Gündem Koridoru

Garanti BBVA’dan hibrit enerji santrali finansmanı

Yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığı finansmanlarla öne çıkan Garanti BBVA, Beyçelik Elawan Renewables Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. ile rüzgâr ve güneş enerjisi santrali yatırımları için ek finansman sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeyle Yahyalı Rüzgâr Enerji Santrali yatırımı ve kapasite arttırımları kapsamında bankanın sağladığı finansman tutarı 145 milyon Dolara ulaşacak.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası15.11.2023
Garanti BBVA’dan hibrit enerji santrali finansmanı

Beyçelik Holding ve Japonya merkezli Orix Grubunun hissedarı olduğu İspanyol şirketi Elawan Energy ortaklığında alınan kararla 60 MW’lık hibrit güneş enerji santrali devreye alınacak ve 82.5 MW’lık kurulu güçle faaliyette olan rüzgâr enerji santralinin kapasitesi 91.5 MW’a yükseltilecek. Böylece, projenin toplam yatırım tutarı 180 milyon Doları aşacak.

 200 BİN TON KARBON SALINIMI ENGELLENECEK

Toplam kapasitesi 150 MW’ı aşacak olan projede 27 rüzgâr türbiniyle 108 bin güneş paneli birlikte çalışacak ve yılda 380 milyon kWh’lik yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi gerçekleştirecek. Tam kapasiteyle faaliyete geçince Türkiye’nin enerji ithalatının azaltılmasına katkı yapacak olan santral yıllık yaklaşık 200 bin ton karbon salınımını engelleyecek.

 TÜRKİYE’NİN NET HEDEFİ SIFIR KARBON

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “Garanti BBVA olarak, Türkiye’nin net sıfır karbon hedefine ulaşmasına katkı sağlayacak projelerin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projeyi finanse ederken uluslararası ortaklı bir şirketle çalışarak bu alanda ne kadar güçlü olduğumuzu bir kere daha gösterdik. Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığı yenilenebilir enerji sektöründe müşterilerimize finansman çözümleri sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Şirket Haberleri
Yorum Yaz