Yazarlar

Ekonomi takımı tamamlandı!

Ekonomi gündeminin yoğun olduğu şu günlerde en dikkat çeken isim Mehmet Şimşek oldu. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bakan yardımcıları atamalarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanında yer alacak isimler; Abdullah Erdem Cantimur, İsmail İlhan Hatipoğlu, Osman Çelik ve Zekeriya Kaya oldu. Atamanın ardından 4 ismin eğitim ve kariyer tecrübesi merak konusu oldu. Bu yazımızda söz konusu 4 isim hakkında merak edilenleri derledik.

6dk okuma
Türkiye'de İş Dünyası22.06.2023
Ekonomi takımı tamamlandı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in merakla beklenen yardımcıları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanında yer alacak isimler; Abdullah Erdem Cantimur, İsmail İlhan Hatipoğlu, Osman Çelik ve Zekeriya Kaya oldu. Atamanın ardından 4 ismin eğitim ve kariyer tecrübesi merak konusu oldu. Bu yazımızda söz konusu 4 isim hakkında merak edilenleri derledik.

Piyasaların ve kamuoyunun merakla beklediği Hazine ve Maliye Bakanlığı Yardımcıları da bugün gece saatlerindeki atama kararı ile belli oldu. Buna göre Bakan Şimşek’in yardımcıları 4 isimden oluştu. Abdullah Erdem Cantimur, İsmail İlhan Hatipoğlu, Osman Çelik ve Zekeriya Kaya, Bakan Şimşek’in yardımcıları oldu. İşte o isimler...

ABDULLAH ERDEM CANTİMUR KİMDİR?


1961 yılında Kütahya'nın Simav ilçesinde dünyaya gelen Türk siyasetçi Abdullah Erdem Cantimur, Anadolu Üniversitesi Kütahya İdari Bilimler Yüksek Okulu'ndan mezun olmuştur. Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi olarak görev yapmıştır. Kütahya Serbest Muhasabeci Mali Müşavirler Odası'nda 4 dönem Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Halen mali müşavirdir.

AK Parti Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olmuş ve aynı zamanda 22. Dönem Kütahya Milletvekilliği görevini üstlenmiştir. Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı yapmıştır. 2012-2015 yıllarında Maliye Bakan Yardımcısı olmuştur. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Abdullah Erdem Cantimur

İSMAİL İLHAN HATİPOĞLU KİMDİR?


İsmail İlhan Hatipoğlu 1968 Karaman Doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olmuştur. 1992 – 2000 arasında Gelirler Genel Müdürlüğü Gelirler Kontrolörü olan Hatipoğlu 2000 – 2003 arasında başkontrolör olarak görev aldı. 2003–2005 yıllarında Gelirler Genel Müdürlüğü’nde daire başkanı, 2005 -2007 arasında Gelir İdaresi Daire Başkanı/ Gelirler Kontrolörleri Başkanı, 2007– 2009 arasında Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı, 2009 – 2016 arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü ve ardından Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevlerini yürüttü. Hatipoğlu daha sonra İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ve Devlet Desteklerini İzleme ve Denetleme Kurulu üyeliği de yaptı.

İsmail İlhan Hatipoğlu

OSMAN ÇELİK KİMDİR?


Osman Çelik son olarak Vakıf Katılım Bankası'nın Genel Müdürü'ydü. Çelik, 1964 yılında Erzincan’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1986-1987 yılları arasında Devlet İstatistik Enstitüsü’nde Ekonomist olarak çalıştı. 1988-1995 yılları arasında Faisal Finans Kurumu Proje Değerlendirme ve Hazırlama Müdürlüğü’nde Uzman ve Baş Uzman olarak görev aldı. 1995-1999 yıllarında İhlas Finans Kurumu’nda Proje ve Pazarlama Müdürlüğü görevini sürdürdü. 2000-2005 döneminde Anadolu Finans Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 2006-2015 yılları arasında Türkiye Finans Katılım Bankası’nda sırasıyla Krediler’den ve Ticari Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Haziran 2015 itibariyle de Genel Müdürlük yaptı. Osman Çelik, 29 Haziran 2016 tarihinde Hazine Müsteşarlığı'na atandı. Hazine Müsteşarlığı döneminde İslam Kalkınma Bankası İcra Kurulu Üyeliği yaptı ve G-20 Türkiye Sherpası olarak görev aldı. Aynı dönemde Dünya Bankası, EBRD, Asya Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Ecobank, Asya Altyapı Yatırım Bankası Guvernörlüklerinin yanı sıra FSB, Finansal İstikrar Komitesi, Faizsiz Finansman Koordinasyon Kurulu ve KOSGEB İcra Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu. 2017-2021 yılları arasında Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Denetim Komitesi Başkanlığı yapan Çelik, Ekim 2018 tarihinden itibaren Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Kredi Komitesi Başkanı olarak görev yaptı. 25 Mart 2022 tarihi itibariyle Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü olarak görevlendirildi.

Osman Çelik

ZEKERİYA KAYA KİMDİR?


Zekeriya Kaya Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünü bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Muhasebe Denetmenliği, Vergi Denetmenliği ve Hesap Uzmanlığı görevlerinde bulundu. Ardından Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürlüğü, Vergi Denetim Kurulu Grup Başkanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanlığı yaptı. Hala Gelir İdaresi Daire Başkanlığı'nı yürütmekte olan Zekeriya Kaya, 1 Mayıs 2017'den beri Merkez Bankası Denetleme Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Zekeriya Kaya

Türkiye'de Gündem
Yorum Yaz