etkiyi çoğaltmak amacıyla hayata geçirdiği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın yedinci yılında ödül kazananlar açıklandı. Seçici Kurul'un 240 başvuru arasından yapılan değerlendirme sonucunda; Erken Aşama kategorisinde 'Mimbiosis', İleri Aşama kategorisinde 'PoiLabs', İş Birliği kategorisinde 'SistersLab & adesso Turkey', Gençlik kategorisinde ise 'Milu' ödül almaya hak kazandı.

Kale Grubu'nun Kurucusu Dr. (h.c.) İbrahim Bodur'un değerlerini yaşatmayı ve sosyal girişimcilik ekosistemini destekleyerek yaratılan etkiyi büyütmeyi amaçlayan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın kazananları açıklandı.

Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği ve Gençlik kategorilerinde toplam 240 başvuru alınan ödül programında Seçici Kurul'un yaptığı değerlendirme sonucunda; Erken Aşama kategorisinde tekstil atıklarını %100 biyolojik olarak parçalanabilen, karbon negatif ve sürdürülebilir miselyum bazlı biyomalzemelere geri dönüştüren Mimbiosisİleri Aşama kategorisinde görme engelliler ve az görenlerin hayata daha eşit katılmaları için erişilebilirliği artıran bir iç mekan navigasyon teknolojisi sunan PoiLabsİş Birliği kategorisinde afetten etkilenen yazılımcı gençlerin güçlenmesi ve istihdama erişimi projesini adesso Turkey iş birliğiyle hayata geçiren SistersLabGençlik kategorisinde ise bireylerin, şirketlerin, derneklerin ve belediyelerin bir arada çevremizdeki sorunları çözdüğü bir sosyal medya uygulamasının kurucusu Milu adlı sosyal girişimler ödül almaya hak kazandı.

"DÜŞ BİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR"

Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay, ödül töreninde yaptığı konuşmada, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı ile her yıl sosyal girişimcilerin sesini daha yüksek düzeyde duyurmayı amaçladıklarını belirterek, "Başarısı tescillenen sosyal girişimcileri alkışlamakla kalmayıp düşüncelerini özgürce paylaşabilecekleri platformlar sunmak istiyoruz. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın yedinci yılında ödül alan sosyal girişimlerle de bastığımız topraklara değer katmak, dünyaya iyi bakmak için el ele vereceğiz. Dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için daha çok iş birliğine, daha çok düş birliğine ihtiyacı olduğu aşikar!" dedi.

"GENÇLERİ DUYMAKLA YETİNMEYİN, ONLARI DİNLEYİN"

Ödül programının gelişim sürecinde gençlerin kendilerine pusula olduğunu vurgulayan Zeynep Bodur Okyay, sözlerine şöyle devam etti: "Onlara ulaşmak, onları sosyal girişimci olma süreçlerinde yüreklendirmek, geliştirebilmek için pek çok adım attık. Boğaziçi Üniversitesi iş birliğinde kapılarını açtığımız Dünyasına İyi Bakanlar Akademisi ile geleceğin sosyal girişimci adaylarını yetiştirmek için kolları sıvadık. Dr. (h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ve Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı'nın desteği, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Gençlik Platformu iş birliğiyle See You Projesi kapsamında Büyükçekmece'deki 17 lisede sosyal girişimcilik kulübünün açılmasına vesile olduk. Yarattığımız bu sosyal etkiyle sosyal ekonomilerde gençlerin liderliği ve sosyal girişimci potansiyelleri üzerine bir farkındalık yarattığımıza inanıyorum. Dünyasına iyi bakmaya azmetmiş, daha güzel bir geleceği düşleyen gençler bizimle yalnızca bilgiyi, deneyimi değil umudu paylaşıyor. Herkese açık çağrı yapıyorum. Lütfen gençleri duymakla yetinmeyin, onları iyi dinleyin. Onlara güvendiğinizi dile getirmekle yetinmeyin, fırsat verin."

2 MİLYON TL'LİK HİBE PROGRAMI BAŞLATILDI

Kale Grubu, 6 Şubat depreminin ardından deprem bölgesinde yeniden bir gelecek inşa edebilmek için sosyal girişimcilerle iş birliği halinde çeşitli faaliyetlerde bulundu. Bu faaliyetler sırasında sosyal girişimlerin projelerini gerçekleştirmek için finansal destek vermek amacıyla İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Topluluk Destek Programı adıyla 2 milyon TL'lik bir hibe programı başlatıldı.

