Türkiye'de Gündem

Ekonomide çarpan etkisi: BT sektörü

TÜBİSAD’ın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2023 Yılı Pazar Verileri ve Trendleri raporuna göre sektör, 784,6 milyar TL'lik hacme ulaştı. İhracatını 57 milyar 590 milyon Lira olarak gerçekleştiren sektörün istihdamı ise 237 bin kişiye yükseldi.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası29.05.2024
Ekonomide çarpan etkisi: BT sektörü

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) düzenlediği toplantıda, 2023 yılı bilgi ve iletişim teknoloji sektörü pazar verileri açıklandı. Açılış konuşmalarını TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak, Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Data Market CEO’su Murat Boyla ve sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş yaptı. Toplantıda sektörün 2023 performansı ve geleceği hakkında görüşler paylaşıldı. Deloitte Türkiye Ortağı Hakan Gölde ise raporun sonuçlarını açıkladı.

Rapora göre Türkiye bilgi ve iletişim pazarı büyüklüğü 2023 yılında TL bazında bir önceki yıla kıyasla yüzde 83 oranında büyüyerek 784,6 milyar Liraya ulaştı. Bu rakamın 36 milyar Liralık kısmını, ölçümlemeye yeni eklenen şirketlerin oluşturduğu bildirildi. 2019-2023 yılları arasında sektörün TL bazındaki yıllık ortalama büyümesi yüzde 50 civarında seyretti. Sektörün Dolar bazındaki büyüklüğü ise yüzde 27’lik bir artış göstererek 33 milyar Dolara çıktı.

BİLGİ, İLETİŞİMİN ÖNÜNE GEÇTİ

Söz konusu rapora göre bilgi teknolojileri ve iletişim teknolojileri pazar büyüklüğü bakımından ayrı kategorilerde incelendiğinde 2019-2023 yılları arasında bilgi teknolojilerinin daha hızlı büyüdüğü ve dolayısıyla iletişim teknolojilerinin önüne geçtiği görüldü.  Bilgi teknolojileri, 2023 yılında yüzde 60 büyüyerek 402,2 milyar Liraya ulaştı.  Öte yandan iletişim teknolojileri yüzde 41’lik oranda büyüyerek 382,4 milyar Liraya çıktı. Bilgi teknolojileri son dört yılda artan kura rağmen büyürken, iletişim teknolojileri kurdan etkilenerek küçüldü. Ayrıca bilgi teknolojilerinin 2023 yılında dolar bazında büyüklüğü 16,9 milyar Dolara ulaşırken iletişim teknolojilerinin büyüklüğü 16,1 milyar Dolara yükseldi.

DÜNYA GÖZÜYLE TÜRKİYE’YE BAKIŞ

Türkiye bilgi ve iletişim pazarı büyüklüğüne global perspektiften bakıldığında, yüzde 1,1 oranında büyüme göstererek 4,45 trilyon Dolar seviyesine yükseldiği görüldü. Üstelik globalde bilgi teknolojileri ve iletişim teknolojileri ayrı kategorilere ayrıldığında; bilgi teknolojileri pazarı yüzde 1,1’lik daralma gösterirken, iletişim teknolojileri pazar büyüklüğünde yüzde 4,1’lik bir büyüme saptandı.

SEKTÖRDE ÖNE ÇIKAN 4 TEKNOLOJİ

Raporda bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe öne çıkan teknolojiler dört ana başlıkta incelendi. Başlıklar aşağıdaki şekilde sıralandı:

  • Üretken İş Hayatında GenAI (üretken yapay zekâ),
  • Bulut Dönüşümü,
  • Platform Mühendisliği,
  • Sektörel Metaverse.

SEKTÖRDE YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARI ARALANIYOR

Bilgi ve iletişim sektöründeki gelişimin Türkiye ekonomisine topyekûn bir verimlilik sağladığını dile getiren TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak,  bilgi ve iletişim pazarının; katma değeri yüksek yapısı, istihdam yaratma potansiyeli, ihracatın ithalatı karşılama oranlarına yaptığı katkılarla stratejik bir önem arz ettiğini belirtti. 2023 yılında bilgi teknolojileri büyüklüğünün iletişim teknolojilerini geride bırakmasına atıfta bulunan Mehmet Ali Tombalak, bu durumun bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.  Bu hususun, ülke ve sektör potansiyelini gözler önüne serdiğini ifade eden Tombalak, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Yazılım ve servis sektöründeki bu hızlı yükseliş, yazılım ihracatımızda da bir artış yaratıyor ve geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor. Biz, sektör temsilcileri olarak TÜBİSAD ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, kamu ve özel sektörün sinerjisini kullanarak bu büyümeyi daha da ileriye taşıma konusunda kararlıyız.”

“RAPOR BT SEKTÖRÜNE YÖN VERİYOR”

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Emre Hantaloğlu, rapor çalışmasına sponsor olmaktan ve sektör açısından oldukça kıymetli olan bu pazar araştırmasına destek vermekten mutlu olduklarını aktararak “TÜBİSAD ICT 2023 Pazar Raporu, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olan BT (bilgi teknolojileri) sektöründeki pazar trendlerini, büyüme potansiyelini anlama, takip etme ve yatırımlara yön verme kararları alma açısından hem işletmelerimize hem de Türkiye’nin BT ekosistemine büyük fayda sağlıyor’’ dedi.

BİLGİ VE İLETİŞİM PAZARININ İSTİKRARI KRİTİK ÖNEME SAHİP

Raporun sonuçlarının sağlıklı bir tabloyu işaret ettiğini ve bu durumun diğer sektörlerin gelişimi açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayan Data Market CEO’su Murat Boyla, “Gelişimleri önemli miktarda ivme kazanmış olan yapay zekâ, 5G ve bulut dönüşümü gibi heyecan verici yeni teknolojilerin olağanüstü yeniliklere imkân tanıyacağı bir geleceğe hazırlanıyoruz. Ekonomik ve sosyal boyutlarda pek çok fırsat barındıran böylesi bir geleceğe yol alırken ülkemizin yeniliklere uyum sağlayabilmesi açısından bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının istikrarlı ve sürdürülebilir bir performans göstermesi kritik önem taşıyor” diye konuştu.

Raporun bulgularını yorumlayan sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş ise konuya ilişkin, “Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ülkemizin büyümesi ve kalkınmasında kritik rol oynayan tüm stratejik sektörler üzerinde çarpan etkisi yaratma potansiyeli bulunuyor. Sektör bileşenlerinin sunduğu, ürün, çözüm ve bilgi birikiminin sürdürülebilirliği açısından olumlu olarak yorumlayabileceğimiz bir büyüme tablosuyla karşı karşıyayız. Bu büyümenin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz