Ana Sayfa Etiketler Ihracat

Etiket: ihracat

Türkiye’nin gıda devi Konya Şeker

İstanbul Sanayi Odasının ’’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2022 yılı sonuçları açıklandı. İSO 500 listesine Anadolu Birlik Holding 4 iştirakiyle girdi. Anadolu Birlik Holding Grubunun amiral gemisi Konya Şeker, 2022’de sektörünün lider kuruluşu olarak 63. sırada yer alırken, Soma Termik Santrali 43 basamak yükselerek 209. sırada, Kangal Termik Santrali ise 183 sıra yükselerek 320. sırada, PANAGRO Et-Süt Üretim Tesisi ise 322. sıradan listeye girdi.

Hızlı moda sektöründen yavaş modaya geçiş dönemi

Yıllar önce Türk hazır giyim sektörü temsilcileri ile görüştüğümde hep büyük miktarlarda üretim yapamamaktan, ölçek ekonomisinden yeterince faydalanamamaktan yakınmaktaydılar.

İhracat şampiyonları belli oldu

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 5. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, 2022 yılında ‘en fazla ihracat yapan’, ‘en yüksek ihraç birim fiyatına ulaşan’ ve ‘ihracatını en fazla artıran’ 46 firmaya toplam 78 ödül verildi.

Fed faiz kararına saatler kaldı

Amerika Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün belli olacak. Sözlü yönlendirmelerin fiyatlanmalar üzerinde etkili olması beklenirken yatırımcının gözü altın, Dolar ve tahvil piyasalarında. Uzmanlara göre Fed’in şahin bir duruş sergilemesi halinde altın ve gümüş gibi kıymetli madenler baskılanacak. Altın ve Dolar piyasaları nasıl etkilenecek?

Kiraz ve domates ihracatı olumsuz iklim koşullarına rağmen rekor kırıyor

Aydın’ın önemli tarım ürünlerinin başında yer alan kiraz ve domates ihracatında 2023 yılının ilk 8 ayında rekor kırıldı. Domateste yüzde 34’lük kirazda da yüzde 60’lık ihracat artışı gerçekleştiği belirtildi.

2022 yılı hizmet ihracatı rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Uluslararası Hizmet Ticareti İstatistikleri’ni paylaştı. Uluslararası hizmet ticareti istatistiklerine (seyahat hariç) göre, hizmet ihracatı 2021 yılında 34,7 milyar dolar iken 2022 yılında yüzde 37 artarak 47,6 milyar dolar oldu. Hizmet ithalatı ise 2021 yılında 28,1 milyar dolar iken 2022 yılında yüzde 25,6 artarak 35,2 milyar dolar oldu.

Exporgin’e E-İhracat Konsorsiyumu statüsü verildi

Türkiye'nin önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan Exporgin.com, Ticaret Bakanlığı tarafından E-İhracat Konsorsiyumu Statü Belgesi ile yetkilendirildi.

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmaları devam ediyor

Sürdürülebilirlik ve kapsayıcı büyümeyi ana stratejilerinden biri olarak gören Garanti BBVA, ülkemizi Avrupa Yeşil Mutabakatı uyum sürecinde desteklemek, sürdürülebilir yatırımların önünü açmak amacıyla başlattığı ‘İhracatta Sürdürülebilir Gelecek’ etkinliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda İstanbul ve Gaziantep’te düzenlenen buluşmaların üçüncü durağı İzmir oldu. Garanti BBVA, bu etkinliklerde KOBİ’ler başta olmak üzere AB’ye ihracatta söz konusu süreçlerden etkilenecek sektör ve kurumlara, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi ile beraber konuyu somut önerilerle anlatmayı, akıllardaki sorulara cevap vermeyi ve sunacağı danışmanlıkla katkı sağlamayı amaçlıyor. Ülke ekonomisine sunduğu katkılar açısından değerlendirildiğinde İzmir’de faaliyet gösteren firmalar Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na (SKDM) uyum süreçlerinden etkilenecek kurumlar arasında yer alıyor.

Otomotivde üretim azaldı

Türkiye otomotiv sanayisine yön veren 13 üyesiyle sektörün çatı kuruluşu konumunda olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2023 yılının ocak-ağustos dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Bitlis’ten İtalya’ya kurutulmuş domates ihracatı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde hasat edilerek kurutulmak için tarlalara serilmeye başlanan domatesler, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.