Yazarlar

Ferrero'dan Fındık bahçeleri için ‘Model Bahçeler’ projesi

Ferrero Fındık, Türkiye’de fındık sektörünün modernizasyonuna ve değer zincirinin her yönüyle geliştirilmesi sürecinde atılacak adımlara destek olma hedefiyle Ferrero Değerli Tarım (FFV) sürdürülebilirlik programını uygulamaya devam ediyor.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.06.2023
Ferrero'dan Fındık bahçeleri için ‘Model Bahçeler’ projesi

Ferrero Fındık’ın 2017 yılından itibaren Karadeniz geneline yayılmış 52 model bahçede gerçekleştirdiği etkinliği kanıtlanmış iyi tarım uygulamaları ile fındık kalitesinde bugüne kadar yaklaşık yüzde 60 artış gözlendi.

FINDIK ÜRETİCİLERİNE DESTEK

Ferrero Fındık, Türkiye’de fındık sektörünün modernizasyonuna ve değer zincirinin her yönüyle geliştirilmesi sürecinde atılacak adımlara destek olma hedefiyle Ferrero Değerli Tarım (FFV) sürdürülebilirlik programını uygulamaya devam ediyor. Programın ‘Çevrenin Korunması ve Sürdürülebilirlik İş Modeli’ başlığı kapsamında FFV saha uzmanları, etkinliği kanıtlanmış olan iyi tarım uygulamalarını ve yenilikçi zirai çözümleri Karadeniz Bölgesi geneline yayılmış olan ve tamamı fındık üreticilerine ait 52 model bahçede 2017’de bu yana uygulamaya koyarak, yaygınlaşmasını destekliyor.

ÜRETİCİ DOĞRU TARIM TEKNİKLERNİN FAYDASINI GÖRÜYOR

Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsı Akın, “Sahada danışmanlık ve eğitim gibi hizmetlerle iyi tarım uygulamalarını üreticilere aktarırken, aynı zamanda en iyi uygulama örneklerini model  bahçelerimizde ortaya koyuyoruz. Üreticiler, sürdürülebilirliği de destekleyen doğru tarım tekniklerinin somut faydasını bizzat gözlemleme imkanına sahip oluyor. Projenin devreye girdiği 2017 yılından bugüne iyi tarım uygulamaları yapılan bahçe büyüklüğü her yıl artarak devam etti. Ferrero Değerli Tarım sistemine kayıtlı 7000 fındık üreticisi yakın köylerindeki Model Bahçeler sayesinde iyi tarım uygulamalarını her gün bizzat gözlemleyerek kendi bahçelerinde de uygulamaya koyuyor. Ulaştığımız fındık üreticisi sayısı çevre köyleri de eklediğimizde bu sayının çok daha üzerine çıkıyor. Fındık değer zincirinin iyi tarım uygulamaları ile gelişmesini sağlayacak, etki alanımızı daha da genişletecek dijital imkanları devreye alıyoruz” diye konuştu.

DENEYİMLEME VE ÜRETİM YAPMA İMKANI

Model bahçelerde sunulan zararlı ve hastalık yönetimi, bitki besleme, hasat ve budamaya yönelik eğitim ve uygulama desteği sayesinde, fındık üreticileri bahçe sağlığını iyileştirme, fındığın kalitesini artırma, hastalık ve zararlılarla ilaçlı mücadelede azalma, bahçenin kurumasını önleme, gübrenin etkinliğini artırma, dalların zarar görmesini önleme, maliyeti azaltma gibi faydalar elde ediyor. Zirai tarım uzmanlarıyla birlikte uygulayarak deneyimleme ve üretim yapma imkanına kavuşan fındık üreticilerinin kazanımları, bölgedeki diğer üreticilere örnek teşkil ederek iyi tarımın yaygınlaşmasına da katkıda bulunuyor.

FINDIK KALİTESİNDE ARTIŞ

Model Bahçeler projesi ile fındık üreticilerinin bahçelerinde hasat sonrası yaprak gübresi ile topraktan kalsiyum nitrat uygulamalarını ilk kez kullanmaya başladığı kaydedildi. Fındığın kalitesinin artmasına ve bahçe sağlığının iyileşmesine etki eden hasat sonrası yaprak gübresi uygulanan bahçe büyüklüğü, 2021-22 döneminde 230 bin dekarı aşarken, topraktan kalsiyum nitrat uygulanan bahçe büyüklüğü ise 220 bin dekarı aştı. Model bahçelerde gerçekleştirilen iyi tarım uygulamaları sayesinde urlu ve çürük fındık oluşumunda yaklaşık yüzde 60 azalma olurken, bunun sonucunda fındık kalitesinde yaklaşık yüzde 60 artış kaydedildi.

Şirket Haberleri
Yorum Yaz