Ana Sayfa Etiketler Ekonomi

Etiket: ekonomi

Merkez Bankası Mart ayı faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) Mart ayı faiz kararı belli oldu. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 8,50'de sabit tuttu.

“En Önemli Finansal Tedbir Sigorta”

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli olarak meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen şiddetli deprem felaketi tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Deprem ve diğer afetlerde başlıca önceliğin can güvenliği olduğunu belirten Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, “Ülkemizi sarsan büyük deprem felaketinin, kaybettiğimiz canlarımızın derin üzüntüsü içindeyiz, yaşadığımız acının tarifi yok. Deprem, sel, yangın ve diğer afetlerde başlıca önceliğimiz her zaman can güvenliği” dedi.

Rezervlere ‘Suudi’ dopingi

Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri Suudi Arabistan mevduatının da desteğiyle geçen hafta 6.5 milyar dolar artışla 126.5 milyar dolar oldu.

İnşaat maliyet endeksi verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı İnşaat Maliyet Endeksi’ni açıkladı.

Dolar/TL kurunda seçim etkisi

Dolar/TL dün hacimsiz saatte dalgalandıktan sonra bugün tekrar yatay bir seyirle güne başlarken piyasalarda seçim süreci ana gündem maddesi olarak izleniyor.

TÜSİAD Başkanından hükümete ‘deprem’ çağrısı

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin vurduğu bölgenin yeniden yapılanmasının sadece bir inşaat faaliyeti olarak ele alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

EYT düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı! Başvuru süreci başladı

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle başvuru süreci başladı. Milyonlarca vatandaşa emeklilik yolu açan EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle beraber hak sahipleri, emeklilik başvurusunda bulunabilecek. Koşulları yerine getirenler, Süre sınırı olmaksızın, SGK ve e-Devlet'ten başvuru yapabilecek.

EYT’linin emekli aylığına milli gelir zammı belli oldu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasa TBMM’den geçti. Mart ayında emeklilik dilekçesi verenlere 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere emekli aylığı bağlanacak. TÜİK’in 2022 yılı gayrisafi yurt için hasıla büyümesini açıklamasıyla, milli gelirdeki artıştan dolayı EYT’lilerin emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu.

Bulls Girişim’den yatırım aldı!

Web3 ve blokzincir alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi GAMI Teknoloji, geçtiğimiz dönemde birçok yenilikçi girişimi destekleyen Bulls Girişim’den ilk kurumsal yatırımını aldı. GAMI Teknoloji, gelecek 3 yıl içerisinde dünyadaki Web3 odaklı ilk 100 teknoloji şirketi arasına girmeyi hedefliyor.

Birleşik Ödeme ile kardeş ülke Azerbaycan’a anında para transferi

Türkiye’nin FinTek şirketlerinden Birleşik Ödeme, Azerbaycan’a yurt dışı para transferi için altyapı hizmeti sunmaya başladı. Türkiye’den sonra yurt dışına da açılan Birleşik Ödeme, Azerbaycan’a uluslararası para transferini anında ve tüm kartlara komisyonsuz olarak gerçekleştirecek. Azerbaycan’da 2023 yılı içinde sanal POS ve akıllı kasa çözümleri gibi teknolojilerini de devreye almaya hazırlanan şirket, global iş ortaklarının da pazara giriş yapmasını sağlayacak.