Ana Sayfa Etiketler Ihracat

Etiket: ihracat

Hazır giyim yeni yıl ihracatından umutlu

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Avrupa’daki resesyon, enerji krizi, Rusya- Ukrayna savaşına ve parite kaybına rağmen 2021 yılındaki performansını koruyarak 2022 yılını 1 milyar 472 milyon dolar ihracatla geride bıraktı.

20 milyar dolarlık ihracat için 5 adım

2022 yılında geçen yıla göre yüzde 16,4 artışla 14,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “2022 yılını güzel bir şekilde kapattık. Ancak sektör olarak 20 milyar dolar ihracat yapabilecek kapasiteye sahibiz." dedi.

Mobilya sektörü 2022’de ihracatını yüzde 11,2 artırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2022 yılına ait ihracat rakamlarını açıkladı. Ekonomide büyümesini sürdüren Türkiye’nin ihracatı 2022 yılında yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Son yıllarda ihracat pazarlarını çeşitlendirmeye yönelik faaliyetlerini hızlandıran mobilya sektörü ise yakaladığı istikrarla yüzde 11,2’lik artış sağlayarak 4,7 milyar dolarlık ihracata ulaştı. Açıklanan rakamlar üzerine değerlendirmede bulunan Mobilya Dernekleri Federasyonu MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “İhracatta iyi bir ivme yakaladık, bunu 2023 yılında da sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

İnci Gold yeni tasarımlarını İtalya’da tanıtıyor

İnci Gold, dünyanın en lüks fuarı İtalya’daki Vicenzaoro Jewellery Show’da en yeni tasarımlarını dünyaya tanıtıyor. İnci Gold Genel Müdürü Cüneyt Kurtulmuş, “İki yıldır devam eden Pandemi, pek çok sektörde olduğu gibi altın ve kuyumculuk alanında da durgunluğa neden olmuştu. Vicenzaoro’da iki yıldır sergilemeyi beklediğimiz pek çok ürün gamımızı ziyaretçilerle buluşturmanın heyecanı içindeyiz. İtalya’da dünyanın dört bir yanındaki temsilcilerimizle bir araya gelecek ve 2023 ihracat turumuzu buradan başlatacağız” dedi.

Medikal üretimde hedef sıfır ithalat

Bimed; yeni döneme yeni yatırımlarla giriyor. Yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla İstanbul Hadımköy'de hayata geçirecekleri yeni fabrikanın 6-7 ay sonra tamamlanacağını belirten Bimed Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, “2023'te hedefimiz medikal sektörümüze yatırımlar yaparak, ithalatın tamamını engellemek şeklinde olacaktır." dedi. Mertöz, 2022 yılında teknolojik ürünler üretmeleri nedeniyle negatif ve olumsuz bir yıl geçirmediklerini hatta döviz bazlı olarak yüzde 20 büyüdüklerini ifade etti.

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmalarının ikincisi Gaziantep’te yapıldı

 Garanti BBVA, Türkiye'yi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla düzenlediği "İhracatta Sürdürülebilir Gelecek" etkinliğinin ikincisini Gaziantep'te gerçekleştirdi.

Mobilya sektörü hedefine koşuyor

Üretim hacmini artıran Türkiye mobilya sektörünün ihracat pazarını derinleştirmeye yönelik faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiğini belirten MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “2022 yılını 4.7 milyar dolarlık ihracat ile kapattık. Hedefimiz Türk mobilyasının marka değerini artırmak. IIFF – İstanbul Mobilya Fuarı’nın da katkısıyla 2023 yılının tamamında 6 milyar dolarlık bir ihracat öngörüyoruz. Pazar çeşitliliğimizi üst seviyeye taşıyarak ihracatımızı 10 milyar dolar seviyesine taşıyacağız” dedi.

İnşaat malzemeleri ihracatı 2,57 milyar dolar oldu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) her ay hazırladığı Dış Ticaret Endeksi’nin Kasım 2022 sonuçlarını açıkladı. Endekse göre inşaat malzemeleri sanayisinde kasım ayında 2,57 milyar dolarla yılın en düşük aylık ihracatlarından biri gerçekleşti.

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi aralıkta 48,5 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta 48,5 olarak gerçekleşti. Kasımda 47,8 olan endeks, aralıkta 48,5'e yükselse de Türk imalatçıların ihracat koşullarında yavaşlamanın sürdüğü yönünde sinyal verdi.

Almanya’da ihracatta rekor kırıldı

Türkiye'nin Almanya'ya ihracatı, 2022'de önceki yıla göre yüzde 6,9 artarak 18 milyar 910 milyon dolara yükseldi. Geçen yıl Almanya'ya en fazla ihracatı 4 milyar 390 milyon dolar ile otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi.