Yazarlar

Eylül 2023 kira zam oranı belirlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ağustos ayı enflasyon rakamları belli oldu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası04.09.2023
Eylül 2023 kira zam oranı belirlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ağustos ayı enflasyon rakamları belli oldu. Enflasyon oranlarının TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte işyerleri için kira artış oranı da netlik kazanmış oldu. İşte eylül ayında kira sözleşmesini yenileyecek kiracılar için de 2023 eylül ayı işyeri kira artış oranı ve kira zammı hesaplama bilgileri...

Ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca kira için artış oranı da belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları belli oldu. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 58,94, aylık yüzde 9,09 oldu. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık yüzde 49,41, aylık yüzde 5,89 arttı.

Kira sözleşme yenileme tarihi eylül olan kiracılar için oran netleşti.

KONUTLARA UYGULANAN SINIRLAMA İŞYERLERİNDE GEÇERLİ DEĞİL

Konutlar için uygulanan kira zam sınırlaması işyerleri için geçerli değil. İşyerleri için ise kira zammı normalde 12 aylık enflasyon verilerine göre belli oluyor. Eylül ayında sözleşme yenileyecekler için artış hesaplama şu şekilde olacak:

EYLÜL AYI İÇİN KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

Enflasyon aylık yüzde 9,09 yıllık yüzde 58,94 oldu. İş yerlerine yapılacak kira zammı oranı ise yüzde 56.2 oldu.

İŞYERİ KİRA HESAPLAMA

Mevcut Kira Bedeli: 10.000,00 TL

Kira Artışı Yapılacak Ay: Ağustos 2023

Girdiğiniz Artış Oranı: yüzde 57,45

Kira Artış Tutarı: 5.745,00 TL

Aylık Yeni Kira Tutarı: 15.745,00 TL

Yıllık Yeni Kira Tutarı: 188.940,00 TL

KONUTTA KİRA ZAM SINIRI DEVAM EDİYOR

Kira zammı normalde 12 aylık enflasyon verilerine göre belli oluyor. Kira artış oranın hesaplamalarında enflasyon oranı, bir sonraki ayın kira artış miktarı belirlemede etkendi. Ancak geçen yıl ocak ayından bu yana durdurulamayan bir noktaya gelen ev kiraları için düzenleme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YÜZDE 25 ARTIŞ ORANI AÇIKLAMASI

Kira artışı ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Fahiş kira artışlarına karşı geçen sene devreye aldığımız üst sınır uygulaması bu tedbirlerden biriydi. Konut kira sözleşmelerinde artırım oranı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştır. Temmuz ayında yenilenecek konut kira sözleşmeleri için de aynı sınır uygulanmaya devam edecektir.” şeklinde belirtti. Buna göre; Yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz