Yatırım

Fintech pazarının yeni, sade, basit ve kazançlı hali

Değişen dünyaya ayak uydurmak sadece somut maddelerin farklılaşmasıyla olmuyor. Dijitalleşme süreci artık cebimizdeki paraya da dokunmaya başladı. Bu anlamda da DeFi platformları ve blockchain tabanlı şirketler başka bir para yönetme şekli öğretti bizlere. Geleceğin modeli olduğuna inanan kitleyle birlikte büyüyen ve ivme kazanan bu platformlar, Türkiye pazarında da oldukça fazla katılımcıya ulaştı.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.02.2023
Fintech pazarının yeni, sade, basit ve kazançlı hali

Değişen dünyaya ayak uydurmak sadece somut maddelerin farklılaşmasıyla olmuyor. Dijitalleşme süreci artık cebimizdeki paraya da dokunmaya başladı. Bu anlamda da DeFi platformları ve blockchain tabanlı şirketler başka bir para yönetme şekli öğretti bizlere. Geleceğin modeli olduğuna inanan kitleyle birlikte büyüyen ve ivme kazanan bu platformlar, Türkiye pazarında da oldukça fazla katılımcıya ulaştı.

Kripto para ve blockchain konusunda gelişen bir pazar olan ve katılımcı sayısı olarak da dikkatleri üzerine çeken Türkiye, fintech sektöründeki oyuncuların iştahını kabartıyor. Bu konuda da Block Earner Kurucu Ortağı Çağlayan Karaboğa, Türkiye’yi Avustralya merkezli kurduğu şirketi için kıymetli bir nokta olarak gördü ve yatırımını ülkemize getirdi. Türkiye’yi ilk kez basit bir ara yüzle tanıştıracaklarının altını çizen Karaboğa, bizlere fintech konusuyla ilgili de önemli bilgiler verdi…

Block Earner’ın finansal uygulama ekosistemindeki yerinden ve kısaca nasıl bir
teknoloji olduğundan bahsedebilir misiniz?

Block Earner, kullanıcılarına global blockchain finans dünyasına ve DeFi platformlarına tek hesapla ve basit arayüz ile kolay ve direkt erişim sağlayan blockchain tabanlı yeni nesil bir fintech şirketidir. Avustralya’da kurulmuş, lisanslı ve regüle bir fintech olan Block Earner, Türkiye’deki faaliyetlerine Temmuz ayı itibariyle başladı. Firmamız, finansın geleceğinde büyük öneme sahip olması beklenen merkeziyetsiz finans sistemini (DeFi) ve blockchain tabanlı finansal uygulamaları herkes için erişilebilir ve güvenli kılıyor. Buradan yola çıkarak da Block Earner, geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Coinbase Ventures’ın liderlik ettiği ve Avalanche’ın kurucusu Emin Gün Sirer’in de aralarında olduğu, sektörün önemli yatırım şirketleri ve melek yatırımcılardan 6,4 milyon Avustralya Doları (yaklaşık 80 milyon TL) yatırım aldı. Block Earner; kullanıcılarına geleneksel finanstaki birikim hesaplarına benzer bir model ile TL ile ABD Doları tabanlı USDC, altın rezervi tabanlı Paxos Gold ve diğer kripto varlıklarına yatırım yapma ve bir birikim hesabı gibi bu varlıklar üzerinden sabit getiri elde etme imkanı sunuyor.

Yeni nesil Fintech şirketi tanımlaması tam olarak nedir? Ne anlamalıyız bu kavramdan?

FinTech'ler, yeni teknolojilerin kullanımıyla finans alanında yenilikçi çözümler sunan şirketler veya start-up'lardır. Bu şirketler, kolay ve rahat kullanımları ile öne çıkan müşteri odaklı mobil hizmetlerle mevcut finansal modellere katkı sağlıyor. Biz de global blockchain finans dünyasına ve DeFi sistemine yeni nesil teknolojimiz ile kolay ve direkt erişim imkanı sunuyoruz.

HESAPLARA PARA YATIRMAK BİRKAÇ DAKİKA

Block Earner olarak sizler kullanıcılara ne gibi hizmetler sunacaksınız? Ya da siz neyi farklı yapacaksınız rakiplerinize kıyasla?

Block Earner, geleneksel finansal alternatiflere kıyasla blockchain teknolojisinin avantajları ile daha yüksek getiri elde etmenizi sağlayan bir yatırım aracıdır. Türkiye’de ilk kez; basit bir arayüz aracılığıyla, Block Earner kullanıcıları hesaplarına birkaç dakika içinde TL yatırabilecek ve daha sonra kullanıcıların tercihlerine göre, platform üzerinden TL’yi dijital dolar, dijital altın veya bitcoin, ethereum gibi kripto varlıklara çevirip birikim hesaplarına yatırım yapabilecekler. Örneğin; dijital dolar hesabı seçen kullanıcılar TL’yi ABD Doları ile birebir sabitlenmiş, düzenlenmiş ve rutin olarak denetlenen bir dijital sabit para olan USDC’ye dönüştürebilecek. Kullanıcılar USDC ile ilgili teknik bilgi gerekmeksizin blockchain finansa veya merkeziyetsiz finansın (DeFi) önde gelen uygulamaları Aave, Compound’a direkt erişim sağlayarak getiri kazanabilecekler. İnsanlar paralarının değerini korumak ve daha güvenilir kanallar aracılığıyla gelirlerini artırmak için araştırmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda da coin işlemleri ve kripto alanına büyük ölçekte bir yönelme var. Fakat kullanıcılar aldıkları coinlerin inşa ettikleri sistemleri genellikle hiç kullanamıyorlar. Çoğu kullanıcı için bu şekilde yatırım yapmak hem karmaşık hem de aşırı dalgalanmalardan dolayı yüksek riskli olabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak ve detaylı risk analiziyle seçilmiş ürünlere erişmek için oluşturduğumuz Block Earner’da odağımız ana parayı USDC ve Paxos Gold gibi karşılık olarak ABD Doları ve külçe altın tutulan ve düzenli denetlenen varlıklarda güvende tutup, dikkatlice seçilmiş blockchain uygulamalarıyla getiri sağlamak. Risk/ getiri dengesini gözeterek daha fazla risk almak isteyen kullanıcılarımıza da USDC ve Paxos Gold yanında, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklara da erişim ve üzerine ek getiri sunan ürünlerimiz de pazardaki yerini alacak.

TÜRKİYE AVRUPA’NIN MERKEZ ÜSSÜ OLACAK

Avustralya merkezli bir şirket olarak Türkiye pazarına giriş yapıyorsunuz. Türkiye pazarı bu anlamda nasıl bir alan? Nasıl bir potansiyele sahip?

Geçtiğimiz yıl Avustralya’da hizmete başlayan Block Earner, sunduğu getiri seçenekleri ile binlerce Avustralyalı tarafından alternatif yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandı. Ortağım Jordan Momtazi ve ben, 10 yıldır blokchain finans konusunda tecrübeye sahibiz. Kişisel olarak sahip olduğum mesleki birikimi Avustralya’dan sonra ilk olarak kendi ülkeme aktarmak istedim. Türkiye'nin zamanında yakalamış olduğu birkaç büyük teknoloji dalgası var, bunlardan biri de blockchain teknolojisi. Türkiye, pazar büyüklüğü ve kullanıcı adaptasyonu anlamında, dünya sıralamasında çok önemli bir yere sahip. Block Earner ile Türk kullanıcıların karşısına ilk etapta dijital ABD Doları, dijital altın ve kripto varlıklar üzerinden sabit getiri alabilecekleri yeni nesil birikim hesaplarıyla çıkıyoruz. Bu, Türkiye'de bir ilk olacak. Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyeli kullanarak orta vadede Avrupa pazarına giriş yapmak için Türkiye’yi merkez üs olarak konumlandıracağız.

Block Earner’ın kullanıcılarına sunacağı DeFi (merkeziyetsiz finans) platformlarına erişim hizmeti hakkında bilgi verebilir misiniz?

Block Earner ile geleneksel finansın da geleceği olarak tanımlanan DeFi platformlarını herkes için erişilebilir kılıyoruz. Kullanıcılarımızın önde gelen DeFi platformları Aave ve Compound’a erişimlerini sektör lideri cüzdan uygulaması Fireblocks güvenliği ile sağlıyoruz. “Türkiye’de ilk kez; basit bir ara yüz aracılığıyla, Block Earner kullanıcıları hesaplarına birkaç dakika içinde TL yatırabilecek ve daha sonra kullanıcıların tercihlerine göre, platform üzerinden TL’yi dijital dolar, dijital altın veya bitcoin, ethereum gibi kripto varlıklara çevirip birikim hesaplarına yatırım yapabilecekler. Örneğin; dijital dolar hesabı seçen kullanıcılar TL’yi ABD Doları ile birebir sabitlenmiş, düzenlenmiş ve rutin olarak denetlenen bir dijital sabit para olan USDC’ye dönüştürebilecek.” Dijitalleşmenin hayatımızın her alanını kapsadığı günümüzde, özellikle finansal sistemlere rahat erişebilmek büyük önem arz ediyor. Belirli bir çoğunluğun bu kapsamdaki beklentisi de kolay bir ara yüz oluyor. Block Earner olarak kullanıcılarımızın bu platformlara erişimlerini güvenli şekilde ve basit bir arayüz ile sağlıyoruz.

Söyleşi
Analiz
Yatırım
Finans Dünyası
Yorum Yaz