Ödül töreninde, 150 bin TL ila 300 bin TL arasında bütçe sağlanacak sosyal girişimler de açıklandı. Buna göre Erişilebilir Her Şey, Anlatan Eller, Tospaa, Blindlook, Roof Coliving ve Microfon, Joon & This is Mana isimli sosyal girişimler, deprem bölgesindeki gençleri ve çocukları desteklemek, sosyo-kültürel hayatı yeniden ayağa kaldırmak için Kale Grubu'nun desteğiyle farklı projeler hayata geçirecek.

SOSYAL GİRİŞİMCİLERE ÇİFTE ÖDÜL

Erken Aşama, İleri Aşama ve İş Birliği kategorilerinde birinci olan sosyal girişimcilere 150 bin liralık para ödülü verilirken Gençlik kategorisindeki birinciye ise 30 bin liralık para ödülünün yanı sıra Social Impact Award Türkiye 23 programına geçiş hakkı verildi. Ayrıca Türkiye'nin ilk çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral'ın öğrencilerinden seramik sanatçısı M. Tüzüm Kızılcan'ın imzasını taşıyan seramik tohum heykeli hediye edildi.

KAZANAN PROJELER

Erken Aşama Kategorisi- MIMBIOSIS

MIMBIOSIS, tekstil atıklarını yüzde 100 biyolojik olarak parçalanabilen, karbon negatif ve sürdürülebilir miselyum bazlı biyomalzemelere geri dönüştürerek birçok endüstride plastik köpüklerin yerini almasını sağlıyor. MIMBIOSIS malzemeleri üstün teknik özellikleriyle koruyucu paketleme, inşaat ve otomotiv sektörlerine hitap ederek farklı alanlarda kullanım imkânı sunuyor. MIMBIOSIS, performans, fiyat ve çevresel etkisiyle plastik köpüklerden ve diğer miselyum materyallerden ayrılarak, sürdürülebilir bir geleceği bugünden mümkün kılıyor.

İleri Aşama Kategorisi – PoiLabs

PoiLabs, görme engelliler ve az görenlerin hayata daha eşit katılmaları için erişilebilirliği artıran bir iç mekan navigasyon teknolojisi. Bu çözüm sayesinde görme engelli bireyler, hiç bilmedikleri mekanlarda özgürce dolaşabilirken, istedikleri yere adım adım yönlendirme alabiliyorlar. 20 kişilik ekibiyle İTÜ Arı 6 Teknokent ve Londra'daki ofislerinde faaliyet gösteren PoiLabs'in çözümleri; AVM, mağaza, havalimanı, metro, kütüphane, kültür merkezi, müze, belediye binası ve ofis gibi 150'den fazla alanda kullanılıyor.

İş Birliği Kategorisi- SistersLab x adesso Turkey

adesso Turkey ve SistersLab iş birliğinde yürütülen Afet Dayanışması Mentorluk Programı, 6 Şubat 2023 ve sonrasında meydana gelen depremlerden etkilenen ve yazılımla ilgilenen 150 üniversite öğrencisini; mentorluk, eğitim ve kariyer sohbetleri ile destekleyerek iş ve meslek hayatına giriş süreçlerine katkı vermeyi hedefleyen 4 aylık bir program. Afetten etkilenen 150 mentee ile alanında uzman gönüllü 150 mentor eşleştirilerek bir 'dayanışma' programı oluşturuldu. Menteelerin, uzman mentor desteğiyle bire bir görüşme yapması sağlanarak iş hayatına geçiş süreçleri destekleniyor. Aynı zamanda oluşturulan yüzde 50 kadın katılımcı kotasıyla eşitliği gözeten bir program yürütülüyor.

Gençlik Kategorisi- Milu

Milu, bireylerin, şirketlerin, derneklerin ve belediyelerin bir arada çevremizdeki sorunları çözdüğü bir sosyal medya uygulaması. Geleneksel sorun çözüm yöntemlerinin aksine çok daha çevik, şeffaf ve birlikte çalışan Milu'da kullanıcılar tarafından paylaşılan sorunlar yine kullanıcılar tarafından oylanarak gündeme getiriliyor. Ardından bu sorunlar gerekli kuruma iletiliyor, çözümler platforma ekleniyor ve kullanıcılardan geri bildirim alınıyor. Buna ek olarak da platformda paylaşılan sorunlara paralel hizmet veren şirketler de platformu 'çözüm ortağı' olarak dahil ediliyor. İTÜ Rektörlüğü ile yaptığı anlaşma gereği İTÜ'nün resmi sorun çözüm merkezi olarak hizmet veriyor ve kampüslerin iyileşmesini sağlıyor.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz