Yazarlar

Fed faiz kararına saatler kaldı

Amerika Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün belli olacak. Sözlü yönlendirmelerin fiyatlanmalar üzerinde etkili olması beklenirken yatırımcının gözü altın, Dolar ve tahvil piyasalarında. Uzmanlara göre Fed’in şahin bir duruş sergilemesi halinde altın ve gümüş gibi kıymetli madenler baskılanacak. Altın ve Dolar piyasaları nasıl etkilenecek?

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası20.09.2023
Fed faiz kararına saatler kaldı

Amerika Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün belli olacak. Sözlü yönlendirmelerin fiyatlanmalar üzerinde etkili olması beklenirken yatırımcının gözü altın, Dolar ve tahvil piyasalarında. Uzmanlara göre Fed’in şahin bir duruş sergilemesi halinde altın ve gümüş gibi kıymetli madenler baskılanacak. Altın ve Dolar piyasaları nasıl etkilenecek?

Küresel piyasalar bugün Türkiye saatiyle 21:00’da açıklanacak olan Fed faiz kararlarında. Altın, Dolar ve petrol piyasalarını yakından ilgilendiren faizlerin bu toplantıda sabit bırakılması bekleniyor. Beklentiler Fed’in yıl bitmeden 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapması ve faiz indirimlerine 2024 yılının ikinci yarısından itibaren başlaması yönünde.

POWELL’İN YÖNLENDİRMELERİ ETKİLİ OLACAK

Ekonomi Gazetesi’nden Şenay Zeren’in haberine göre, konuya dair açıklama yapan ALB Yatırım Başekonomisti Doç.Dr. Filiz Eryılmaz, şunları kaydetti: Piyasa faiz kararı ile birlikte aynı anda açıklanan faiz karar metninde dolaylı da olsa “durmaya” yönelik sözlü yönlendirmeler olup olmayacağına odaklanacak. Yine faiz kararı ile aynı açıklanan ve her üç ayda bir revize edilen ekonomik projeksiyonlarda, ekonomik büyüme rakamlarında yapılan revizyonlardan, Fed’in resesyon olasılığı hakkında son düşüncelerini öğreneceğiz.

Projeksiyonlardaki enflasyon tahminleri ise, Fed’in enflasyonun gidişatına ilişkin öngörülerine dair önemli ipuçlarının yanı sıra; nokta grafikten de hem bu yıl içinde ek bir faiz artışı öngörülüyor mu, hem de önümüzdeki yıl Fed üyelerinin ağırlıklı olarak faiz indirimlerine ne zaman başlayabileceklerine dair önemli ipuçları elde edilecek. Bu bağlamda Powell’ın konuşmasına kadar olan sürede ana fiyatlamaları, ağırlıklı olarak ekonomik projeksiyonlar ve daha özelde nokta grafik tahminleri belirleyebilir.

Ardından gözler elbette Powell’da olacak. Powell’ın konuşmalarından piyasa, özellikle yılın geri kalanında ek bir faiz artışı olasılığının ne kadar güçlü olduğunu anlamaya çalışacak. Bu bağlamda Powell’dan “faiz artışlarında durma noktasında olunduğuna dair bir mesaj” mı yoksa son dönemlerde olduğu gibi “ek bir faiz artışına açık kapı bırakan, veri bağımlı sürecin devamına ilişkin vurguların tekrarı” mı gelecek, takip edilecek.

AÇIKLAMALAR ŞAHİN TONDA GELEBİLİR

Gelelim tahminlerimize; ilk olarak faiz karar metninde faiz artışında durma noktasında olunduğuna dair doğrudan ya da dolaylı bir sözlü yönlendirme olacağını düşünmüyorum. Faiz karar metninin ek bir faiz artışına açık kapı bırakmaya devam edeceğini düşünüyorum. 

Bu bağlamda nokta grafikte de bu seneye ilişkin ek bir faiz artışı tahminin geleceğini düşünüyorum. Powell’ın konuşmasında ise son toplantılardaki şahinlik tonunu korumaya devam edeceği kanaatindeyim. Bu bağlamda enflasyonda düşüşler olumlu olsa da kat edilmesi gereken bir yol olduğu vurgusu ön planda olabilir. Haliyle Powell’ın konuşması da veri bağımlı sürecin devam edeceğini vurgulayan ve ek faiz artışını tamamen dışlar nitelikte olmayabilir.

ALTIN VE GÜMÜŞ BASKILANACAK

Kısacası piyasa beklentilerine göre şahinlik dozu daha yüksek bir Fed olma ihtimalini daha güçlü görüyorum. Eğer gerçekleşmeler bu yönde olursa, piyasanın Fed’i şahin algılayıp bu yönde fiyatlaması söz konusu olabilir ve böylesi bir senaryoda dolar endeksi ve ABD 10 yıllık ve 2 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş hem endeksleri hem de başta altın ve gümüş olmak üzere kıymetli madenleri baskılamaya devam edebilir. 

ONS ALTIN KRİTİK SEVİYELERİN ALTINA DÜŞEBİLİR

Şahin fiyatlama olması durumunda dolar endeksinde 105.3 direncinin ve yine ABD 10 yıllıklarında 4.33 direncinin kırılıp bu seviyeler üstü tutunma piyasalar üzerindeki baskıyı önemli derecede artırabilir. Bu durumda ons altında, 1900 doların da altına sarkmalar gündeme gelebilir.

Beklentimin aksine piyasanın Fed’i daha güvercin algılaması durumunda “Fed artık durdu” fiyatlamasının gündeme gelmesi ile dolar endeksinde 103 seviyesine doğru geri çekilme ve yine tahvil getirilerindeki gevşeme ile endekslerde ve kıymetli madenlerde yükseliş ivmesi ve rahatlama görülecektir. Bu durumda ons altın tarafında 1970, sonrası 1990 dolar seviyesine doğru yükselişler görülebilir.

Gündem Koridoru
Yorum Yaz