Gündem Koridoru

Galataport İstanbul'un belgeseli yayınlandı

Kapılarını açtığı günden bu yana bölgeye hem ekonomik hem de kültürel değer katan Galataport İstanbul’un 'Dünyaya Denizden Açılan Kapı' belgeseli yayınlandı. 1 Nisan Cumartesi 21:00'da ilk kez NTV ekranlarında ve ntv.com.tr'de gösterilen belgesele büyük talep oldu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası03.04.2023
Galataport İstanbul'un belgeseli yayınlandı

Kapılarını açtığı günden bu yana bölgeye hem ekonomik hem de kültürel değer katan Galataport İstanbul’un 'Dünyaya Denizden Açılan Kapı' isimli belgeseli yayınlandı.

2022 yılında uluslararası arenada “yılın limanı” ödülüne layık görülen Galataport’un, çekimi 8 yıl süren belgeseli 1 Nisan Cumartesi günü gösterime sunuldu.

Dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminaline sahip olan Galataport İstanbul’un yapım hikayesi “Dünyaya Denizden Açılan Kapı” adını aldı.
8 sene saatlerce süren yapım çalışmaları, önemli röportajlar ve çarpıcı görüntüler harmanlanarak ortaya çıkarılan belgeselde büyük bir mühendislik hikayesi hayat buldu. Boğaziçi, Marmara ve Haliç'in birleştiği noktada yer alan Galataport İstanbul'un bölgeyi nasıl şekillendirdiği esnafa ve ziyaretçilerine neler kattığı gibi konular da belgeselde yer aldı.

Yağız Şenkal tarafından hazırlanan yapımda Tophane Saat Kulesi, Merkez Han, Çinili Han, Paket Postanesi gibi geçmişe meydan okuyan yapıların tüm restorasyon süreçleri anlatıldı. Galataport İstanbul, aynı zamanda 2022 yılı Eylül ayında İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen Seatrade Cruise Med fuarı kapsamında gerçekleştirilen, Seatrade Cruise Awards’ta"Yılın Limanı" ödülüne layık görülmüştü.

"Galataport İstanbul 'Dünyaya Denizden Açılan Kapı' Belgeseli"nin online tanıtım videosu buradadır.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz