Yazarlar

Fitch, ABD'nin notunu düşürdü

Dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD'nin notu düştü. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'nin notunu AAA'dan AA+'ya indirdi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası02.08.2023

Dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD'nin notu düştü. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'nin notunu AAA'dan AA+'ya indirdi.

Enflasyon sarmalından kurtulamayan ABD'ye bir kötü Haber de kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten geldi. Fitch, ABD'nin kredini notunu AAA'dan AA+'ya indirdi. Kredi notunun görünümünü ise "durağan" olarak belirledi.

Fitch kararını, ABD'li senatörlerin borç tavanı anlaşmasını son dakikaya kadar müzakere etmesi ve ülkeyi temerrüde düşürme riskini almasından sonra verdi.

Fitch, ABD'de son 20 yılda yönetişimin bozulduğunu açıklarken not indiriminin ilk sinyallerini de Mayıs ayında işaret etmişti.

BEYAZ SARAY KARARA KARŞI ÇIKTI

ABD'nin notunu daha önce S&P de AAA'dan çıkarmıştı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise Not indiriminin keyfi olduğunu öne sürdü.

Beyaz Saray da karara karşı çıktığını belirtti. Bu karara kesinlikle ABD yönetiminin katılmadığını beyan etti. Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre "Başkan Biden'ın dünyadaki herhangi bir büyük ekonominin en güçlü toparlanmasını sağladığı bir anda ABD'nin notunu düşürmek gerçekliğe meydan okuyor" ifadelerini kullandı.

Dünyada Gündem
Yorum Yaz