Gündem Koridoru

Ekonominin Oscarları sahiplerini buldu

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen 48. Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, İhracat, Sektör Liderleri, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi kategorilerinde 39 ödül sahiplerini buldu.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası24.01.2023
Ekonominin Oscarları sahiplerini buldu

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen 48. Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, İhracat, Sektör Liderleri, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi kategorilerinde 39 ödül sahiplerini buldu.

Bu yıl 48.’si düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreninde İhracat kategorisinde Oyak Renault, Gelir Vergisinde Şükrü Karagül, Kurumlar Vergisi kategorisi ve Sektör Lideri olarak Özdilek Alışveriş Merkezleri ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alındı.
Gecede ihracat kategorisinde ödül alan firmalar Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Aunde Teknik, Borçelik, Döktaş Dökümcülük, Karsan, Sönmez Çimento ve Durmazlar Makine; Kurumlar ve Gelir Vergisinde ödül alanlar Bursagaz, Contitech Lastik, Göliplik Şeremet, Polyteks, Pro Yem, Rollmech Automotive, Rudolf Duraner, Atila Efe, Hikmet Oral, Mehmet Celal Gökçen, Sabahattin Gazioğlu ve Şükrü Karagül oldu.
Sektör Liderleri kategorisinde ise Beyçelik Gestamp, Burkay Kimya, Bursa Çimento, Burulaş, Çilek Mobilya, Ekonomik Yetkili Müessese, Eskapet Ambalaj, Gemport Gemlik, Karataş Sac, Korteks Mensucat, Nurel Medikal, Serra Sünger, Sultan Yetkili Müessese, Sütaş, Türk Prysmian, Özdilek Alışveriş Merkezleri, Yazaki Systems ve Yeşim Satış Mağazaları ödüle layık görüldü.

"BAŞARI HİKAYELERİ YAZDIK"

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, göreve geldikleri 2013 yılından bu yana ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ vizyonuyla kentin ve ülkenin daha güçlü yarınlara ulaşması için tek vücut olarak başarı hikayeleri yazdıklarını söyledi. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde pandeminin ve uluslararası krizlerin olumsuz etkilerini en yoğun şekilde hissedildiği 2021 yılında, dünya ortalamasından neredeyse iki kat fazla büyümeyi başardığını kaydeden Burkay, “2022 yılında yüzde 6,2 gibi yüksek bir performansı yakaladık. İhracatta 254 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştık. Küresel ticaretten aldığımız pay ilk kez yüzde 1’in üzerine çıktı. Gerek iş dünyamıza sunmuş olduğunuz destekler, gerekse de diş politikada attığınız stratejik adımlar, ülkemize büyük kazanımlar sağladı. Bugün potansiyelinin farkına varan, daha da önemlisi bu bilinçle her alanda büyük atılım içinde olan iddialı bir Türkiye var. Ülkemizin her bir ferdi için büyük kazanım olan bu yüksek özgüven, krizlerle boğuşan değil, krizleri yöneten ve fırsatlara yönelen bir yaklaşımı da beraberinde getirmiştir. Devletimizin iş dünyamız ile iş birliği içerisinde sürdürdüğü ekonomi politikaları ve girişimcilerimizin gayreti ile yüksek enflasyonun kırıldığı ve cari açığın sorun olmaktan çıktığı bir Türkiye hepimizin ortak idealidir.” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay

"BURSA'YI ENDÜSTRİ SAHALARIYLA GELİŞTİREBİLİRİZ"

Başkan Burkay, Bursa ve Türkiye'nin idealleri yolunda konjonktürel nedenlerden kaynaklı hız kaybı dönemlerine rağmen bu toprakların geleceğine olan inancın asla sarsılmayacağını kaydetti. “Yenilikçi üretim, nitelikli istihdam ve katma değerli ihracat her zaman temel önceliğimiz olmaya devam edecektir.” diyen Başkan Burkay, “Bursa’nın tarihi ve kültürel mirası ile doğal zenginliklerini değere dönüştürmeye devam edecek ve geleceğe taşıyacak olan yerel kabiliyetlerimizdir. Bursa’mız, sanayi üretiminde orta yüksek ve ileri teknoloji payını yüzde 56’ya yükseltmiş, ihracatının kilogram değerini 4,5 dolara çıkarmayı başarmış bir kenttir. Ancak son 4 yıldır 16 milyar dolar düzeyindeki ihracat rakamına takılı kalarak, orta ihracat sendromuna yakalanan Bursa’yı mekânsal planlamaya dayalı, TEKNOSAB ve KOBİ OSB gibi yeni nesil endüstri sahalarıyla geliştirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI BURSA'YA GÜÇ KATACAK"

Başkan Burkay, 25 milyar dolarlık yatırım planı doğrultusunda ülkeye kazandırılan TEKNOSAB’ın yüksek teknoloji odaklı üretimi, güçlü altyapısı, ulaşım bağlantıları ve yenilenebilir enerji kayrakları ile Türkiye’ne öncü ve yeni ekonomi modelinin anahtarı olan dev bir proje olduğunu söyledi. Türkiye’de bir ilke imza atarak 4 yıl gibi kısa sürede kuruluş alt yapısının tamamlandığı bölgede açılışı gerçekleşen 6 fabrikanın üretime başladığını ifade eden Burkay, “Yenilenebilir enerji kaynaklarından en üst düzeyde faydalanacağımız TEKNOSAB’da fabrikalarımızın çatılarındaki güneş panelleri ile elektrik enerjisi de üretiyoruz. Tüm organize sanayi bölgelerimizin ortağı olduğu enerji şirketimize YEKA arazilerinin tahsis edilmesi durumunda Bursa sanayisinin ihtiyaç duyduğu enerjinin önemli bir kısmını yenilenebilir kaynaklardan karşılayabilecek yatırım gücüne de sahibiz” açıklamalarında bulundu.

"DAHA REKABETÇİ BİR BURSA"

Başkan İbrahim Burkay, Bursa’nın 10 bin 800 kilometrekarelik yüzölçümü içinde binde 8’lik payına rağmen, kent ekonomisine yüzde 46 gibi yüksek seviyede katma değer sağlayan sanayinin ölçek ekonomisine uygun, kapasite artışına imkân sağlayacak yeni yatırım alanlarıyla desteklenmesi, Türkiye Yüzyılının çok daha parlak bir geleceğe taşıyacağını vurguladı. Başkan Burkay, “Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde ve kent dinamiklerimizin destekleriyle oluşturulacak yeni yatırım alanlarını hayata geçirdiğimiz takdirde 4 yılda bugünkünün 4 katı yatırımı kentimize kazandırmayı Bursa iş dünyası olarak taahhüt ediyoruz. İçinde bulunduğumuz zorlayıcı tüm koşullara karşın firmalarımızın yatırım talepleri, Bursa’mızı daha rekabetçi ve daha üretken bir yapıya kavuşturmak adına motivasyonumuzu her geçen gün artırmaktadır. Devletimiz tarafından hayata geçirilen köprü, otoyol ve hızlı tren gibi dev ulaşım projeleri ile lojistik anlamda önemli bir kesişme noktasında bulunan Bursa’mıza lojistik merkezler kazandırmayı, ayrıca organize ticaret bölgeleri oluşturmayı da amaçlamaktayız.” dedi.

KENDİNE İNAN ÜLKENE GÜVEN

“Tarihimizin her döneminde karşımıza çıkan zorluklardan güçlenerek çıkmasını bildik, mücadeleden yorulmadık” diyen Başkan Burkay, tarihten gelen güçle üretimden, yatırımdan, istihdamdan ve ihracattan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Başkan Burkay, “Kendine inanan ve ülkesine güvenen, Bursa iş dünyası olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz ve milletimiz için değer üretmekten asla vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

Törende konuşmaların ardından Bursa ipeğiyle dokunmuş Türkiye Yüzyılı tablosu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edildi.

Gündem Koridoru
Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz