Yazarlar

EYODER’de başkanlık seçimi gerçekleşti!

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği’nin (EYODER) 13. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü bir kez daha başkan seçildi. Yeni dönem hedefleri hakkında bilgi veren Ünlü, yurt dışından alınan eğitim sertifikalarının Türkiye’de de verilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası31.05.2023
EYODER’de başkanlık seçimi gerçekleşti!

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği’nin (EYODER) 13'üncü Olağan Genel Kurulu’nda mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü bir kez daha başkan seçildi. Yeni dönem hedefleri hakkında bilgi veren Ünlü, yurt dışından alınan eğitim sertifikalarının Türkiye’de de verilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Enerji verimliliği sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği’nin (EYODER), 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda EYODER Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Onur Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı. Yeni yönetim kurulu ilk toplantısında, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü’yü bir kez daha başkan seçti. Yeni yönetimde başkan yardımcılığı görevini, bir önceki dönemde olduğu gibi Dr. Kubilay Kavak ve Prof. Dr. Sermin Onaygil üstlendi. Geçtiğimiz dönemin yönetim kurulu üyelerinden Yasemin Somuncu ise yeni dönemde Genel Sekreter olarak çalışmalarını sürdürecek.

"SEKTÖR OLARAK BRLİKTE HAREKET ETMEYİ BAŞARDIK"

EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü, seçimin ardından yaptığı konuşmada geçmiş dönem faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 2021 yılında göreve geldiklerinde ‘Sürdürülebilir Büyüme için Hep Birlikte’ mottosuyla hareket etmeyi vadettiklerini hatırlatan Ünlü, “Aradan geçen iki yılda bunu tesis etmeyi başardık. EYODER artık yalnızca enerji hizmet şirketlerini değil bu alanda faaliyet gösteren teknik danışmanlıktan finans ve sigortaya kadar pek çok şirketi kapsayan, çeşitliliğini artıran ve kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atan bir STK haline geldi. Faaliyet gösterdiğimiz enerji, çok geniş kapsamlı, ülkemiz ve dünya için kritik öneme sahip bir sektör. Biz de bu yaklaşımla farklı sektörlerden şirketlerle ve onların çatı kuruluşları olan STK’lar ile iş birliği yaparak, iletişimimizi ve iş birliğimizi artırdık. Geride bıraktığımız dönemde bizim adımıza önemli başarılardan biri de yurt içi ve yurt dışından sektör temsilcilerini buluşturduğumuz ‘Gelecek Verimlilikte’ temalı kongremiz oldu” dedi.

“YURT DIŞINDAN ALINAN EĞİTİM SERTİFİKALARINI ARTIK TÜRKİYE’DE VERECEĞİZ”

Yeni dönem hedeflerini de açıklayan Ünlü şöyle devam etti; “Geçmiş dönemde önceliklerimizden biri olan kurumsallaşma alanındaki çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz. Bu kapsamda üye ağımızı genişletirken, profesyonel kadrolarla çalışacağız. Yine geçen dönem olduğu gibi sektör temsilcilerimizin iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve akademi ile bir araya gelmesine devam edeceğiz. Kongremizi geleneksel hale getirmek için de çalışmalara başladık. Bu dönemki en yeni ve öncelikli hedeflerimizden biri ise uluslararası sertifikalı eğitim programları düzenlemek olacak. Bilindiği üzere bu eğitimler yurt dışında yapılıyor. Artık sektör temsilcilerimiz başta ölçme ve doğrulama ile proje finansmanı olmak üzere pek çok konudaki eğitimi ülkemizde alabilecek. Bunun için çalışmalarımıza başladık. Eğitimler ve sertifikalar, üye yapımızın kapasitesinin gelişmesine ve üyelerimizin uluslararası pazarlara daha fazla açılmasına da büyük katkı sağlayacak.”

“ENERJİ HEDEF BELİRLENMESİNDE KRİTİK BİR SORUMLULUĞUMUZ VAR”

EYODER’in enerji verimliliğinin önemini ve bunun Türkiye’ye sağlayacağı faydaları kamuoyuna duyurmaya devam edeceğini söyleyen Ünlü, “Gündemimizde olan bir diğer kritik konu da İkinci Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na katkı sağlamak. Dolayısıyla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına başlarken, bunun ilk beş yılındaki enerji hedeflerinin belirlenmesinde kritik bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Burada ülke hedefleri için oluşturulacak politika setlerinde enerji verimliliğinin önemini ve gerekliliğini ortaya koymayı hedefliyoruz. Çünkü ülkemiz enerji verimliliği konusunda çok ciddi bir potansiyel barındırıyor. Tüm dünyada yeşil ekosistem konuşulurken biz de ülkemizin enerji verimliliği alanında dünyaya liderlik yapan bir konuma yükselmesi için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

EYODER Yönetim Kurulu

Onur Ünlü                                   Başkan

Dr. Kubilay Kavak                        Başkan Yardımcısı

Prof. Dr. Sermin Onaygil             Başkan Yardımcısı

Arzu Gürkan                                Sayman

Onur Günduru                             Yazman

Ekrem Erkut                                Üye

Hakan Olcay                                Üye

Mustafa Güngör                          Üye

M. Serkan Emin                           Üye

Yasemin Somuncu                       Genel Sekreter

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz